GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2016)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • GFS yine kötü. En fazla -4 giriyor. Vallaha düzelme falan yok, tam aksine durumlar kötüye gidiyor.

Biz şimdiden söyleyelim. İnanmak isteyen inanır istemeyen inanmaz.

• önümüzdeki hafta içi hava kapalıyken istanbul en faz 5 6 derecelere kadar düşebilir..ortalama tabıki bu..4 derecede olabılır 6 derecedede..rakım,bakı durumuna göre minimal degısımler olacaktır..kar tabiki yok..hava cook soguk ve cok şiddetli olmayan yagıslarla bu sistemi uğurlucaz

• Aynı kişiler aynı konuda gene konu dışına çıkıp tartışıyorlar. Bu son tavizimdir. 1 haftalık uzaklaştırma veririm.

Tartışmak isteyen özele veyahut konu dışına gider (belli bir ûslup çerçevesinde) .

• ayrica öncelik üslup kimse kimseyi kötüleyemez burada gözüken konuşulur ve birçok veriden faydalanılır 850hpa ya bakipta tahmin yapana insanlar itimat etmeyeceğini bilir zaten kimse kafasını yormasin ve ayrıca bu ise yeni başlayanlara söylemeliyim bu mesleğin okulunu okuyorum ve model yorumlada en son baktığımız şeydir 850hpa önceliğimiz kısa vadede jet akımlarına bakmaktir uzun vadeyi çünkü kısa vadedeki jet akımları belirler bu mesleğe sondan yada ortadan baslayamazsiniz belli bir düzen olusturamazsaniz bildiginizi unutursunuz burada ilk olarak baktığı şeyin 850 hpa benim gözümde bir değeri yoktur sizinde olmasın neyse hayırlı forumlar bu sefer uzun değerlendirme değilde böyle bir bilgi vermek istedim inşallah faydalı olur

• cok güzel yazmısın dostum..peki dıyelimki ben 850 ye bakıpta tahmın edıyorum sana göre..peki sen nereye bakıyosunda kar beklemeye devam edebılıyosun..inan iyi nıyetimle soruyorum..jet akımlarıda ıst ıcın kar yagısına elverıs veremıyecek son cıktılara göre..nereye bakıyonuz..sadece 850 ye bakmak yeterlı degıl dıyosun..ya da bakmam diyosun..sen hanı verılerle kar vaad edebiliyosun arkadasım?

• Forum artık kendini geliştirmeli. Böyle bilgi isteyen başlıklar yol geçen Hanı gibi kullanılırsa sorunlar tabiiki hiç bitmeyecektir.

Birini banlarsınız ama bu sadece o kişi için çözüm olur. Sorunu kökten halletmek en iyisi.

Yılanın başı küçükken ezilmeli. Yoksa sorunlar hep birbirini tetikliyor, tetikleyecektir de.

• Yazmak istemiyorum. Ama dayanmam mümkün değil.

Sadece 850 ye bakılmaz diyorsunuz. @dair34 ün yönelttiği soruların aynısını yöneltiyorum. Değişim ihtimali tabii ki her zaman mevcuttur. Ancak şu an ki verilere göre bize açıklayın.

Okul okumakla olmuyor ne yazık ki. Okul okuyorum diyip bir şey kazandığınızı sanıyorsanız o hiç olmuyor.

• ben kar bekliyorum mu dedim :D dunki yorumunu yeniden soyliyim dünkü verilere gore ne kar nede yağmur olur demiştim kky gözüküyor demiştim ben illede kar olacak hiçbir zaman demedim dinlemeden böyle yorum yapmanız doğru değil sanki :D

• peki ben de sormak istiyorum. senaryolarda -10'lar varken neye dayanarak soğukların kar seviyesine inmeyeceğini söylüyorsunuz?

kar yağacak, güneş açacak diye bir iddiam yok. tahminci değilim. sadece siz de veri sunmadan "kış bitti", "kar bitti" diyorsunuz ona dikkat çekmek istedim.

son olarak ta; bir çoğunuz çok gençsiniz. bu yaşta fikirlere tahammül etmeyi öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

• Modeller gerçekten daha da kötüleşmiş İstanbul ve batı bölgelerde kar beklemiyorum her zaman dediğim gibi. Soğuma olacak ama karsız kötü bir durum. Bazı arkadaşlara son gülen iyi güler demiştim bunu kar yağmayacağı için değil (keşke yağsa) tahminim inşaallah tutacağı için söylüyorum onlar da çok erken ümitlendiler ama durum ortada bekleyip göreceğiz.

