GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2016)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfs 2 Tane orta çaplı sistem vermiş, Ecmwf ise şimdilik 1 tanesini öngörmüş Ancak arkadan 2.bi salınımın izinide vermiş Yani 2 sini toplarsak 1 tane sistem anca ediyor Güç olarak Arka arkaya gelicegi için Şimdilik İstanbulun yüksekleri En net sonuca ulasabilir Bunu herkesde iyi biliyor Sadece beklentileri yüksek tutmamanız gerekiyor istanbul gibi rakım sıkıntısı olan iller için bahsediyorum. Onun dışında iç ve yüksek bölgeler için tek gerekli şey yağış.

• Gfs 2 Tane orta çaplı sistem vermiş, Ecmwf ise şimdilik 1 tanesini öngörmüş Ancak arkadan 2.bi salınımın izinide vermiş Yani 2 sini toplarsak 1 tane sistem anca ediyor Güç olarak Arka arkaya gelicegi için Şimdilik İstanbulun yüksekleri En net sonuca ulasabilir Bunu herkesde iyi biliyor Sadece beklentileri yüksek tutmamanız gerekiyor istanbul gibi rakım sıkıntısı olan iller için bahsediyorum. Onun dışında iç ve yüksek bölgeler için tek gerekli şey yağış.

bende bunu söylemeye çalıstım zaten..soğuk gelmıyecek demedım tabiki..sadece bu cıktılarla ıstanbulda ancak aydos tepesın e kar duser...bu işten biraz anlayanlar zaten ne demek ıstedıgımı anlar..

• Vallaha şimdilik kesin kar geliyor demek için de kar yağmaz demek için de çok erken. Birkaç gün daha oturup bekleyeceğiz başka çare yok. Modeller çok hızlı değişiyor, hiçbir güncelleme birbirini tutmuyor.

Özellikle GFS bir güncelleme efsane sonrakinde kestane veriyor hep.

• bende bunu söylemeye çalıstım zaten..soğuk gelmıyecek demedım tabiki..sadece bu cıktılarla ıstanbulda ancak aydos tepesın e kar duser...bu işten biraz anlayanlar zaten ne demek ıstedıgımı anlar..

Sadece aydos'a kar düşer demek Ortada Sistem olmaması demekdir :) Aydos için bi sistem değil ufak çaplı soğumanın yaratacağı graupel yada kar sağanakları rahat görülür Oda Görünen en kötü senaryodur ki bunun kat kat iyi hali gözüküyor buda rakımı 100-150 ye kadar olan yerlerde kardan nasiplenen yerler olur Geri kalan yerler ise İlerliyen günlere bağlı.

• Sadece aydos'a kar düşer demek Ortada Sistem olmaması demekdir :) Aydos için bi sistem değil ufak çaplı soğumanın yaratacağı graupel yada kar sağanakları rahat görülür Oda Görünen en kötü senaryodur ki bunun kat kat iyi hali gözüküyor buda rakımı 100-150 ye kadar olan yerlerde kardan nasiplenen yerler olur Geri kalan yerler ise İlerliyen günlere bağlı.

düşüncelerimi okudun :D

• düşüncelerimi okudun

2 yanlıştan bir doğru çıkmıyor..150 metreye dusen sehre yayılamayan bır kar yagısı sızı tatmin ediyorsa bunu bilemem..beni asla etmez çunku ben denız kenarı oturuyorum..yani oyle olacaksa gereksız bır soguk cekmenın anlamı yok...bu da benim görüşüm..umarım tüm karseverleri tatmin eder...

• 2 yanlıştan bir doğru çıkmıyor..150 metreye dusen sehre yayılamayan bır kar yagısı sızı tatmin ediyorsa bunu bilemem..beni asla etmez çunku ben denız kenarı oturuyorum..yani oyle olacaksa gereksız bır soguk cekmenın anlamı yok...bu da benim görüşüm..umarım tüm karseverleri tatmin eder...

benim evim 200 m yükseklikte kar buraya yağması beni tatmin eder sonuçta. Yarın farklı bişey dersiniz. Neyse konu dışı yapmayalım