GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2016)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dostum haklısın sanırım ,çünkü 500 hpa sıcaklıkları yeryüzünden 5500 metre yükseklikteki basınç değerine indirgenmiş sıcaklıklardır .850 hpa 1800 metre yüksekliğe indirgenmiş ,sıcaklık değerleridir.. burada en önemli unsur nedir yeryüzüne daha yakın basınç değerleri atmosferin katmanlarında bence ,yerçekimi kuvveti artacağı için yağışın yere düşme şiddeti ve yönü sıcaklığın nemden etkilenmesi aşınma gibi ufak oynama gibi görünen tabiri caiz ise kale arkadasında yer alan top toplayıcı gibi görünen ama aslında bir o kadar da etki alanı olan bir hadiseye yol açmasına sebebiyet verdiğinden sanırım 850 hpa sıcaklıkta ölçülen değerler daha reel (gerçekçi veya gerçekleşmesi ) muhtemel değerler olacaktır .bilmiyorum bu benim şahsi görüşüm nacizane :)

o zmn 2m sıcaklıkları en doğrusu olması lazım ama en değişken değer :D

• @Root siz daha iyi bilirsiniz de 850 hPa sıcaklıkları sıkıntılı değil mi? Kabul ediyorum 850 hPa her şey değil ama yine de bence en iyi yol gösteren veri.

Bu haliyle gelirse evet sıkıntı. Ama gün içinde de dediğim gibi bu tür dizilimlerde aşağı seviye sıcaklıkları neredeyse istisnasız modellerin beklediğinden daha soğuk gelir. Bu yüzden de pek sorun oluşturucağını sanmıyorum ve farkındaysanız modellerin gösterdiği soğuk -4'lerden -6/-7'lere gelmeye başladı. Bana göre -8 bile olası. O yüzden de attığım verilerin hiçbiri 850 hPa sıcaklığı değil. Z500 ve 500 hPa sıcaklığıyla ilgileniyorum. Bir ULL kaparsak gayet güzel kar alırız, hatta örtü de olur. Önemli olan bu şuan. Üst seviye soğuması yeterli olmadığı sürece hem sıcaklık hem de yağış sıkıntısı olur bu görüntüde.

• o zmn 2m sıcaklıkları en doğrusu olması lazım ama en değişken değer :D

Hasan doğru orantı ilkesi geçerli değil kardeşim burada :) o zaman yerin altında yani -10 hpa sıcaklık değerleri nasıl olurdu düşün bakalım :) yani o kadar da değil sadece işi ortası diyebiliriz 850 hpa sıcaklıkları için bence ,yani 500 hpa nın en çok işe yaradığı noktalardan biri havacı olaarak veya hava da uçan pilotlar veya paraşüt tutkunları için biraz süper bir tutkudur yoksa yeryüzü sıcaklıkları için 2m sıcaklık değerleri normale göre iyi olması gerekirken anomal değerler veriyor onun da sebebi sanırım yetersiz veri ve günlük olağan dışı olaylar (coğarafik konum ,nem ,sıcaklık farkı,bakı ,) vs vs ...:)

• Hasan doğru orantı ilkesi geçerli değil kardeşim burada :) o zaman yerin altında yani -10 hpa sıcaklık değerleri nasıl olurdu düşün bakalım :) yani o kadar da değil sadece işi ortası diyebiliriz 850 hpa sıcaklıkları için bence ,yani 500 hpa nın en çok işe yaradığı noktalardan biri havacı olaarak veya hava da uçan pilotlar veya paraşüt tutkunları için biraz süper bir tutkudur yoksa yeryüzü sıcaklıkları için 2m sıcaklık değerleri normale göre iyi olması gerekirken anomal değerler veriyor onun da sebebi sanırım yetersiz veri ve günlük olağan dışı olaylar (coğarafik konum ,nem ,sıcaklık farkı,bakı ,) vs vs ...:)

yer altı diyagramı hatırlamıyorum :P

• Gerek ECMWF gerekse de GFS Cuma gunu az cok mutabik olurlar. 2 sistem bekliyorum demistim birisi İstanbul'da sicakliklari kar sinirina ceker digeri lapa lapa kar yagdiracak. Azor'un bu konumu ve gucu Mayis basinda olsa yine de kar getirir derdim zira 70 derece kuzey enlemlerinden tundra bolgesinden soguk hava cekiyor. Degisim olursa bilgi verecegim, herkese iyi aksamlar, sevgiler

• Gerek ECMWF gerekse de GFS Cuma gunu az cok mutabik olurlar. 2 sistem bekliyorum demistim birisi İstanbul'da sicakliklari kar sinirina ceker digeri lapa lapa kar yagdiracak. Azor'un bu konumu ve gucu Mayis basinda olsa yine de kar getirir derdim zira 70 derece kuzey enlemlerinden tundra bolgesinden soguk hava cekiyor. Degisim olursa bilgi verecegim, herkese iyi aksamlar, sevgiler

wildleo hocam ustteki resmi yorumlarmisiniz

İstanbulda oturuyorum ve ne kadar şansız biil kışın :(