• peki ben de sormak istiyorum. senaryolarda -10'lar varken neye dayanarak soğukların kar seviyesine inmeyeceğini söylüyorsunuz?

kar yağacak, güneş açacak diye bir iddiam yok. tahminci değilim. sadece siz de veri sunmadan "kış bitti", "kar bitti" diyorsunuz ona dikkat çekmek istedim.

son olarak ta; bir çoğunuz çok gençsiniz. bu yaşta fikirlere tahammül etmeyi öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

siz benim yaşımı nerden biliyorsunuz..senaryoların sanki yuzde 90 ında -10 var..1 tanesınde bıle yok bu aksam..bence sızde uyanmalısınız..:)

• foruma üye olmadan evvel kar tahminimi accuweather ve mgm ye göre yapardım çünkü hep bir belirti olurdu anlardım kesin kar geliyor diye ama ne mgmde ne de accuweather da kar izi yok ecmwf modelinde durum fena değil gfs yine kötüledi açıkçası istanbul sahil bence kar beklemesin bizim için kış bitti en fazla gece sulu kar görürüz dahası olacağını düşünmüyorum hayırlısı

• foruma üye olmadan evvel kar tahminimi accuweather ve mgm ye göre yapardım çünkü hep bir belirti olurdu anlardım kesin kar geliyor diye ama ne mgmde ne de accuweather da kar izi yok ecmwf modelinde durum fena değil gfs yine kötüledi açıkçası istanbul sahil bence kar beklemesin bizim için kış bitti en fazla gece sulu kar görürüz dahası olacağını düşünmüyorum hayırlısı

kaç gündür bende aynı seyi savundum ama benden kötüsü olmadı burda..bakıyorumda bır cok kısı mantıgın yolunu buluvermıs..bence üzülecek hiç bir sey yok..bu sene guzel gectı dıyebilirim kendı adıma..aralık 30 dan ocak 20 ye kadar ıstanbul gibi bir yer 3 defa kar aldı..yorganlık örtülerde olustu..e burası ıcın bence gayet ıyı bır kıs..2006-2007 ve 2013 2014 kısını yasasaydık daha mı iyiydi..bosverın..allah ömür versın bir de sıhhat tabıkı..daha kıslarımız var görecek ınsallah

• bence 2. Sistem icin hala umut var hem ne olacak ki seneye la nina :) eger seneye vortex gelecekse bu sene bu sisteme gerek yok tabii herseyin hayirlisi

sen la nına oldugu zaman kısların sert gececegı garantı falan mı sanıyosun..:) bak bılıp bılmeden konustugunuz zaman ben tepki verince bana kızıyosunuz..türkiye enlemlernde ve cografı yapımızda la nınada olsa el nınoda olsa bunlar kısın genel durumu ıcın belırleyıcı parametreler olamazlar...! bir cok etmen daha lazım..azor sıbırya,ızlanda..azor olsada derınlıgı cok onemlı..yanı burda 40 tane sey sayabılırım..bılgı sahıbı olmadan fıkır sahıbı olunursa boyle bol işkebmeden sallanır tabi..

istersen sen okuldakı tum ogrencılere sımdıden seneye la nina var kar cok yagacak dıyebılırsın:)

• Konu yeniden açılmıştır. dair34 arkadaşımız 1 hafta ara verecek foruma, diğerlerine de 1 haftalık uyarı puanı verilmiştir. 1 hafta içerisinde dikkatli olmanız lâzım :) .