GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2016)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ıstanbul kar beklemesin dahada yazmiycam kış ıstanbul için şubat ayında bitmiş bulundu

bilimsel verilerde bile, 5 gün sonrası için kararsızlık varken, bu kadar emin konuşma bence kardeşim. kış bitmiş olabilir, haklı da olabilirsin. ama bunun kesinliğini gösteren bir veri yok elimizde. gerek diyagramlar, gerek modeller gerekse endeksler hala bir şeyler olabilir diyor.

• bilimsel verilerde bile, 5 gün sonrası için kararsızlık varken, bu kadar emin konuşma bence kardeşim. kış bitmiş olabilir, haklı da olabilirsin. ama bunun kesinliğini gösteren bir veri yok elimizde. gerek diyagramlar, gerek modeller gerekse endeksler hala bir şeyler olabilir diyor.

ben burdayım birşeyler olursa gorucez ıstanbul için

• ayın 25 kadar 15 dereceler mumkun siz kar bekliyorsunuz inşallah ben yanilirim

yanlış anlıyorsun. benim bir hesaplaşmam da yok, iddiam da yok. evet 15 dereceler de mümkün, ama bu da olasılık. kesin olacak diyebiliyor musun?

• yanlış anlıyorsun. benim bir hesaplaşmam da yok, iddiam da yok. evet 15 dereceler de mümkün, ama bu da olasılık. kesin olacak diyebiliyor musun?

kardeşim ben bunu yaklaşık 1 aydır diyorum hat da root şubat ayı tahminlerini yazınca dedim kış bitmiş tir ıstanbul için
    Kar açısından kış bitmiştir diyorum soğuk olabilir o ayrı

• kardeşim ben bunu yaklaşık 1 aydır diyorum hat da root şubat ayı tahminlerini yazınca dedim kış bitmiş tir ıstanbul içinKar açısından kış bitmiştir diyorum soğuk olabilir o ayrı

zaten kış kar demek değil ki soğuk havada kış oluyo

• @dair34 bu forumun politikası belli yapılan yorumlar da bu çizgide oluyor. Bilimsel, mantıklı, tarafsız yorum yapanların sayısı az. Soğuktan, kardan yana tahmin yapıp mesaj gönderenler el üstünde tutuluyor, hatalar olsa da görmezden geliniyor, hesap soran da yok, goygoycu, eyyamcı, şakşakçı şeklinde sıfatlandırılabilecek bazı üyeler de baklava üstüne serpiştilmiş fıstık gibi alan memnun satan memnun herşey güllük gülistanlık gidiyor. Senin arzu ettiğin düzen burada geçmez. Beğenmiyorsan takip etmeyeceksin ve tarzına uygun sitelerde dolaşacaksın. Bu sitenin İtalyan ilmeteo sitesine benzer bir yapısı var. Bunu çok daha önceden de söylemiştim. Bazı profesyonel grafik çalışmalarının kullanılacağı anasayfa, forum ile entegre edilirse çok daha ilgi çekici bir hale gelebileceğini düşünüyorum. İnternette tıklanma sayısı bakımından ilk sıralarda yer alan anlı şanlı medyanın sansasyonel haber sevdasının bu forumda da olması bence hiç yadırganmamalı. Orhan Şen bu yaz normal bir yaz olacak, kış normal geçecek derse bu kimsenin işine gelmez ama 50 derece hissedeceğiz dedi mi bu beyanat hem Orhan Şen'i daha ilgi çekici hale getirir hem de haberi kullanan internet sitesi daha fazla tıklanacağı için onların da işine gelir. Şimdi buranın tahmincileri de peşin peşin kar yok dese olmaz. Son ana kadar sinekten yağ çıkarma operasyonu devam edecek, başlıkar açılıp kapanacak, kombolar yapılacak o gün gelecek uyumayın falan denilecek, ilgi canlı tutulacak ki forumda hareket olsun, hareket olunca da bereket olsun. Kişiler gibi kurumları da olduğu gibi kabul etmek lazım. Ben öyle yapıyorum.

