GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Şubat 2016)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @"Great Khan" dan öğrendim. Yüksek değil de ne? Bloking oluşmuş gene.

Hazar Yükseği denir ama öyle bir Yüksek Basınç alanı yok. Herhangi bir Yüksek Basınç alanı oraya konumlanır ve dönüş hareketi ile bizi ısıtır. İşte o Basınç alanına Hazar Yükseği diyoruz.

Bu çıktıda Hazar bölgesinde pek etkili olmasa da yine de bizi zor durumda bırakan bir Yüksek Basınç alanı var.

Einmal editiert, zuletzt von Great Khan ()

• Bahsettiğimiz yağış dek ise son saate kadar belli olmaz fakat 5-6 güne kadar yağış gösterip kaybolduğunu çok gordum aslında yağış dediğimiz şey son saniyesine kadar değişebilir ancak o yağışların ne denli kuvetlli olup olmayacağı konusunda son 3 günde yaklaşık olarak bilgi alırız

• Tekrar söylemek istiyorum 48h den itibaren sibirya o sıcak hava anlamına gelen yb ile blokaj içerisine giriyor daha doğrusu girmek zorunda kalıyor İzlanda kuvvetli bir şekilde oraya hareket edince blokaj yapıyor ve İzlandaca yakın bir şekilde sibirya güçleniyor aslında polari azor ile birlikte kopartanda kendisidir benim bu ciktida gorusum bu şekilde gelirse eğer soğuğun kuvvetli olması durumunda harika şeyler olabilir

• sizin kadar bilgili değilim ancak yağışı daha wrf modelleri bile 2 saat sonrasına kadar belirleyemezken siz 240lı saatlerde az çok belli olur diyorsunuz. 240 saat kala temp850 bakmak bile riskli iken yağış nasıl kesinleşebilir
    şahsen ben 102h ye kadar z500e bakarım

• Yağış konusu son güne değil son saate kadar bile değişim gösterebilen bir durum...bu sene güneydoğudA da beklenen yağışların yüzde 90 nı beklenen vakitlere çok yakınken eridi.. Nasipten ne ötesi var ne berisi ...

• Benim anlamadığım şey ise madem aynı şeyi söylüyoruz benim elestirdigim kişi gfs akşam modeli boyunca net bir şekilde yağış yok diyor bilip bilmeden kimse eleştirme yapmazsa sevinirim.

• ecm de sürekli koridor 240 saatte açılıyor ....ama ne varki her defasında öteleniyor...izlanda bu kadar güçlüyken koridor açılsada soğukların bize inmesi hayl ürünü olur....ay sonuna kadar bir furya var evet doğru ama iç bölgelere var kıyılar için durum sıkıntılı...ao verilerinde kuvvetli bir atak olması lazım oda yok diyagramlar zaten orta şeker.