Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • forum.havaforum.com/attachment/139504/21 . 00forum.havaforum.com/attachment/139505/03.00

ordu merkez ve çevresi akşam 21.00 dan ani örtü alabilir... incede olsa onun dışında vakfıkebir vs. trabzonun batısı o saatlerde ani yağış dışında yağış yok maalesef bir boşluk görülüyor diğer yerler orta kuvvette kar, gece 03.00 da ise yoğun kar giresun merkez ve çevrelerine geliyor ve ayrıca trabzonun batı ilçeleride kara kavuşuyor,forum.havaforum.com/attachment/139506/09.00

sabah 09.00 da yoğun kar rize merkez ile giresun merkez arasını esir alıyor....
    forum.havaforum.com/attachment/139507/15.00
    15.00 da yoğun kar yomra-batum hattına sıkışıyor....

Şimdilik kısa vadeyi paylaştım,diğeleri şimdilik doğru değil çok değişken...

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• yetmedi mi dostum samsun alirken biz almiyorduk

Demek istedigim suydu samsun guzel yagis aldi kac gundur aliyor ve ben normalde korfezde oturuyorum samsunda memlekete geldim bu aylarda gelirim. samsunun guzel alnmasına ragmen hala samsun samsun samsun doymadın mı kardesım ne samsunmus bız doğu karadenızın en fazla yagıs alan yerlerı olarak kky bıle gormedık sıstemde yetmedı mı demek ıstedım hata da etmedım bın kere yazsın aynısınını yazarım baksın ısıne

• Yüzyıllar önce dedelerimiz yerleşim yeri seçerken bazı tercihlerde bulunmuşlar. Mesela benim dedelerim sivrisinek yuvası ve bataklık diye sahili tercih etmemişler. Bu seçimin benim için bugün bazı bedelleri var. Mesela 150 km hıza ulaşan lodos fırtınasına maruz kalıyoruz. Lodos estigi sürece uykuyu unutuyoruz. Sonra bir diğer olayda, her tarım ürününü yetiştiremiyoruz. Topraklarımız verimsiz. Her on yılın yedisinde bahar donları yüzünden fındık yanıyor. Şehir hayatının imkanlarından uzakta kalıyoruz. Bir hastaneye gidip gelmek bir günümüze maloluyor. Maddi imkanlarımızda sahilde yaşayanlara göre çok çok az. 14 Ocak'tan beri köyün ana yolu hariç mahalle yollarımız kapalı.

Siz sahilde yaşayan dostlarımız ise, bu saydïğım imkanların hepsine sahipsiniz. Sadece her kış kar göremiyorsunuz. Biz yine de her olumsuzluğa karşı sabrediyoruz. Siz kar yağmayınca depresyona giriyorsunuz.

Forumda bile çoğu sahilde oturan arkadaşın köyü var. Babaannemi aradım, köyde 1 mt kar varmış diyor adam.

Peki rahatlıkla kar gören o köyde neden sadece babaanneler dedeler oturuyor?

Benim köyümde benimle yaşıt sadece 1 kişi var. Benden alt yaşta kimse yok.

Köyün en geriye kalanı sadece iki kişiyiz. Bizden sonra bu köy tamamen terkedilmiş olacak.

İki seçenek var, kar göreceksen her sene rahatça , 500 rakım üstünde bir köye taşınacaksın. Yok, orda imkan yok, hayat yok diyorsan, her sene kar görmemeye alışacaksın.

Geçen gördüm, sahile kar yağmamışsa o sistemcik bile değil diyor. Gerçekten hevesim kırıldı. İnsan bu kadar bencil olamaz ya.

• İnsanoğlu hocam çok bencil haklısıniz

• forum.havaforum.com/attachment/139504/21 . 00forum.havaforum.com/attachment/139505/03.00

ordu merkez ve çevresi akşam 21.00 dan ani örtü alabilir... incede olsa onun dışında vakfıkebir vs. trabzonun batısı o saatlerde ani yağış dışında yağış yok maalesef bir boşluk görülüyor diğer yerler orta kuvvette kar, gece 03.00 da ise yoğun kar giresun merkez ve çevrelerine geliyor ve ayrıca trabzonun batı ilçeleride kara kavuşuyor,forum.havaforum.com/attachment/139506/09.00

sabah 09.00 da yoğun kar rize merkez ile giresun merkez arasını esir alıyor....
    forum.havaforum.com/attachment/139507/15.00
    15.00 da yoğun kar yomra-batum hattına sıkışıyor....

Şimdilik kısa vadeyi paylaştım,diğeleri şimdilik doğru değil çok değişken...

Hocam hangi site bu

• Bu gece ve yarın sabah kar yağarsa yağar yağmazsa yağmaz sistemin potansiyelinden dolayı çok ümit bağlamıyorum benim gözüm sadece şubatta yani büyük balıkta -12'de -14'te

• Bu işin güzel tarafı senede bir kaç kere yaşanması. Tat veren olay bu. Her hafta 30cm'lik kar alsak 4 ayda burada çoğu kişi kış gelince heyecanlanmazdı. Size katılıyorum. Misal ben de istiyorum şöyle arabaları kapatacak bir kar yağsın sahillere ama bizim iklimimiz farklı, Bunu kabul edilmesi gerek deniz seviyesindeyiz. Bunu isteme sebebim nadiren fazla kar yağması. Bu sene Samsunda 5 kere kar yağışı, 4 kerede örtü gördüm. Şubatta sahilleri de kapatacak bir kar yağışıyla ben gayet tatmin olurum yazı bekler kolay kolay özlemem. Alıştım kabullendim buranın havasını çünkü. Dediğim gibi işin zevki de bu. Senede 1 veya 2 kere güzel sistem alırız o da nadir olduğu için çok değerli olur ve özlem içerir