GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• bu güncellemede karadenizde oluşan ab yi fazla doğuya verdi bir çok batımızda veriyor bir çok doğuda ama bence ortasını bulacaktır görüceksinizkş bu sistem tipik Marmara batı karadeniz sistemi olucaktır.

Veri paylaşırmısınız.

• Ben bu sistemde Batı veya Doğu arasınca ayrım yapmakta zorluk çekiyorum, her iki taraf da eşit derecede yakın sisteme. Burada eşitliği bozan tek şey Nao endeksi.

Ao nötr de dalgalı seyirde, Nao belirleyici oluyor zaten genelde o da Pozitiften nötre iniş yapıyor.

Modeller boş yere mi bir güncellemede sadece Doğuyu etkileyen, diğer güncellemede 10 Aralık 2013 vari tam Karadeniz üzerinden sistem veriyor sanıyorsunuz.

Einmal editiert, zuletzt von Great Khan ()

• Modeller ile endeksler bağımsız hareket edemezler bunu herkes bilmeli.

Endeksler modellerin sayılara dökülmüş halidir deseniz yanlış olmaz. Endeksler daha tutarlıdır bunun nedeni ise, sadece modeller değil başka bazı verileri de baz alırlar.

• Modeller ile endeksler bağımsız hareket edemezler bunu herkes bilmeli.

Endeksler modellerin sayılara dökülmüş halidir deseniz yanlış olmaz. Endeksler daha tutarlıdır bunun nedeni ise, sadece modeller değil başka bazı verileri de baz alırlar.

İmzamı atarım.

AF-YOK

• veri diyagramlar ve modellerin tutarsızlığı gfs ve ecmwf ..

Bak üstte ne yazmışım bir daha oku.

Modellerin tutarsızlığını endekslerden anlayabilirsin. Şu an tutarsızlığı gerektirecek durum nedir sence ?

Diyagramları paylaştım, o diyagramlar da her halükarda Doğuda olan Trabzon daha soğuğa açık konumda, sen hangi diyagrama bakıyorsun.

• bu 15 aralık sistemi geçen yılki muhteşem marmara sistemine dönüş yapabilecek cinsden tamda herkez doğukaradenize yöneliyor derken bir anda marmarada patladı belkide öyle olabilir....doğu karadenizde oluşacak ab sistemi marmaray indirmeye yetebilir....bu flimi geçen yıl izledik bir bakarsınız yine olur....

• bu 15 aralık sistemi geçen yılki muhteşem marmara sistemine dönüş yapabilecek cinsden tamda herkez doğukaradenize yöneliyor derken bir anda marmarada patladı belkide öyle olabilir....doğu karadenizde oluşacak ab sistemi marmaray indirmeye yetebilir....bu flimi geçen yıl izledik bir bakarsınız yine olur....

17 Şubat jetler kuzeydoğuluydu. 15 Aralık jetlere bakmadım ama kuzeydoğulu olursa marmara kayma ihtimali var. Ama Kuzeydoğulu değil galiba

O sinoptik ile şu anki sinoptik arasında dağlar kadar fark var. O sinoptikte endeksler pozitifti ama, Marmarayı vurdu. Pozitifin doğası gereği Trakya yine kuru soğuk aldı. Ama Pozitif endeksin doğasının gereklerinden biri de Başta Doğu bölgelerin sistemden etkilenmesidir.

O yb konumu, her zaman Marmaraya daha ağırlıkla sistem indirir. Çünkü yb güçlendikçe daha da Kuzeydoğu-Doğu yönünde yatmaya başlar. Burada sistemin bizi vurmamasının nedeni budur.

Ben metehanavcu rumuzlu arkadaşla tartışırken o bana hep sibiryaya güveniyorsun derdi. Ben ona bu durumu açıklardım o yine anlamazdı ama olsun.

Modellerde durdukça daha da güçlenmeye açık olan bir yb var ise ortada o zaman korkarım, Metehanavcu ya da söylerdim Sibirya daha çok Marmaraya yarar diye.

Şu an öyle bir durum yok. İstisna gereği Ege de bir ab alanı oluşabilir olmaz diyemem ama bu oldukça zor bir ihtimal.

• 17 Şubat jetler kuzeydoğuluydu. 15 Aralık jetlere bakmadım ama kuzeydoğulu olursa marmara kayma ihtimali var. Ama Kuzeydoğulu değil galiba

Jetler bedavadan mı kuzeydoğulu oluyor sanıyorsun ?

Yb nin sürekli güçlenip Kuzeydoğu-Doğu yönünde yatması ile jetler Kuzeydoğulu olur.

Einmal editiert, zuletzt von Great Khan ()

• hocam peki ileriye Yönelik tahmininiz nedir ne görüyorsunuz?

• Ben diyeceğimi dedim, Ao nötr seviyesinde dalgalı, Nao ise Pozitiften nötre iniş yapıyor, ama bu yolculuğu yapamayacak diyen senaryolar da var. Modeller de bu yüzden kararsız.

Bu sistem en iyi ihtimalle, 10 Aralık 2013 de ki gibi direk Karadeniz üzerinden inebilecek bir hal alabilir. Eğer Nao'nun nötre yolculuk yapan senaryolarından biri gerçekleşirse.

Eğer ki Nötre inmeden aynı doğrultuda devam eden senaryolar gerçekleşirse, yine en şanslı Doğu bölgeler olacaktır, hatta doğu bölgeleri teğet geçme ihtimali de mevcuttur.

• Arkadaşlar Istanbul ve buna benzer kentlerde ekstrem bir rüzgar, 500 hpa sıcaklığı vb. faktörler olmadan -6 nin aşağısında sağlam kar gormek zordur.

Bu gözler -9'da Kadıköy'de yağmur yağdığını gördü. İstanbul'da deniz kıyısında örtü için -10'dan yukarısı kurtarmıyor.