Güneş Aktivitesi ve İklime Olası Etkileri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @"Efsane-Semih" Hocam 70'lerdeki soğumaya güneş aktivitesinden başka AMO'nun negatif fazda olmasının da etkisi olmuştur. 2030'a doğru onun da negatife düşeceği öngörülüyor.
    Bir de @"Root" demişsin ki bol yağmurlu,bol lodoslu,bol karlı kışlar geçirebiliriz diye. Sam White'ın araştırmalarına göre Celali Ayaklanmalarının sebeplerinden biri o zamanki-yani mini buzul çağının olduğu dönem- kıtlığa yol açan soğuklar ve kuraklıkmış. Bundan başka Osmanlı'nın ilk dönemlerinde de tarihsel kaynaklara göre kıtlık varmış. O zamanlarda yine Dünya'da bir Oort soğuması var. Yanlışım varsa düzeltebilirsiniz.

Bu tür dönemlerde buzul yüzey oranı arttığı için çok normal.

• Santiago dostum watsapp'dan gonderdi. Gunes aktivitesi dusuk oldugunda, kis mevsiminde kuzey atlantik'in dogusunda yani ingiltere uzerinde kuvvetli yuksek basinc egemen oldugu kanitlandi. Ayrica belirtmemde fayda var, gunes aktivitesi su anda da dusuk periyotta ve daha onemlisi onumuzdeki yillarda son yuzyilin en dusuk seviyesine gelecek.
    Ayruca boyle guzel bir konuda bu konuyu ve bu basligi acarak bizleri bilgilendirdigi icin efsane-semih ustadima da cok tesekkur ederim.

• Santiago dostum watsapp'dan gonderdi. Gunes aktivitesi dusuk oldugunda, kis mevsiminde kuzey atlantik'in dogusunda yani ingiltere uzerinde kuvvetli yuksek basinc egemen oldugu kanitlandi. Ayrica belirtmemde fayda var, gunes aktivitesi su anda da dusuk periyotta ve daha onemlisi onumuzdeki yillarda son yuzyilin en dusuk seviyesine gelecek.
    Ayruca boyle guzel bir konuda bu konuyu ve bu basligi acarak bizleri bilgilendirdigi icin efsane-semih ustadima da cok tesekkur ederim.
    njQOYa.png

Hava_Forum hocam bu bilgi sanıyorum bu kış işimize yarar

• Yeri bu başlık mı bilmiyorum benim ilk yorumum. Bunun gibi haberlere inanmalı mıyız ? Ne kadar gerçekçi ? Açıklamanız için şimdiden teşekkürler.

https://tr.sputniknews.com/yas…i-buzul-cagi-yasanabilir/

Havaforumdan ayrılmayan varlık sanırım bu haberi yorumlamıştı. Yanılıyor olabilirim, hatırlayan birisi yönlendirebilirse arkadaşı güzel olur.

• Görüştüğüm birkaç astronomi profesörü da bu bilgiyi doğruladılar. Güneş aktivitesi son 11 yılın minimum seviyesinde. Adım adım Dünya'nın ortalama sıcaklıkları düşecek. Küresel ısınma ortalama sıcaklığı 1 derece artırmıştı. Aldığım bilgiye göre 2050 yılına ulaştığımızda Dünyada ortalama sıcaklık, 2020 yılına göre 2 derece düşmüş olacak. Kısacası Mini Buzul Çağı geliyor.

• Görüştüğüm birkaç astronomi profesörü da bu bilgiyi doğruladılar. Güneş aktivitesi son 11 yılın minimum seviyesinde. Adım adım Dünya'nın ortalama sıcaklıkları düşecek. Küresel ısınma ortalama sıcaklığı 1 derece artırmıştı. Aldığım bilgiye göre 2050 yılına ulaştığımızda Dünyada ortalama sıcaklık, 2020 yılına göre 2 derece düşmüş olacak. Kısacası Mini Buzul Çağı geliyor.

mini buzul çağının etkilerini 2020-2021 kışında görebilirmiyiz

• Solar aktivitenin düşeceği bilgisi varda bunun yansıması nasıl olur bilemeyiz. Hali hazırda co2 salınımı konusunda gerekli bazı önlemler alınsada sera etkisinin iklimler üzerine etkisini birkaç yıldır yaşıyoruz, buzul çağı gibi keskin bir olayın başlaması sadece solar aktiviteye bakmaz..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Solar aktivitenin düşeceği bilgisi varda bunun yansıması nasıl olur bilemeyiz. Hali hazırda co2 salınımı konusunda gerekli bazı önlemler alınsada sera etkisinin iklimler üzerine etkisini birkaç yıldır yaşıyoruz, buzul çağı gibi keskin bir olayın başlaması sadece solar aktiviteye bakmaz..

Bana astronomi profesörü, 2050 yılına kadar ortalama sıcaklık 2 derece azalmış olacak dedi. Ben uzman değilim. Hatta en çok Avrupa ve Türkiye'nin de bulunduğu Güneydoğu Avrupa bu soğumadan nasibini alacak dedi. Bakalım. Hayırlısı. İnşallah soğur

• Yıllardır solar minimum devam ediyor bu arada... Bu noktada geçmişte yaşanan mini buzul cağı ile aynı dönemdeki solar minimum bağıntısı %90 lar civarında örtüşüyor. Ama geçenlerde söyledim bilimde sahte korelasyonlar önemli hatalara sürükler bizleri zaman zaman. Başka farklı değişkenlerin de etkisinin olması beklenir beklenmelidir de bence!

• solar aktivitenin dusmesinin illa etkisi vardir ama bir yandan da sera gazi nedeniyle gezegeni de isitiyoruz, cok duz mantik olacak belki ama mini buzul cagini yapay etkenlerle geciktiriyor olabiliriz.

• Yıllardır solar minimum devam ediyor bu arada... Bu noktada geçmişte yaşanan mini buzul cağı ile aynı dönemdeki solar minimum bağıntısı %90 lar civarında örtüşüyor. Ama geçenlerde söyledim bilimde sahte korelasyonlar önemli hatalara sürükler bizleri zaman zaman. Başka farklı değişkenlerin de etkisinin olması beklenir beklenmelidir de bence!

Ben amatör düzeyde astronomi ile ilgileniyorum. Facebookta sayfam da var. Astronomi profesörü bir hocamıza sordum cuma günü. O da doğru olduğunu, 2050 yılına kadar ortalama sıcaklığın 2020'ye göre 2 derece düşmüş olacağını söyledi. Konu ile ilgili ben de okuyorum, araştırıyorum. İnşallah gerçekleşir.

• Arkadaşlar Güneş ışınlarındaki düşüşün etkisi mevcut sera gazlarındaki artışın etkisiyle karşılaştırılamayacak kadar düşük. Isınmayı az miktar yavaşlatmaktan başka bir faydası olmayacak. İnanın Kuzey Atlantikteki dipten gelen soğuk su bile Güneş lekelerindeki azalmadan daha çok soğutucu etki yapıyordur. Ayrıca Güneş aktivitesinin 17.yüzyıldaki kadar sessiz olacağına dair de kesin bir emare bulunmamakta. En fazla önümüzdeki döngüyü tahmin edebiliyoruz.

1901

• Güneş lekelerinde azalma konusunda uzun süredir uluslararası bilimsel bir haber de göremedim. Konu hala muallakta galiba. Çünkü gerçekleşirse kıtlık gibi küresel olaylara sebebiyet verebilecek bir olay hakkında uzun süre haber çıkmaması mümkün değil.