HAVA KÖŞESİ (Coğrafyacının yeri)

• 16 17 mart gibi -8ler marmara bolgesinde olacak.2.sistem se 20 22 mart arasinda daha guclu bir sistem demistik.ao endeksinin daginik goruntusu nao endeksinin pozitif civarinda daha cok seyretmesi modeller de kararsizligi on goruyor.ilk sistem de soguma garanti cunku butun sartlar uygun yagis icin biraz daha beklicez.2.sistemi kovalamak lazim asil kar diyebilecegimiz bir sistem sahsen 2.sistemi kaybedersek ilk sistemi keske yakalamasaydik diyebiliriz cunku tam cicek acma doneminde soguma ciftcilerimiz icin sıkıntı.ilk sistem gelmeseydi 2.sistem bu kadar ciddi soguma vermezdi.kuzey avrupa da ki sogumanin durumu azora bagli azor biraz daha okyanus uzerine akmali aksi takdirde sistemi kafkasa iticek.sistem icin kafkaslar daha uygun bunu 2 3 gundur soyluyorum ancak endeks guzel olusursa sistemi bize indirmeye devam eder modeller.

• 16 17 mart gibi -8ler marmara bolgesinde olacak.2.sistem se 20 22 mart arasinda daha guclu bir sistem demistik.ao endeksinin daginik goruntusu nao endeksinin pozitif civarinda daha cok seyretmesi modeller de kararsizligi on goruyor.ilk sistem de soguma garanti cunku butun sartlar uygun yagis icin biraz daha beklicez.2.sistemi kovalamak lazim asil kar diyebilecegimiz bir sistem sahsen 2.sistemi kaybedersek ilk sistemi keske yakalamasaydik diyebiliriz cunku tam cicek acma doneminde soguma ciftcilerimiz icin sıkıntı.ilk sistem gelmeseydi 2.sistem bu kadar ciddi soguma vermezdi.kuzey avrupa da ki sogumanin durumu azora bagli azor biraz daha okyanus uzerine akmali aksi takdirde sistemi kafkasa iticek.sistem icin kafkaslar daha uygun bunu 2 3 gundur soyluyorum ancak endeks guzel olusursa sistemi bize indirmeye devam eder modeller.

Hocam ecmwf 2 güncellemedir türkiyeye veriyor gibi. Noa da notre doğru iniyor. Yani şartlar leyhimize sanırım

• Pozitif nao da çok oynama yok Türkiye için pozitif nao nun nötr veya 0 a yakın seyretmesi veya meyletmesi gerekir sanırım .ao şubatta dahi bize alda at dercesine veriler sundu ama pozitif nao işi aşırı derecede bozdu ve tam tersi bir tablo ortaya çıktı ve soğuma beklerken sıcaklık rekorları kırdık :)

• Yarın istanbul parcali bulutlu 13 14 hissedilen tahmini 8 9 derece olacak.
    Yagısĺı hava bugun aksam ustu belirttigim gibi anadolu yakasina ve bati karadeniz kiyilarina kayiyor.lokal yagislar zayif siddette olacak.
    Dogu karadeniz de artvin ordu giresun civarinda yagislar orta kuvvette olacak ic anadolu dogusu dogu anadolu ozellikle erzurum civari merkez yagmurlu yuksekleri kky ve kar yagisli olacak.
    IYI AKSAMLAR

• Yarın için Hava Durumu ;
    İstanbul da yarın sabah saatlerinde hafif yerel sis gorulebilir.gunun cogunlugunda parcali zamanla bulutlarda artis olacak aksam saatlerinden sonra istanbul da yagmur geri donuyor dikkat.
    yurdumuz da yagis yarin icin sabah saatlerinde dogu karadeniz kiyilari ve dogu anadolunun kuzey kisimlarinda olacak.oglene kadar yagisin yurdu terketmesini beklerken aksam saatlerini bulmadan bir baska yagisli sistemin kuzey batimizdan trakyaya giris yapmasini ve bu yagisli havanin cumartesi aksam saatlerinden sonra da megakenti etkisi altina almasini bekliyorum.ozellikle avrupa yakasi civarinda yagis daha sık gorulecek.
    15 16 subat sisteminde ve 2.sistem de beklentim de degisiklik yok onceki yorumlarim neyse o olacak.
    IYI AKSAMLAR

• bugun genel de bekledigim gibi bir hava oldu.yagisli sistem yurtta sona ererken dun de belirttigim gibi artik yeni yagisli sistem su saatlerden sonra baslayacak.trakyada da aksama dogru baslayan yagis gece de surecek

• hava durumunda onemli bir degisiklik gorunmuyor.yarin yagisli hava bati karadeniz ic ege ic anadolu guney dogu anadolu bolgelerinde gorulecek.hava sicakliginda onemli bir degisiklik yok aksam saatlerinde yagis guneydogu anadolu bolgesinde olacak.
    Gelmesi muhtemel sistem de olumlu sinyaller var.ilk sistem havayi sogutacak asil sistem 2.sistem olacak umarim bu sistem biraz batilar.Nisana kadar soguklar devam edecek demistim oyle de olacak ardindan nisan gibi afrika ataklari ara ara kendini gosterecek...
    IYI AKSAMLAR

