Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu kış illa ki en az 1 tane güzel bi sistem alırız. Önümüzdeki sistem bana sorarsanız ön hazırlık sistemi en geç 2 hafta sonra kokusu çıkar. Tabi elimde bi veri yok sadece tahmin bu tahmini de tecrübelerimden yola çıkarak yaptım

• Kırım üzerindeki -15 ler nasıl oluyorda inemiyor çıldırıyorum 😀

Rüzgar. Yani basınç dizilimi. -40 bile olsa ordan döner bu dizilimde.

HasanBugra biz demedik 3 Ocak filan, ikide bir yazıp durma bak üstümüze kalacak :hfyeni (18):

Sınırda kalan sistemlerde yükseklere çıkarız diyen arkadaşlar gördüm, maalesef böyle giderse çıkacak yükseklere kalmayacak.

Sizlerden pazar gününe kadar müsaade istedim, gerekçe olarakta sistemimi yaşayacağım dedim, ama yalandı, bunu söylemek istemedim ama bütün Dereli olarak topyekûn bir mücadele içine giriyoruz ve yoğunuz.

Kısaca özetlemek gerekirse, yayla cenneti ve doğa harikası Dereli ilçemizin, Eğrinbar, Meşeliyatak. Bahçeli, Sütlüce, Çal, Yıldız, Yeşiltepe, Kurtulmuş, Küçükahmet, Kuşluhan, Akkaya ve benimde köyüm olan Yaylacık köylerinde yaklaşık 200 hektar (2000 dönüm) orman ve fındık bahçesinden oluşan alanda Andezit, Bakır ve Çinko madeni projesi oluşturulmuş. Proje alanları içinde fındık bahçesi, tarla, cami, köy mezarlığı ve evlerimizde var. Daha da kötüsü, Bakır ve Çinko madeninde kullanılacak siyanürün, Giresun'un da su ihtiyacını karşıladığı Aksu deresine karışma tehlikesi var. Projeyi durdurmak ve Mavigöl, Kuzalan Şelalesi, Kümbet, kulakkaya, Bektaş vs gibi doğal güzelliklerimizi korumak adına ismini zikrettiğim köyler ve Dereli halkı olarak hukuki mücadelemize başladık. Sizlerden de dualarınızı eksik etmemenizi istiyorum. Hayırlı akşamlar.

• Rüzgar. Yani basınç dizilimi. -40 bile olsa ordan döner bu dizilimde.

HasanBugra biz demedik 3 Ocak filan, ikide bir yazıp durma bak üstümüze kalacak :hfyeni (18):

Sınırda kalan sistemlerde yükseklere çıkarız diyen arkadaşlar gördüm, maalesef böyle giderse çıkacak yükseklere kalmayacak.

Sizlerden pazar gününe kadar müsaade istedim, gerekçe olarakta sistemimi yaşayacağım dedim, ama yalandı, bunu söylemek istemedim ama bütün Dereli olarak topyekûn bir mücadele içine giriyoruz ve yoğunuz.

Kısaca özetlemek gerekirse, yayla cenneti ve doğa harikası Dereli ilçemizin, Eğrinbar, Meşeliyatak. Bahçeli, Sütlüce, Çal, Yıldız, Yeşiltepe, Kurtulmuş, Küçükahmet, Kuşluhan, Akkaya ve benimde köyüm olan Yaylacık köylerinde yaklaşık 200 hektar (2000 dönüm) orman ve fındık bahçesinden oluşan alanda Andezit, Bakır ve Çinko madeni projesi oluşturulmuş. Proje alanları içinde fındık bahçesi, tarla, cami, köy mezarlığı ve evlerimizde var. Daha da kötüsü, Bakır ve Çinko madeninde kullanılacak siyanürün, Giresun'un da su ihtiyacını karşıladığı Aksu deresine karışma tehlikesi var. Projeyi durdurmak ve Mavigöl, Kuzalan Şelalesi, Kümbet, kulakkaya, Bektaş vs gibi doğal güzelliklerimizi korumak adına ismini zikrettiğim köyler ve Dereli halkı olarak hukuki mücadelemize başladık. Sizlerden de dualarınızı eksik etmemenizi istiyorum. Hayırlı akşamlar.

Dualarım herzaman sizinle hocam

• Rüzgar. Yani basınç dizilimi. -40 bile olsa ordan döner bu dizilimde.

Dualarımız sizinle hocam. Umarım kazanır doğamızı kurtarırsınız

• arkadaşlar kış yeni başlıyor bu sistem gelen ilk sistem coğrafyamızın kış boyunca gelen her sistemin sahillere kar bırakmasına uygun olmadığını hepimiz biliyoruz kısaca şunu söylemek istiyorum yakın zamanda geçtiğimiz kışları hatırlayın mesela geçen sene aralık ayında 2000 rakımlı yaylada kar yoktu bu sene kim ne derse desin iyi gidiyor gelen her sistemde kar biraz daha aşağı iniyor

Ayrıca umutluyum var bir hayalim

Şöyle sahiller olarak iç kesimlerden daha fazla kar almak neden olmasın