• Burası ayancık son 23 ocak sistemi. Karadeniz,in yüksekleri bu sene kar yüksekliği bakımından dogu anadulu gibi oldu. dogu anadolu,nun tek farkı kar,ın erimemesi. Karadeniz üzerinden geldiği zaman iç kesimlerde hayat çok zorlaşıyo.

o erimeme meselesi de yükselti farkı ile alakalı ayancık 77 metre de o karı alıyorsa 1500 metre de neler olurdu sen düşün yani....facia :)

• o erimeme meselesi de yükselti farkı ile alakalı ayancık 77 metre de o karı alıyorsa 1500 metre de neler olurdu sen düşün yani....facia :)

Ben sinop merkez dibekli köyünde ikamet ediyorum. Diğer sayfadaki benim evin önü yılbaşı sistemi. cumartesi akşamı saat 8,de kar bi başladı tam gündüz iki,ye kadar aralıksız devam etti görüş mesafesi 20 metreydi kepçe açıyodu 30 dakika sonra tekrar kapanıyodu.Acaba yüksekler ne olmuştur yılbaşı sisteminde dediğin gibi bizim ora böyle olduysa. Root hocam öyle bir sistem bir kere daha gelirmi yılbaşı sistemi gibi.

• SON DURUM
    Atmosfer de pek degisiklik yok.ulkemiz adina bekledigimiz 6 7 subat sistemi %30 ihtimalinden %5 ihtimaline dustu.4 5 subat gibi azorun kuzeye bir cikisi olacak bunda ao endeksi notre meylederken +1 fazinda kaliyor nao da hemen hemen ayni.guneybati ya dogru giden ab alani ulkemiz adina yagisli bir hava getiriyor.italya civarinda bir soguma ongorum var bu tarihte ancak onlar icinde cephe sistemli ozellikle okyanusa giden soguk cephe-sicak cephe karsitiyla soguklar cop oluyor.kisacasi onlar da da kar zor.12 13 subata kadar bekleyecegiz ben 20sine kadar ciddi olusum beklemiyorum aonun negatife gecisiyle ciddi sistem almamizi bekliyorum hayirli geceler.

• SON DURUM
    Atmosfer de pek degisiklik yok.ulkemiz adina bekledigimiz 6 7 subat sistemi %30 ihtimalinden %5 ihtimaline dustu.4 5 subat gibi azorun kuzeye bir cikisi olacak bunda ao endeksi notre meylederken +1 fazinda kaliyor nao da hemen hemen ayni.guneybati ya dogru giden ab alani ulkemiz adina yagisli bir hava getiriyor.italya civarinda bir soguma ongorum var bu tarihte ancak onlar icinde cephe sistemli ozellikle okyanusa giden soguk cephe-sicak cephe karsitiyla soguklar cop oluyor.kisacasi onlar da da kar zor.12 13 subata kadar bekleyecegiz ben 20sine kadar ciddi olusum beklemiyorum aonun negatife gecisiyle ciddi sistem almamizi bekliyorum hayirli geceler.

hocam 6-7 sistemi ile alakalı değişim olma ihtimali yüzde 1 bile olsa ;işte o yüzde birin peşinden koştuğun müddetçe o sistem gelecek......pes edersek,atmosfer de pes eder hocam tevekkül yani ;)

• Sinop karadenizde pek fazla kaale alınmaz. Ne medya,da ne forumlarda tahmin yaparlarda adından detaylı bahsetmezler. Sinop,ta yılbaşı sisteminde organize sanayi bölgesinde 1 milyon tl zarar var. Çatılar yıkıldı köylerde traktörlerin üzerine. Rahat 1 metre kar vardı sinop o sistemde bartınla birlikte en baştaydı. Bartından gelen kütleler sinop merkez ayancık,ı erfelek,i alaçam ve bafra,yı kar,a gömdü. Yükseklerde kar iki metreye dayandı o sistemde. Son sistemde bütün kütlelerin %85,i ayancık erfelek üzerinden samsun trabzon tarafına kaydı. Son sistemde Sinop Merkez üzerinden geçseydi kütleler eminimki samsun merkez yılbaşı sistemi gibi yıldızları sayardı.

Samsun merkezin o sistemde yıldızları saymasının sebebi ters rüzgardı son sistemde ve genellikle tüm sistemlerde esen rüzgar sayesinde Samsun ve Trabzon olması gerektiği gibi karın tadını çıkardı Sinop ise bir nevi Trakya gibi dağlar çok geride olduğu için yağışlar tutunamıyor anlık olarak yağıp geçiyor ancak o sistemde rüzgar sayesinde saatlerce yağdı.

• hocam 6-7 sistemi ile alakalı değişim olma ihtimali yüzde 1 bile olsa ;işte o yüzde birin peşinden koştuğun müddetçe o sistem gelecek......pes edersek,atmosfer de pes eder hocam tevekkül yani ;)

Bence bundan so ra ciddi kar alma olasiligi pek yok. 20 subata kadar olmamasi demek marta girmek demek.