• isimden dolayi cok ayrintili yazamicam yarin hemen hemen tum yurtta yagis var ic anadolu dogu anadolu dogu karadeniz ic kesimleri yuksekleri yagis alan yerler kar seklinde yagis alacaklar.diger yerler saganak yagmur seklinde olacak.sicaklik bati civarinda 6 7 8 C civarlarinda ic ege ic anadolu dogu anadolu kar seviyelerine dusecek yarin 16 17 den sonra.bu arada bir uyari da bati kesime kuvvetli saatte 50 70 km hzla esen poyraza dikkat ... bu poyraz Istanbul da hissedilen sicakligi 0-1 dereceye kadar dusurecek bilginize.
    IYI AKSAMLAR

• SICAKLAR NIHAYET KAR SINIRINDA !
    bu aksam eve gecisim islerden dolayı baya gec saati bulacagindan gunluk tahminimi erken yapicam.
    Bugun suana kadar etkili olan soguk hava ogleden itibaren istanbul da poyrazin hizinin zaman zaman tam firtinaya ulasmasiyla soguk girisi daha kuvvetli olacak.
    Yarin icin sicaklik istanbul da 1 2 derece daha dusecek 5 6 c civarinda olacagindan ve hissedilen sicakligin da 1 2 civarinda olmasindan dolayi baya sıkı giyinmekte yarar vardir.
    Ankaramiza gelicek olursak oncelikle butun musluman aleminin basi sagolsun teror olaylarindan artik midem bulaniyor yorum yapmak bile istemiyorum
    Hava durumunda ankara da sert bir hava ve kuru soguk var bugun.yarin icin zaman zaman bir yagis gecisi olabilir sicaklik yine kar sinirlarinda ozellikle aksamlari belki kky olabilir merkezlerde.
    Yarin SALI;
    Hava durumunda Yagislara gelecek olursak bati kesimlerde trakya da parcali zaman zaman cok bulutlu bir hava hakim olacak sicaklik 4 5 c civarlarinda aksam daha soguk dikkat.
    Marmara da saganak yagis hakim 300 400 mt yukarisi gece saatlerine dogru kky zaman zaman kar gorulebilecek.ozellkle aydos kayisdag iyi kar alabilir.
    Bati karadenizin ic kesimleri ic anadolunun dogusu sivasta dahil dogu karadenizin kiyi ve ic kesimleri dogu anadolunun tamami kar yagisli dogu anadolunun guney kesimleri ve hakkari civarlarindq yagis ab alaninin da etkisiyle sali gunu agir kar seklinde olacak dikkatli olmakta fayda var.
    Istanbul icin carsamba gecesi ugurmumcu civarlarina kadar o yukseltiye kadar gerileyebilir kar siniri bunu da ek bilgi olarak aktarmak isterim
    Herkese iyi haftalar diliyorum...
    Coğrafyacı...

• Bugün SALI ;
    beklentim uzerinde oldugu gibi dunku yazimda da belirttim saganak yagmur devam ediyor istanbul da.aksam saatlerinden sonra yuksek kesimler de 250 300 mt yukseltisi olan yerler kky ve kar ile tanisacak.

• 16.03.2016 CARSAMBA HAVA TAHMİNİ
    Yarın trakya marmaranin batisi ege kiyilari ic anadolu haric diger yerlerde saganak yagmur ve kar yagisi gorulecek.
    Istanbul da hafif yagis ve yukseltisi 300 mt uzeri olan yerler yine kky ve kar gorebilecek sicaklikta da bugune oranla onemli bir degisiklik beklemiyorum.
    Uyari vermek istedigim yerler var hatay cevresine yaklasik 60 70 kg yagis birakabilecek bir saganak yagmur bekliyorum.dun de bhsettigim ab alani hataya siddetli saganak yagmur sicaklik kar seviyesinde olan dogu anadolu ve ozellikle dogunun guneydogusu hakkari cevresi de bu yagisi agir kar seklinde alacak koy yollarinda ulasim aksamasi olacaktir dikkatli olmak lazim.
    Istanbul da sicaklik kar sinirlarinda oldugundan merkezler kesinlikle kky alamaz onu bildirmek istiyorum aydos kayisdag cikin kar gormek isterseniz eli bos donmezsiniz.esasinda yagisi yarin cok etkili de beklemedigim icin birikinti ihtimali de beklemiyorum yukseklerde.gorsel kar olabilir sadece.dogu karadeniz kiyilari yuksekleri de kky ve kar alir ozellikle dogu karadenizin dogu kiyilari ;)
    Herkese bol kazancli ve bol saglikli gunler diliyorum..
    Coğrafyacı...