İkili Combo Sistem

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • işin kötü tarafı kendimce en kötü senaryo gerçekleşiyor, tam güzel havaların tadını çıkarmaya başlamışken yine soğuk geliyor, madem soğuk gelecek bari tam olsun heyecan olsun kar olsun diyosun maalesef o da olmuyor, velhasıl gereksiz soğuklara devam, zaten bu kıştan böyle bir sürpriz beklemek delilik olur ben hala şaşıyorum ocak ayında nasıl oldu da o soğuklar geldi merak içindeyim doğrusu zaten onlar da gelmeseydi bir kışı daha sıfır sistemle kapatacakmışız

• Son GFS çıktısı (11.03.2016 18Z) Salı akşamı girmesini beklediğimiz soğuğu Pazartesi öğle saatlerinde kuvveti 997 milibara ulaşan bir siklon ve yıldız yönlü kuvvetli fırtına ile birlikte verdi. Gün içindeki toplam 25,3 mm yağışın yaklaşık yarısını da soğuk girişinden sonrasına verdi ve rüzgar karayele dönecek dedi. İstanbul'un tepeleri (Aydos ve Kayışdağı) için örtü yapacak düzeyde kar demek bu.

forum.havaforum.com/attachment/696/

Ayrıca tüm İç Anadolu'yu kara gömdü. Bu sistem gerçekten çok karışık bir sistem. Kar yağacak dedim fakat süresi, kuvveti, etkileyeceği yerler konusunda hiçbir şey söylemiyorum, söyleyemiyorum. Kısa vade olmasına rağmen modeler mutabık değiller. Gerçekten çok karışık bir sistem. Bu yüzden de umudu kaybetmeyin demeye devam ediyorum çünkü kesinleşmiş bir iyi senaryo olmadığı gibi kötü senaryo da yok. :)

• bakalim neler olacak siklonumuz cok derin
    Sogugumuz yeterse cok iyi kar alacagiz yetmezse 5 subattaki gibi olacak ben buyukcekmecedeyim rakimim 100 150 metrelik yerler de var buralarda en kotu oralara cikarim yeter mi bilmiyorum ama

• İstanbul'un en yüksek tepesi olan Aydos zirvesinde dahi bu sistemde kar yağması mümkün değil. Bütün diğer veriler bir kenara sadece çiy noktası sıcaklığına bakarak bile bunu görebilek mümkün. Çiy noktası sıcaklığı sistemin etkili olduğu süre boyunca 0 dereceye yaklaşmayı bırakın 3 derecenin bile altına inemiyor. Hayal kurmak veya rüya görmek isteyen varsa onlara şimdiden kolay gelsin.

• Bu sabah verilerini çok beğendim. Pazartesi-Salı-Çarşamba çok hareketli olacak. Ukrayna WRF'si uzun dek bantları vermeye başladı. Hatta cape değerleri bile ortaya çıktı. Kar tam olarak ne zaman yağar ne kadar yağar bilmiyorum veriler hala karışık ama çok hareketli olacağını söyleyebilirim.

• şubat başından beri bu durumlarda ntv havaya bakıyorum. şubat başından beri mgm çok başarısız ve ntv hava tam tersine bire bir doğru tahminler yaptı.

yine önümüzdeki hafta sadece salı günü ve çarşamba sabahına kadar soğuma var ama en fazla sıfıra iniyor ve yağmurlu gösteriyor. hakikaten havalar ısındı millet kısa kollu gezmeye başladı kar işi zor gibi...

• bugun bakamadim ciy noktasina falan ancak gecenki sistemde derekoyde kar yagdiginda kar icin hicbir olumulu sey yoktu

Dereköy sınır kapısı konumu itibariyle kuzeyli rüzgarları kara üzerinden aldığı için bu bölgede nem oranı fazla yükselemez çiy noktası sıcaklığı da daha kolay düşebilir. Siz olumlu birşey görmeseniz bile perde arkasında şartlar gayet olumludur. İstanbul'da ise Karadeniz'in varlığı nedeniyle kuzey bileşeninin fazla olduğu rüzgarlar nem oranının yükselmesine sıcaklığın da belli bir sıcaklık değerinde saatlerce takılmasına neden olur. Karayelin batı, poyrazın da doğu bileşeninin fazla olduğu zamanlarda yani rüzgarın deniz üzerinden değil de kara üzerinden estiği zamanlarda denizin nem oranını yükseltme etkisi devredışı kalabildiği için çiy noktası sıcaklığı da daha kolay düşebilmekte kar yağması da buna paralel kolaylaşmaktadır. Bu sistemde üst seviyeler 3-4 derece daha soğuk olsaydı daha farklı şeyler söyleyebilirdik fakat şu haliyle maalesef kurtarmıyor.

• şubat başından beri bu durumlarda ntv havaya bakıyorum. şubat başından beri mgm çok başarısız ve ntv hava tam tersine bire bir doğru tahminler yaptı.

yine önümüzdeki hafta sadece salı günü ve çarşamba sabahına kadar soğuma var ama en fazla sıfıra iniyor ve yağmurlu gösteriyor. hakikaten havalar ısındı millet kısa kollu gezmeye başladı kar işi zor gibi...

ntv hava=accuweather

Accueeathet kış tahminide ocak ayı hariç tuttu zaten 8)

• Root kar yağabilir diyor. BayHava ise ysğmazdiyor. Bu bir tahmin. Her şeyi bilen Allah. Ama Root çok ince ve düzgün hesaplar yaparak inceliyor. Tahminlerini öyle açıklıyor. Bay hava ise dediklerinin her zaman arkasında. Bu 2 en iyi tahminin yorum yapması güzel.

• Sistemci=Bay Hava
    Wildleo=Efsane-Semih

Bu şekilde değerlendirdiğimizde güzel bir rekabet var farklı yorumlar da elbet.Bence olaya bu pencereden bakarsak daha bir heyecanlı olabilir.En azından epey bir üşüyeceğimiz bir soğuk hava var.Sıcaklıklar 6-7-8 derecelere kadar inecek 3 derece daha düşük olsa kesinlikle farklı şeyler konuşuluyor olacaktı.Neyse ortada tam bir sistem olmasa da en azından takibe değer bir soğuk var.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

ntv hava zaten verileri mgm den alıyor ;)