GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2016)


 • Burada kişiler ellerindeki verileri kullanarak 'tahminde' bulunuyorlar. Adı üstünde tahmin. Bazıları olur, bazıları ise olmaz. Günü geldiğinde biz de yaşar görürüz neyin ne olduğunu.


  Elindeki verileri buraya ekleyerek, 'Hayır kar yağma ihtimali çok düşük, yok vs vs' yazana da kimse bir şey demez. Kimse burada -özellikle tahmincilerden bahsediyorum- elinde veri bulunmadan gelip 'Şu kadar kar yağacak, şu kadar sıcaklık olacak vs vs' şeklinde yorum yapmıyor. Ellerindeki verileri kullanarak, geçmişteki verilerle de karşılaştırarak, sevdikleri hava durumunun olma ihtimalinden bahsediyorlar. Bu platformda da 'Kar yağışı' popüler durumda.  Bay Hava wrote:

  Bilimsel, mantıklı, tarafsız yorum yapanların sayısı az.

  Yapılan yorumlar eldeki grafiklerden yapıldığı için bilimsel ve mantıklı ancak sadece tahmin. O yüzden günü geldiğinde yanılmış olmak onu bilimsellikten çıkarmaz. Kar sever birisinin de taraf tutması oldukça olağan bir durum. Bu şekilde ithamda bulunmanız açıkçası hoş değil.

 • Ben ilk sistemden ümidimi kestim. Kar ihtimali çok zayıf. Hatta son GFS öğlende kar ihtimali İstanbul'da 0. Son 2 gündür hem GFS hem de ECMWF net bir mutabakata vardı. İki model de İstanbul'a -5 civarı soğuk veriyor.


  İkinci sistemde ECMWF sabah ana senaryo ümit verici, fakat diyagram desteklemiyor. %15 civarında kar ihtimali olsa da kar olan 3 senaryo diyerlerinden tamamen farklı. GFS +3 ECMWF 0 ortalama veriyor.


  Şubat ayından beri İstanbul'da kar beklemediğimi, kar yağmasının gerçekten sürpriz olacağını söylemiştim. Bazı arkadaşlar duruma duygusal yaklaşıp hala ümitlerini koruyorlar. Rezil geçen şubat ayından sonra hak da veriyorum onlara, pek çok kişi tatmin olmadı.

 • Bu Sistemde -6 Giriyor -5 Değil Hatta -7 De Girme İhtimali Çok Muhtemel Diyagrama Bakarsanız İkinci Sistem İçinse Ecmnin İndirdiği Tarihte Ortalama -1 Neredeyse Bi Kaç Senaryo Ecm Gibi Çıkmış + Kontrolde Ecm Çıkmış Bu Önemli Aslında Ama 2.Sistem İçin Diyagram İyi Değil Fakat Hem Ana Senaryo Olsun Hem Kontrol Olsun Kar Yapacak Seviyede Soğuklar Sokması Önemli Yinede İhtimal Şuanda Pek Yüksek Değil Akşam Önemli Yine Aynı Şekil Çıkarsa Diyagramada Yansıyacaktır Diye Düşünüyorum

 • yalnız Gfs 240 h ile ecmwf 240 h arasında bir farklılık var gibi arkadaşlar ne dersiniz ?? ecm -12 leri marmaraya indirmiş son güncellemede ,gfs 0 derecelerde 850 hpa da ,valla biriden biri saçmalıyor ama hangisi anlamış değilim :)

  eger gfs ve ecmwf farkli ciktilar soyluyorsa dogrusu ecmwfdir ;)

 • @dair34 bu forumun politikası belli yapılan yorumlar da bu çizgide oluyor. Bilimsel, mantıklı, tarafsız yorum yapanların sayısı az. Soğuktan, kardan yana tahmin yapıp mesaj gönderenler el üstünde tutuluyor, hatalar olsa da görmezden geliniyor, hesap soran da yok, goygoycu, eyyamcı, şakşakçı şeklinde sıfatlandırılabilecek bazı üyeler de baklava üstüne serpiştilmiş fıstık gibi alan memnun satan memnun herşey güllük gülistanlık gidiyor. Senin arzu ettiğin düzen burada geçmez. Beğenmiyorsan takip etmeyeceksin ve tarzına uygun sitelerde dolaşacaksın. Bu sitenin İtalyan ilmeteo sitesine benzer bir yapısı var. Bunu çok daha önceden de söylemiştim. Bazı profesyonel grafik çalışmalarının kullanılacağı anasayfa, forum ile entegre edilirse çok daha ilgi çekici bir hale gelebileceğini düşünüyorum. İnternette tıklanma sayısı bakımından ilk sıralarda yer alan anlı şanlı medyanın sansasyonel haber sevdasının bu forumda da olması bence hiç yadırganmamalı. Orhan Şen bu yaz normal bir yaz olacak, kış normal geçecek derse bu kimsenin işine gelmez ama 50 derece hissedeceğiz dedi mi bu beyanat hem Orhan Şen'i daha ilgi çekici hale getirir hem de haberi kullanan internet sitesi daha fazla tıklanacağı için onların da işine gelir. Şimdi buranın tahmincileri de peşin peşin kar yok dese olmaz. Son ana kadar sinekten yağ çıkarma operasyonu devam edecek, başlıkar açılıp kapanacak, kombolar yapılacak o gün gelecek uyumayın falan denilecek, ilgi canlı tutulacak ki forumda hareket olsun, hareket olunca da bereket olsun. Kişiler gibi kurumları da olduğu gibi kabul etmek lazım. Ben öyle yapıyorum.

