GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Şubat 2016)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hala modeller tam ne göstereceğine karar veremedi. Ancak bu akşamki GEM modeli benim beklentilerime uygun bir çıktı verdi ilk kez modeller içinden. Diğer modeller hala göremiyor bazı şeyleri. Henüz hiçbir şey net değil modellere göre ancak uzun vadeli veriler modellerin hala yanlış yolda olduğunu söylüyorlar. Ne hikmetse modeller bir türlü istenilen kıvama gelemedi neyse artık beklemekten başka çaremiz yok diyagram sanki yavaştan düzelir gibi duruyor neyse hayırlısı olsun artık diyecek bir şey yok.

• Bana gore bu sistemde konuşulacak çok şey var ve bu sistemin inisinin ne kadar zor olduğu hakkında bu sistemde azor çok gayretliydi bence.. mini polar bir sistem bu genelde polar ataklarda İzlanda baskısı olmaz fakat polar vortex burada ikiye bölündü biri baskı yaparken diğeri bize sistemi indirecek azor ise geçen hafta modellerin gösterdiği gibi izlandanin baskısına yenilip pide olmadı direndi ve hatta parçalandığını da goruyorum ecmwf son ciktisinda aslında bence bu tur sistemlerde azor kolay kolay güçlü İzlanda karşısında atakta olmaz kısa sursede güzel bir sistem geliyor bazilariniz diyecek neresi güzel diye fakat bana gore böyle sistemler imkânsız diye bisey olmadığının kanıtı ;) birçok yazar şaşırdı ben de şaşırdım azorun konumuna en başından beri serinleme değil sistemcik geliyor demiştim ve sistemcik olmaktan da çıktı sistem geliyor çünkü yağış çok fazla ve bence güzel olan diğer şey ise atmosferik olaylar kim dusunebilirdiki böyle olacağını değerini bilin arkadaslar 17 şubat 2015 ve 5 şubat 2016 en yakın 2 ornek sistemler birbirine benzemiyor yanlış anlamayin ben sadece her an herşey olabilir diyorum ;) iyi geceler dilerim

• Bana gore bu sistemde konuşulacak çok şey var ve bu sistemin inisinin ne kadar zor olduğu hakkında bu sistemde azor çok gayretliydi bence.. mini polar bir sistem bu genelde polar ataklarda İzlanda baskısı olmaz fakat polar vortex burada ikiye bölündü biri baskı yaparken diğeri bize sistemi indirecek azor ise geçen hafta modellerin gösterdiği gibi izlandanin baskısına yenilip pide olmadı direndi ve hatta parçalandığını da goruyorum ecmwf son ciktisinda aslında bence bu tur sistemlerde azor kolay kolay güçlü İzlanda karşısında atakta olmaz kısa sursede güzel bir sistem geliyor bazilariniz diyecek neresi güzel diye fakat bana gore böyle sistemler imkânsız diye bisey olmadığının kanıtı ;) birçok yazar şaşırdı ben de şaşırdım azorun konumuna en başından beri serinleme değil sistemcik geliyor demiştim ve sistemcik olmaktan da çıktı sistem geliyor çünkü yağış çok fazla ve bence güzel olan diğer şey ise atmosferik olaylar kim dusunebilirdiki böyle olacağını değerini bilin arkadaslar 17 şubat 2015 ve 5 şubat 2016 en yakın 2 ornek sistemler birbirine benzemiyor yanlış anlamayin ben sadece her an herşey olabilir diyorum ;) iyi geceler dilerim

Uzun bir süredir adam gibi bakamiyorum foruma hatta hiçbir yere neyse konu bu değil sistemi sadece root efsane semih tarantula ve senin yorumlarinla takip ediyorum yani hicbir veriye dayanmayarak size guveniyorum ve 2 gunde cok cabuk degisti cogu kisinin yorumlari bakalim neler olacak efsaneler beklenmediginde ortaya çıkar

• Polar ataklarda İzlanda baskısı olmadığını da duyduk ya, ne diyelim.:)

Ecmwf 240 da umut verdi. Azor İskandinavya kapılarına dayanmak üzere iken çıktı bitti.

Eğer İskandinavyaya kapak atarsa zaman geçtikçe istediğimiz sinoptiğe kavuşacağız.;)

• Bunun burada ne işi var ?

O orada olduğu sürece bize sittin sene bir şey gelmez.

Ya oradan kaybolacak, ya da genişleyip Azor ile birleşerek İzlanda ya blok yapacak.

Einmal editiert, zuletzt von Great Khan ()

• Nasıl?

240 saatte azor izlanda ya doğru yükseliyor. ..zaten gronland uzerinde güçl7 bir girdap var kutup soğulklarinin neredetse yarisindan fazlasi kuzey amerika uzerinde toplanmiş...azorun yukselmesi blokaj etkisi yaptığı icin döngü bize donuyor endeksler de bunu destekler nitelikte ....

• Doģuda iyi blokaj var birazdaha doğulasa daha iyi yada kuzeye ćiksa...batidaysa blokaj olmaya fırsat vermeyen bir izlanda var
    ..Aralık tablosu var karşımızda....

Einmal editiert, zuletzt von yasin5385 ()

• Ne yazık ki Doğuda ki Blokajdan bize hayır yok.

O Yüksek İskandinavya üzerine genişlerse o zaman ancak işimize yarar.

O hali ile Azor İzlandaya direnip İskandinavyaya çıksa bile sittin sene biz bir şeylerden nasiplenemeyiz.

Einmal editiert, zuletzt von Great Khan ()