• bu siteyi beğenmeyen terketsin bu sitede herkesle tartisirim ancak disarda herkes gozumde abimdir kardesimdir ilikci olsun troll olsun farketmez bu arada ecmwfnin herkese selami var;)

• Burada kişiler ellerindeki verileri kullanarak 'tahminde' bulunuyorlar. Adı üstünde tahmin. Bazıları olur, bazıları ise olmaz. Günü geldiğinde biz de yaşar görürüz neyin ne olduğunu.

Elindeki verileri buraya ekleyerek, 'Hayır kar yağma ihtimali çok düşük, yok vs vs' yazana da kimse bir şey demez. Kimse burada -özellikle tahmincilerden bahsediyorum- elinde veri bulunmadan gelip 'Şu kadar kar yağacak, şu kadar sıcaklık olacak vs vs' şeklinde yorum yapmıyor. Ellerindeki verileri kullanarak, geçmişteki verilerle de karşılaştırarak, sevdikleri hava durumunun olma ihtimalinden bahsediyorlar. Bu platformda da 'Kar yağışı' popüler durumda.

Zitat von Bay Hava

Bilimsel, mantıklı, tarafsız yorum yapanların sayısı az.

Yapılan yorumlar eldeki grafiklerden yapıldığı için bilimsel ve mantıklı ancak sadece tahmin. O yüzden günü geldiğinde yanılmış olmak onu bilimsellikten çıkarmaz. Kar sever birisinin de taraf tutması oldukça olağan bir durum. Bu şekilde ithamda bulunmanız açıkçası hoş değil.

• Ben ilk sistemden ümidimi kestim. Kar ihtimali çok zayıf. Hatta son GFS öğlende kar ihtimali İstanbul'da 0. Son 2 gündür hem GFS hem de ECMWF net bir mutabakata vardı. İki model de İstanbul'a -5 civarı soğuk veriyor.

İkinci sistemde ECMWF sabah ana senaryo ümit verici, fakat diyagram desteklemiyor. %15 civarında kar ihtimali olsa da kar olan 3 senaryo diyerlerinden tamamen farklı. GFS +3 ECMWF 0 ortalama veriyor.

Şubat ayından beri İstanbul'da kar beklemediğimi, kar yağmasının gerçekten sürpriz olacağını söylemiştim. Bazı arkadaşlar duruma duygusal yaklaşıp hala ümitlerini koruyorlar. Rezil geçen şubat ayından sonra hak da veriyorum onlara, pek çok kişi tatmin olmadı.

• yalnız Gfs 240 h ile ecmwf 240 h arasında bir farklılık var gibi arkadaşlar ne dersiniz ?? ecm -12 leri marmaraya indirmiş son güncellemede ,gfs 0 derecelerde 850 hpa da ,valla biriden biri saçmalıyor ama hangisi anlamış değilim :)

• Bu Sistemde -6 Giriyor -5 Değil Hatta -7 De Girme İhtimali Çok Muhtemel Diyagrama Bakarsanız İkinci Sistem İçinse Ecmnin İndirdiği Tarihte Ortalama -1 Neredeyse Bi Kaç Senaryo Ecm Gibi Çıkmış + Kontrolde Ecm Çıkmış Bu Önemli Aslında Ama 2.Sistem İçin Diyagram İyi Değil Fakat Hem Ana Senaryo Olsun Hem Kontrol Olsun Kar Yapacak Seviyede Soğuklar Sokması Önemli Yinede İhtimal Şuanda Pek Yüksek Değil Akşam Önemli Yine Aynı Şekil Çıkarsa Diyagramada Yansıyacaktır Diye Düşünüyorum

• yalnız Gfs 240 h ile ecmwf 240 h arasında bir farklılık var gibi arkadaşlar ne dersiniz ?? ecm -12 leri marmaraya indirmiş son güncellemede ,gfs 0 derecelerde 850 hpa da ,valla biriden biri saçmalıyor ama hangisi anlamış değilim :)

eger gfs ve ecmwf farkli ciktilar soyluyorsa dogrusu ecmwfdir ;)

