2015 Yılını Şanlıurfa İçin Bir Hatırlayalım

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evet Arkadaşlar 2016 ya yaklaştığımız şu günlerde 2015 için anılarımı fotoğraflarla beraber bi tazeleyeyim dedim,Şanlıurfa için Her ne kadar 2014-2015 Kışı tatminkar bi kış olmasada..
    Evet Ocak 2015 e girdik fakat atmosfer hareketsiz ve sıkıcı günler devam ediyor fakat ayın 7-8 ocak için Bir umut vardı,Sistemi takip etmeye başlamıştık Fakat soğuk sıkıntı yaratacak gibiydi Soğukla Yağış çakışmayacak gibiydi Ve nitekim öyle oldu 8 ocak öğleden sonra yağış başlamıştı fakat soğukla çakışmamıştı maalesef gece 12 ve sıcaklık 4.6 derece yağmur deli gibi yağıyor,Ve bu saatten sonra kar yağması artık imkansız gibiydi Moralim bozulmuştu En iyisinin uyumak olduğunu düşünmüştüm Ve sabah 5 gibi kalktığımda Okul için kitaplarımı felan ararken,Aklımda kar yağışı felan olmamasına raağmen pencereyi açtım şok oldum Resmen Lapa Lapa kar yağıyor ve yollar dahil her yer bembeyaz olmuştu sıcaklıkta -1.5 dereceye düşmüştü Sevinsemmi üzülsemmi diye düşünmüştüm,Hem asıl yağış soğukla çakışmamıştı Hemde gece uuduğum için kar yağışını yakalayamamıştım ama her şeye rağmen o sevinç her şeye değerdi yaklaşık 10 cm civarı örtü oluşmuştu 8 Ocak 2015 sabahı yağış öğleye doğru etkisini yitirmişti ve sıcaklık arttığı için günübirlik bi örtü olmuştu :)

Şimdi gelelim 20 Şubat Sistemine,20 Şubat sistemide 8 ocaktakine çok benzer gelişti sistemi günlerce takip ettik,19 Şubat geceye doğru kar yağışının başlamasını bekliyoruz fakat sıcaklık düşmüyor Saat akşam 10 dan itibaren artmaya başlamıştı gece 2 ye kadar sıcaklık 6.5 dereceye dayanmıştı sayın KARcanavarı  MehmetCengiz-KRAL  buzmavisi  PiriReis hocalarım da olayı çözememişlerdi Çevre illerin hepsinde yoğun kar vardı...
    Ve yine umudumu kesip uyumayı tercih etmiştim Sabah 8 de kalktım ve dışarıya baktım görüş mesafesi Neredeyse 0 a düşmüştü Kar yağışı orta şiddette başlamıştı ve sıcaklık -2 dereceye düşmüştü,10 Dakika içinde öyle bir kar başlamıştıki Lapa Lapa Terimi tamda bu kar yağışı için geçerliydi 20 dk içinde örtü oluşmuştu Ve hayatımın önemli günlerinden biri olmuştu 20 Şubat akşama kadar devam eden kar yağışı akşam 10 gibi etkisini kaybetmişti ve toplam kar kalınlığı 30 cm civarı olmuştu ve o karın yerden kalkması 10 günü bulmuştu
    Akşam çektiğim fotoğraflarda kar kalınlığı daha net belli oluyor :) İlerleyen günlerde fotoğrafların devamını atacağım..
    Umarım beğenirsiniz ALLAH a emanet olun :)

Einmal editiert, zuletzt von Yusuf63 ()