GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu sistemde Akdenizde her türlü ab alanı oluşur. Bakmayın modeller göremiyor şu an.

Batı kesimler canlarını sıkmasınlar, daha çok erken. Azor kuzeyi bundan fazla fazla yardımmı, Egede, olmadı Girit civarında bir ab alanı oluşabilir. Bunu ben istemem tabii. Şu an ki Ecmwf dediğim gibi benim için en güzel senaryodur. Modelin göremediği bir ab alanı da var bu da sistemi yarım gün daha uzatır, 2,5 gün çok mükemmel bir kar yağışı.

Bu sistem için her şeyi beklerim, bu akşam Ecmwf çok kritik. Eğer dün akşam ki gibi sistemi çok Doğulamaz ise, ümitlerim daha bir yeşerecek. Şu an 17 Şubat ihtimali çok ama çok azdır gözümde. Bundan asla Ege de bir ab alanı oluşamaz diyorum anlamını çıkartmayın. Çünkü bu sinoptikle 17 Şubat arasında dağlar kadar fark var. Beni tek korkutan, Azorun Kuzeyi aşırı yarıp Ege de oluşabilecek bir ab alanı.

Azorun bize olan mesafesini düşünürsek derin bir AB oluşmaz gibi, oluşursa da Hatay taraflarında oluşur gibi. O taraflarda oluşursa yağışım kısır olur. Neyse ortada bir şey yok daha, azor başa bela.

AF-YOK

• Allah aşkına bir çıktıda -10'u gördük doğu batı tartışmaları başladı.Ya bu akşam modeller bozarsa ne diyeceksiniz ?
    En sağlıklı yorumu hafta sonu yaparız bu yüzden kesinleşmeyen durumlar yüzünden birbirimizi kırmayalım.Bölgesellik yerine ülkemiz adına konuşalım.

• Allah aşkına bir çıktıda -10'u gördük doğu batı tartışmaları başladı.Ya bu akşam modeller bozarsa ne diyeceksiniz ?
    En sağlıklı yorumu hafta sonu yaparız bu yüzden kesinleşmeyen durumlar yüzünden birbirimizi kırmayalım.Bölgesellik yerine ülkemiz adına konuşalım.

Ben her zaman bozma ihtimalini göz önünde tutarım.

Ama arkadaşın biri hiç veri sunmadan derse ki 17 Şubat tekrarlanacak, o zaman orda duracaksın arkadaş. Veri sunarak yaz, canımı ye ama bu şekilde olmaz.

Ben de biliyorum veri sunmadan kafamda hayal kurup buraya yazmayı. Ama burada hayaller değil, bilimsel veriler konuşur.

Einmal editiert, zuletzt von Great Khan ()

• Şunu Anlamıyorsunuz Bir Güncellemeyle Ortaya Çıkan Bir Sistem Değil Gfs Diyagram İyiydi Sayılır Dünden Beri Ama Ana Senaryo Kötüydü Öğlen Çıktısı Gene Kötü Ama Diyagramda %30 Kar İhtimalini Gördü İstanbul Bu Rakam Bu Akşam Artadabilir Bu Akşam Ana Senaryo Diyagram aYakın Bir Çıktı Sunacaktır İnşAllah Ecm'de Bozmazsa Her Şey Tam İstediğimiz Gibi Olacak

• Ben her zaman bozma ihtimalini göz önünde tutarım.

Ama arkadaşın biri hiç veri sunmadan derse ki 17 Şubat tekrarlanacak, o zaman orda duracaksın arkadaş. Veri sunarak yaz, canımı ye ama bu şekilde olmaz.

Ben de biliyorum veri sunmadan kafamda hayal kurup buraya yazmayı. Ama burada hayaller değil, bilimsel veriler konuşur.

Öncelikle lafım herkezeydi ,üzerine alınmanı istemem.Daha sonra da dediğin gibi tartışacaksak veriler üzerine tartışalım.