GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Deniz etkisiyle kar yağışlarında deniz suyu sıcaklığı ile 850hpa seviyesi sıcaklığı arasındaki fark kadar tepe enverziyonu gelişip gelişmediği ve rüzgar hızı ile açıları da önemlidir. Tepe enverziyonu gelişmişse yada rüzgar açıları ve hızları uygun değilse 850hpa seviyesi sıcaklığı ister -10 olsun ister -20 ister -30 yoğun bir yağış gerçekleşemeyecektir. Geçen seneki ocak sisteminde de İstanbul'da 850hpa seviyesinde -17 derecelik sıcaklık olmasına rağmen yağışların etkili olmamasının sebebi sıcaklıkla ilgili değil gelişen tepe enverziyonu ve rüzgar faktörüyle ilgilidir. Tüm bu şartların sağlandığı yerlerde yağışlar daha etkili olabilmiştir. Deniz etkisiyle kar yağışı için 850hpa seviyesinde en ideal sıcaklık -10/-12 derecedir gibi bir kural yerli yada yabancı hiçbir bilimsel makalede geçmemektedir. Böyle onlarca makale okudum ama hiçbir yerde böyle bir ifadeye rastlamadım. Mutlaka bir optimal nokta vardır, çok aşırı soğuklarda nem oranı azalacağından yağış oluşması zorlaşacaktır bu doğrudur ancak bu değer bırakın -15, -20'yi bence -30 derecenin bile üzerindedir. Çünkü hepinizin bildiği gibi ABD'de Buffalo gibi yerlerde 850hpa sıcaklığı -30 derecelere düştüğünde bile yoğun kar yağışları gerçekleşebilmektedir. Bunun da mantıksal dayanağı ve sebepleri bellidir. Uzun uzun yazmama gerek yok.Türkçe bir kaynak olarak http://egitim.mgm.gov.tr/ekdn/…5/19%2023%20Ekim%20KEMER/ adresinden deniz etkisiyle kar dosyasında yazanları okursanız bu konuda yeterince bilgi sahibi olabilirsiniz.

teşekkürler güzel anlatım var bu iyiydi

• Bu yuzden hemen hemen sistem benim gozumde bitti diye.her modelde su ciktiyi bu tarihlerde bulabilirsiniz.ao guclu sekilde notr yoneliyor azor gronland hattina yukseliyor o yuzden.ve polar akimli sistem iniyor ulkemize.ayrintilar yakinda

• Modellere bakıldığında 3 büyük modelin ortalaması yılbaşı için temp850hPa da -6 olarak çıkıcak bence

Dediler ki “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur”
    Dedim ki “Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur.”

MEVLANA

• Soğumaya bakatım tekrardan Avrupa yakası ve devamı için güzel çıktı olmuş 11 şubatta,Anadolu yakasında -4 var Oda istanbulun 200mt altı için Pek yeterli değil.

11 Şubatta burası tam hüsrandı . Bırak kar'ı , kky bile yoktu .

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

• Kadir abi aysonu sistemi hakkında ne düşünüyorsun ?

Yeni bahsedildiği zaman kuru soğuk yapma ihtimali yüksek demiştim, hala aynı düşüncedeyim, 3aralık oluşumuna benzer bişey, hakikisi ondan sonra olacak, olduğu zaman bazı yerleri tıkayacak derecelerde, önümüzdeki hafta ortalarından itibaren gücü ve yaklaşık tarihi oluşmaya başlar.:)

8)

Einmal editiert, zuletzt von PiriReis ()

• Deniz etkisiyle kar yağışlarında deniz suyu sıcaklığı ile 850hpa seviyesi sıcaklığı arasındaki fark kadar tepe enverziyonu gelişip gelişmediği ve rüzgar hızı ile açıları da önemlidir. Tepe enverziyonu gelişmişse yada rüzgar açıları ve hızları uygun değilse 850hpa seviyesi sıcaklığı ister -10 olsun ister -20 ister -30 yoğun bir yağış gerçekleşemeyecektir. Geçen seneki ocak sisteminde de İstanbul'da 850hpa seviyesinde -17 derecelik sıcaklık olmasına rağmen yağışların etkili olmamasının sebebi sıcaklıkla ilgili değil gelişen tepe enverziyonu ve rüzgar faktörüyle ilgilidir. Tüm bu şartların sağlandığı yerlerde yağışlar daha etkili olabilmiştir. Deniz etkisiyle kar yağışı için 850hpa seviyesinde en ideal sıcaklık -10/-12 derecedir gibi bir kural yerli yada yabancı hiçbir bilimsel makalede geçmemektedir. Böyle onlarca makale okudum ama hiçbir yerde böyle bir ifadeye rastlamadım. Mutlaka bir optimal nokta vardır, çok aşırı soğuklarda nem oranı azalacağından yağış oluşması zorlaşacaktır bu doğrudur ancak bu değer bırakın -15, -20'yi bence -30 derecenin bile üzerindedir. Çünkü hepinizin bildiği gibi ABD'de Buffalo gibi yerlerde 850hpa sıcaklığı -30 derecelere düştüğünde bile yoğun kar yağışları gerçekleşebilmektedir. Bunun da mantıksal dayanağı ve sebepleri bellidir. Uzun uzun yazmama gerek yok.Türkçe bir kaynak olarak http://egitim.mgm.gov.tr/ekdn/…5/19%2023%20Ekim%20KEMER/ adresinden deniz etkisiyle kar dosyasında yazanları okursanız bu konuda yeterince bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca 6 Ocak sisteminde üst seviyelerde, hatta 1500 metreden sonra hava çok kuruydu. Yanlış hatırlamıyorsam yoğunlaşma depresyonu 30 derecelerdeydi. Rüzgar açı değişimi de dikey gelişimi bozacak düzeyde fazlaydı. Üst seviyelerde ciddi bir soğuk yoktu. Ama Gfs 06Z Kontrol çıktısı gibi gelmiş olsaydı muhteşem olacaktı. :)

• 2008 - 2009 da hatırlıyorumda sistemleri 126h içine girmeyince dikkate almazdık zaten çoğu değişirdi....şimdi yıl 2015 300h lere bakılıyor :)

Aynı durum devam ediyor, son haftaya girmeden modelin gösterdiğine çok takılmamak lazım, bunun yerine haftalık güncellenen veriler daha sağlıklı düşünmeye sevk ediyor beyinlerimizi.