GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2016)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • gfs de yağışarda ne hikemtse karadeniz üzerinde hep aşağıya inmiyor şu romanya tarafına inen yağışlar bize inse öyle güzel ilkbahar geçiririzki ... bu yaz kurak geçicek diye uyarı yapıyor uzmanlar sanırım haklılar ...

• gfs de yağışarda ne hikemtse karadeniz üzerinde hep aşağıya inmiyor şu romanya tarafına inen yağışlar bize inse öyle güzel ilkbahar geçiririzki ... bu yaz kurak geçicek diye uyarı yapıyor uzmanlar sanırım haklılar ...

el nino senesinin bitisi ve la nina gecis senesinde okyanus isisinin normale yaklasmasi ve el ninodan kalma afrikadaki etkinlik malesef yazin kurak gecmesine buyuk pay sahibi.bu tabiki illa olacak birsey degil ilk bahara dogru yaz icin daha net konusabiliriz hayirli geceler

• Hocam yeri değil ama kısaca geçeyim .Ben el nino nun bu sene yaza kadar etkisizini yitireceği kanaatindeyim ; şöyle ki zaten atmosfer üzerindeki değilim en milimlik ve maksimum değerlerini şubatta gösterdi zaten , yine de Allah'ın takdiri elbette ... Yazın Kurak geçmesi taraftarı değilim şahsen :(

• Hocam yeri değil ama kısaca geçeyim .Ben el nino nun bu sene yaza kadar etkisizini yitireceği kanaatindeyim ; şöyle ki zaten atmosfer üzerindeki değilim en milimlik ve maksimum değerlerini şubatta gösterdi zaten , yine de Allah'ın takdiri elbette ... Yazın Kurak geçmesi taraftarı değilim şahsen :(

iş taraftarlığa gelirse bende kuraklık taraftarı değilim hacım :thumbup: :thumbup: ama nisan yağmurları bu sene biraz az olacak sanırım en önemlisi sıcaklıklar çok yüksek seyredecek gibi ...

• mart ayinda hemen dibimizde bu kadar derin soğukların gelmesi görsel açidan süper ...ben hep diyorum bir sefer 1 m kar yağması o kışın iyi geçtiği anlamına gelmez ....tüm kış ayı boyunca atıyorum 20cm 30 cm gibi aralikli kar yağması en güzeli...rize tamam ggüzel kar aldı ama diğer aylar ne oldu bom boş....nasip.

• okulumdan dolayı pek aktif olmaıyorum.soğuklar yine kapımıza gelmiş 192h de ecmwf soğukları indirmek üzere

aynen Enes Hoşgeldin tekrardan :) Gfs de aynı şekilde soğukları sokmuş ,bu iyi mi kötümü sanırsam -4 ler le giriş yapması bizim açımızdan ve tarımsal faaliyette bulunan ve çiftçilerimiz için ayrı bir sıkıntı ...İnşallah problem oluşturmaz :(

• öncelikle hoşgeldin enes seni buralarda görmek güzel :) ve dediğinde haklısın soğuklar kapımızda ... sistemci badime katılıyorum bu saatten sonra bu sıcaklık değerleri zarar vericek çiftçiye emekçiye ;(

bir de işin iyi tarafı mı desem bilmiyorum .basınç değerleri yüksek değil sanırım don tehlikesini bir nebze engeller a.b alanı ile giriş yapması,25 inden sonraki tablo da biraz 1005 mb lara düşüş eğilimi var özellikle iç anadolu ve batı karadeniz ve doğu marmara civarında zaten o zamana kadar değişim kaydeder gfs ve ecm çıktıları ,ayrıca şu konuda bir ön bilgi veriyor bizlere :O da nisanın ilk haftası da serin hatta bazı bölgeler açısından soğuk dahi geçebilir !!

• Hoşbulduk :)
    Tarımsal faaliyet için maalesef kötü ancak bir soğuksever,karsever için iyi çıktılar.Gfs ve Ecmwf çıktısında benzerlik var ana fikir olarak,Gfs diyagramını incelediğimizde soğukların girmesi için 26,27 mart en uygun zaman gözüküyor.Ecmwf diyagramı ise sistemi 2 dalga hainde vermiş.Zaman herşeyi gösterecek bakalım,iç kesimler için kar yine gözüktü havanın biraz daha soğuk olması halinde 5 şubat vari bir sistem olabilir

• Sabah güncellemesi mart sonu nisanın ilk günü gibi bir sistem vermiş kar yağmaz ama en azından nisanın ilk haftasının mevsim normallerinin altında geçebileceği söylenebilir çok sistem geldi geçti bir türlü bu kışın son karını göremedik hayırlısı artık seneye bakıcaz bu arada günaydın