Mart 1. Yarı: Islanacağız

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Konuyu değiştirdim diye sakın ola 7 Mart sisteminden umudumu kesmiş olduğumu sanmayın çünkü değilim. Sadece soğuma statüsüne indiriyorum. Kar yapma potansiyeli yok.

İlk olarak, sıcaklık olarak bakarsak normal ve üstü olarak görüyorum. Ancak o kadar uç sıcaklıklara yükselmeyecek, ±3 derece gibi. Burada da bazı normalin hemen üstü olarak alıyorum.

Ayrıca bazı Afrika atakları sıcaklıkları belirttiğimin çok üstüne çekebilir.

Yağış olarak bakarsak, İzlanda'nın sürekli buraya gelme eğiliminde olduğunu görüyoruz ki bu durum da AO'nun negatif, NAO'nun nötre çok yakın pozitif ve nötrde olduğu zamanlarda böyledir. Fakat bu tür durumlarda endeks kaymaları belki sonucu değiştirmeyecek olsa da, geliş yolunu değiştirebilir fakat bu konulara çok girmeyeceğim. Azor üzerimize pozitif NAO yüzünden yığılmaya çalışacak, çoğu zaman başarısız olacak, negatif AO tarafından gönderilen Batı Avrupa'daki serin hava nedeniyle. Başarılı olduğunda da çekildiği anda AB ile yer değiştirecek. Bu nedenle ülkenin hiçbir yerinde normaller altında yağış gözlemlenmeyecek.

Yağış tahmini haritamı aşağıda görebilirsiniz.

Siklonlar gelirken bir yarı daireye benzer rota izleyecek, bu nedenle en çok etkilenecek yer Muğla.

Mart 2. yarıya gelirsek Azor dominant olacak gibi gözüküyor fakat yükselecek mi, başarısız olup yayılacak mı belli değil.

Sıcaklık için harita hazırlama gereği duymuyorum, yukarıdaki açıklamam gayet net.

Özet: Bol orajlı, bol yağışlı bir yarı.

İyi forumlar! :)

2 Mal editiert, zuletzt von tahminci ()

• İnşallah bol bol yağmurlar görürüz.Sistemlerin geliş rotası Muğla'yı besler. Aralık-Mart arasında zaten çok yağış alırki zaten bu aylarda genelde Türkiye 1.'liğini kolay kolay kaptırmaz. :biggrin: Zaten egenin en yağışlı ve Türkiye'nin en yağışlı illerinden biridir Muğla.Çiftçilerimiz için çok önemli bir mevsimdeyiz.İnşallah güzel mahsül çıkar.

• Yağışlar için belirli bir gün aralığı var mıdır?

Yani atıyorum, 3 Mart'ta başlayacak ve 13 Mart'ta bitecek gibi..

Sürekli bir yağış mı olacak yoksa bölge bölge değişken mi?

• bilmem nedendir bu bahar ayının normal geçeceğini umuyorum 3-7 günde bir sistem ve arduna güneşli ılık günler ve buda tarim için özellikle bulunmaz nigmet

• İstanbul'da akşam ve öğlen ani sağanak vardı bunlar daha sürer mi?

Dediler ki “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur”
    Dedim ki “Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur.”

MEVLANA