GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Şubat 2016)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu sene Gfs yağış konusinda Ecmwf soğuk konusunda daha başarılı. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz Ecmwf sistemi vermezse Gfs'de er yada geç sistemden vazgeçecek sistemi garantiye aldığımızda ise Gfs ve sınırlı alan modelleri kaynağımız olmalı bu sene ecmwfnin yağış senaryoları tam anlamıyla fiyasko malesef Mgm gibi ona güvenen bazı kişi ve kurumlar bazı sistemlerde çok yanıldı.

• Bu sene Gfs yağış konusinda Ecmwf soğuk konusunda daha başarılı. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz Ecmwf sistemi vermezse Gfs'de er yada geç sistemden vazgeçecek sistemi garantiye aldığımızda ise Gfs ve sınırlı alan modelleri kaynağımız olmalı bu sene ecmwfnin yağış senaryoları tam anlamıyla fiyasko malesef Mgm gibi ona güvenen bazı kişi ve kurumlar bazı sistemlerde çok yanıldı.

çok iyi analiz gerçekten de öyle oldu :) ecmwf nin radarına girsin sistem o zaman daha net konuşacağız inşallah Gréy

• Hocam bende %20 sistem ihtimalini %40 cikardim

Hocam sen Şubatı kapatmiştın ve uzun vadede pek yanılmam diyordun.
    [/quote]

Evet ancak konuyu acanda bendim 20 subat icin yalniz tedirginligimin sebebi endeksler ve hicbir sinoptigin ulkemiz adina ciddi soguk vermemesiydi.o yazimi yazarken bile sistem tamamemn gitmedi %20 ihtimal var demistim.hep yuksek ihtimalle sistemleri kacirdik simdide dusuk ihtimalle sistem aliriz insallah

• Ao ve Nao nun koca bir palavra olduğunu yılbaşı sisteminde anladım. Aşırılık olmadığı sürece sistem olup olmayacağı anlaşılamaz.

Kesinlikle katılıyorum. Ao ve nao aşırı negatif veya aşırı pozitif değilse tek başına mutlak belirleyici değil.

E6853 cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

• Hocam sen Şubatı kapatmiştın ve uzun vadede pek yanılmam diyordun.

Evet ancak konuyu acanda bendim 20 subat icin yalniz tedirginligimin sebebi endeksler ve hicbir sinoptigin ulkemiz adina ciddi soguk vermemesiydi.o yazimi yazarken bile sistem tamamemn gitmedi %20 ihtimal var demistim.hep yuksek ihtimalle sistemleri kacirdik simdide dusuk ihtimalle sistem aliriz insallah
    [/quote]

Hocam hava konusunda bilgim sizinkinin yarısı kadar bile değil, endekslerden filanda anlamıyorum ama kışı şubatın başında bitirmek bana hiç mantıklı gelmiyordu. Hele ki bu kışta güçlü bir potansiyel varken. Bir 2014 olsaydı umudumuzu keserdik ama bu kış ondan çok farklı. Mart ortasına kadar sistem gelme ihtimali yüksek. O yüzden kışı bitirmek hatta o ihtimali düşünmek bile bana çok saçma geliyor.

• Aynen oyle.endeksler de kararsizlik surdugunden izlanda bozdu isi ancak bir belirti olmasi en azindan bundan bahsediyor olmamiz guzel.ocakta subat sonu guzel seyler olacak dedim ama umarim cok gec olmaz dedim cunku marta sarkmamamali.cekirdek guclu olur ve gfs sinyali verdi.beklicez biraz daha o ybler artar ve ulkeye direk iner yeterki izlanda cekilsin

Teşekkürler hocam. Sayenizde doğru düşündüğümü de anlamış oldum.

E6853 cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

• Aksamkinin ayni ciktisi olur.o cekirdek yb den sıyrılıp doğuya kaymasi biraz zor batida azor izlandayi dizginliyor ...gfs nin verdiği sinoptik bir cok yeri memnun eder ecm ağlatir...nasip

• Bahsettiğim Azorun Avrupa hakimiyeti ve Yb nin desteği ile güzel günler görülebilir.

Ayrıca işlerden dolayı hiç giremedim bu gün. Bazılarıvhemen başlamış bir şeyleri sahiplenmeye. Bu haliniz ile ancak insanları kışkırtırsınız. Saçma sapan şeylere gerek yok.;)