  dostum uzun uzadıya yazmısın..bı emek var tabı ..emeğine sağlık herseyden önce...lakin bu mantıkla burda hersene kısler yenilenir ama bır arpa boyu yol katedemeyiz..tabiki süreki bilimsel olarak realcı olamayabiliriz.ya da duygusal davranıp olayı abartabilirizde lakın burası asparagas haberler sayesınde var dedıgınız zaman komik olursun..ben cnntürk donemınden beri hemen hemen tüm eski insanları tanırım hıc kımse hıc bır zamaqn hayal satmadı..sedat abı arıf tarıf bey gibi bir cok ustayı tanırım..efsane semıh beyde zaten o ınsanlardasn cok sey öğrenip tecrübelerini su an bızlerle paylaşmaya devam edıyor..benım demek ıstedıgım tek sey burda ınsanları olmadık gereksız hayalere suruklemeyelım..senın kar yagmadığı zaman duydugun üzüntü,bazı arkadaslarımız ıcın buyuk hayal kırıklığı olabilir..ayrıca begenmıyosan takip etmeyeceksin seklındekı yazınıda son derece saçma..sen buranın ağası degılsn dostum..:)

 • onca yorumları hiç gereği olmayan cümlelere vakit harcayan (ayıran )güzel dostlarım ,şu nacizane yorumlarınızı ,içinizde yaşasanız da biz de ecmwf ve gfs sayfasına geldiğimizi hissetsek daha güzel olmaz mı ? Ne dersiniz Evet dediğinizi duyar gibiyim ....bazen buradaki durumu görünce ben de gaza gelip devam edesim geliyor.Sonra radar işaretini görüyorum alt blokta ,bakmasam bende devam edecem valla sizle beraber ama burası değil" konudışına davet" ediyorum sizleri arkadaşlar ...:)

 • önümüzdeki hafta içi hava kapalıyken istanbul en faz 5 6 derecelere kadar düşebilir..ortalama tabıki bu..4 derecede olabılır 6 derecedede..rakım,bakı durumuna göre minimal degısımler olacaktır..kar tabiki yok..hava cook soguk ve cok şiddetli olmayan yagıslarla bu sistemi uğurlucaz

 • Aynı kişiler aynı konuda gene konu dışına çıkıp tartışıyorlar. Bu son tavizimdir. 1 haftalık uzaklaştırma veririm.


  Tartışmak isteyen özele veyahut konu dışına gider (belli bir ûslup çerçevesinde) .

 • ayrica öncelik üslup kimse kimseyi kötüleyemez burada gözüken konuşulur ve birçok veriden faydalanılır 850hpa ya bakipta tahmin yapana insanlar itimat etmeyeceğini bilir zaten kimse kafasını yormasin ve ayrıca bu ise yeni başlayanlara söylemeliyim bu mesleğin okulunu okuyorum ve model yorumlada en son baktığımız şeydir 850hpa önceliğimiz kısa vadede jet akımlarına bakmaktir uzun vadeyi çünkü kısa vadedeki jet akımları belirler bu mesleğe sondan yada ortadan baslayamazsiniz belli bir düzen olusturamazsaniz bildiginizi unutursunuz burada ilk olarak baktığı şeyin 850 hpa benim gözümde bir değeri yoktur sizinde olmasın neyse hayırlı forumlar bu sefer uzun değerlendirme değilde böyle bir bilgi vermek istedim inşallah faydalı olur

 • cok güzel yazmısın dostum..peki dıyelimki ben 850 ye bakıpta tahmın edıyorum sana göre..peki sen nereye bakıyosunda kar beklemeye devam edebılıyosun..inan iyi nıyetimle soruyorum..jet akımlarıda ıst ıcın kar yagısına elverıs veremıyecek son cıktılara göre..nereye bakıyonuz..sadece 850 ye bakmak yeterlı degıl dıyosun..ya da bakmam diyosun..sen hanı verılerle kar vaad edebiliyosun arkadasım?

What's Happening in the Forum?

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Futbola Dair Her Şey [2020/21] 5.4k

   • Samet
  2. Replies
   5.4k
   Views
   167k
   5.4k
  3. Aykut53

  1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 4k

   • Vintersaga
  2. Replies
   4k
   Views
   322k
   4k
  3. Aykut53

  1. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar 12k

   • Samet
  2. Replies
   12k
   Views
   762k
   12k
  3. Onur35

  1. Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi 5.2k

   • Interstellar
  2. Replies
   5.2k
   Views
   546k
   5.2k
  3. 4 Şubat

  1. 🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 23k

   • Fease
  2. Replies
   23k
   Views
   1.8M
   23k
  3. 4 Şubat

  1. Yabancı Ülkelerdeki Meteorolojik Hadiseler 4.6k

   • Aytac
  2. Replies
   4.6k
   Views
   372k
   4.6k
  3. 4 Şubat

En Çok İfade Gönderilenler

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Meltem Nedir?

   • HF Bot
  2. Replies
   0
   Views
   21
  1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020)

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   258
  1. HF 2020 Yaz Ligi Yarışması 15 (03.10.2020) Genel Yorumlama 18

   • Samet
  2. Replies
   18
   Views
   371
   18
  3. arnavut