• @dair34 bu forumun politikası belli yapılan yorumlar da bu çizgide oluyor. Bilimsel, mantıklı, tarafsız yorum yapanların sayısı az. Soğuktan, kardan yana tahmin yapıp mesaj gönderenler el üstünde tutuluyor, hatalar olsa da görmezden geliniyor, hesap soran da yok, goygoycu, eyyamcı, şakşakçı şeklinde sıfatlandırılabilecek bazı üyeler de baklava üstüne serpiştilmiş fıstık gibi alan memnun satan memnun herşey güllük gülistanlık gidiyor. Senin arzu ettiğin düzen burada geçmez. Beğenmiyorsan takip etmeyeceksin ve tarzına uygun sitelerde dolaşacaksın. Bu sitenin İtalyan ilmeteo sitesine benzer bir yapısı var. Bunu çok daha önceden de söylemiştim. Bazı profesyonel grafik çalışmalarının kullanılacağı anasayfa, forum ile entegre edilirse çok daha ilgi çekici bir hale gelebileceğini düşünüyorum. İnternette tıklanma sayısı bakımından ilk sıralarda yer alan anlı şanlı medyanın sansasyonel haber sevdasının bu forumda da olması bence hiç yadırganmamalı. Orhan Şen bu yaz normal bir yaz olacak, kış normal geçecek derse bu kimsenin işine gelmez ama 50 derece hissedeceğiz dedi mi bu beyanat hem Orhan Şen'i daha ilgi çekici hale getirir hem de haberi kullanan internet sitesi daha fazla tıklanacağı için onların da işine gelir. Şimdi buranın tahmincileri de peşin peşin kar yok dese olmaz. Son ana kadar sinekten yağ çıkarma operasyonu devam edecek, başlıkar açılıp kapanacak, kombolar yapılacak o gün gelecek uyumayın falan denilecek, ilgi canlı tutulacak ki forumda hareket olsun, hareket olunca da bereket olsun. Kişiler gibi kurumları da olduğu gibi kabul etmek lazım. Ben öyle yapıyorum.

dostum uzun uzadıya yazmısın..bı emek var tabı ..emeğine sağlık herseyden önce...lakin bu mantıkla burda hersene kısler yenilenir ama bır arpa boyu yol katedemeyiz..tabiki süreki bilimsel olarak realcı olamayabiliriz.ya da duygusal davranıp olayı abartabilirizde lakın burası asparagas haberler sayesınde var dedıgınız zaman komik olursun..ben cnntürk donemınden beri hemen hemen tüm eski insanları tanırım hıc kımse hıc bır zamaqn hayal satmadı..sedat abı arıf tarıf bey gibi bir cok ustayı tanırım..efsane semıh beyde zaten o ınsanlardasn cok sey öğrenip tecrübelerini su an bızlerle paylaşmaya devam edıyor..benım demek ıstedıgım tek sey burda ınsanları olmadık gereksız hayalere suruklemeyelım..senın kar yagmadığı zaman duydugun üzüntü,bazı arkadaslarımız ıcın buyuk hayal kırıklığı olabilir..ayrıca begenmıyosan takip etmeyeceksin seklındekı yazınıda son derece saçma..sen buranın ağası degılsn dostum..:)

• onca yorumları hiç gereği olmayan cümlelere vakit harcayan (ayıran )güzel dostlarım ,şu nacizane yorumlarınızı ,içinizde yaşasanız da biz de ecmwf ve gfs sayfasına geldiğimizi hissetsek daha güzel olmaz mı ? Ne dersiniz Evet dediğinizi duyar gibiyim ....bazen buradaki durumu görünce ben de gaza gelip devam edesim geliyor.Sonra radar işaretini görüyorum alt blokta ,bakmasam bende devam edecem valla sizle beraber ama burası değil" konudışına davet" ediyorum sizleri arkadaşlar ...:)