GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • serkan34 Paylaştığım veriler aslında hepinizin yararına. Benim niyetim Efsane Semih'in tahminlerine muhalefet etmek yada forumda olumsuz hava yaratmak değil. Eğer dikkate aldığım ciddi, bilimsel bir veri kar yağacağına dair bir ışık yaksa o zaman derim ki evet sitenizin şu tahmincisinin yaptığı tahmini şu veriler de destekliyor. Umutlanalım ! Mesela Doğu Karadeniz için yada doğu bölgeler için olumsuz birşey söylemedim ve forumda o bölgelerden takipçiler de var. Kötü niyetli olsam daha farklı davranırdım. Uzun vadeli tahmin yapmak zor iştir İstanbul için bunu yapmak daha zor iştir saygı duyarım ama bunu yaparken boğazda oltayla balık tutar gibi yapmamak lazım. Teknolojinin nimetlerinden faydalanalım, oltayla balık avlayacaksak da radar sonar cihazlarından bakalım denizde balık varken sallayalım bu oltayı. Yoksa sallarız bir tarih tutmaz, bir daha sallarız yine tutmaz tutmayınca bu iş yalancı çobanın hikayesine dönmeye başlar itibar kaybolur yazık olur. Ben sizi çok iyi anlıyorum ama lütfen siz de beni anlamaya çalışın.

• Bay hava bey benim sizin bilginize lafım yok hatta saygım sonsuz fakat sitenin en iyi tahmincisi efsanemiz Semih üstad sistem gelicek diyor ısrarla sistem yok deyip olumsuzluk yaşatılması beni ve kar severleri üzüyor,

Kimse sistem yok diyip aklımıza sokmaya çalışmıyor sadece fikirlerini iletiyorlar bu forum da farklı fikirler oldukça daha canlı bir topluluk oluyor bize saygı duymak duser :)

• Orhan Şen ; en az 15 gün batıda kar yok dedi nasıl emin olabiliyor bu kadar anlamadım

SM-G900FQ cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

• Orhan Şen ; en az 15 gün batıda kar yok dedi nasıl emin olabiliyor bu kadar anlamadım

SM-G900FQ cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

Ben 22 gün önceden emindim. Bazı sistemlerin gelip gelmeyeceği çok önceden bellidir, bazıları 17 şubat gibi son iki güne kadar net değildir.

• Arkadaşlar gerçeklerle yüzleşmekten neden rahatsız oluyorsunuz bilmiyorum. Herhalde siz benim kar yağmayacak olmasından, yüksek basınç etkisinde durgun günler geçirecek olmamızdan mutlu olduğumu düşünüyorsunuz. Fena halde yanılıyorsunuz. Şunu çok iyi bilmenizi isterim ki buradaki çoğu üyeden daha çok isterim kar yağmasını yada daha başka şiddetli hava olayları görmeyi. Bu konuda kafayı sıyırmış biriyim ve bu yüzden 2 sene önce MGM eğitim notlarını Şirinevler'de bir ozalitçide binlerce sayfalık kitaplar haline getirip başından sonuna okudum. Bununla yetinmedim, dünyadaki ve Türkiye'deki meteoroloji konusunda yazılmış yüzlerce makaleyi okudum. İçinizden hanginiz bunu yapmıştır yada yapmaya cesaret eder bilmiyorum ama bu sayede bir meteoroloji profesörü kadar hatta daha fazla bilgi sahibiyim diyebilirim. Siz benim bilimsel verilerle desteklediğim paylaşımlarımdan rahatsız olup forumdan çıkacaksanız buna gerek yok. Ben çıkarım siz de hayal aleminde yaşamaya devam edersiniz ve böylelikle sorun çözülmüş olur..

Hava ılık olacak diyenleri trollükle suçlayan bile var forumlarda. Söylediklerinize tamamıyla katılıyorum. Bilimsel verilere bakarak ben de sizin gibi 22 gün önceden beri 20 Aralık'a kadar sistem gelmeyeceğini söylüyorum ama dinleyen yok. Modellerin nasıl hızla bozduğunu göreceksiniz.

• Hava ılık olacak diyenleri trollükle suçlayan bile var forumlarda. Söylediklerinize tamamıyla katılıyorum. Bilimsel verilere bakarak ben de sizin gibi 22 gün önceden beri 20 Aralık'a kadar sistem gelmeyeceğini söylüyorum ama dinleyen yok. Modellerin nasıl hızla bozduğunu göreceksiniz.

Root sana katılıyorum modele bakmadan da soğuk havayı 20 günlük takip edilebilir .sirrus bulut larını gordukden sonra 20 içinde soğuk hava bu tarafda demek dir jet akımlarını sirrus bulut larını yönü ne etki eder
    Saygılar
    Not .nasıl yazdigimi eleştiri yapma

• Saygıdeğer Forum üyeleri .Tekrardan sizleri ile beraberim.Beni hatırlayanlarınız umarım vardır. Konuyu kirletmemek adına bugünkü modeller hakkında yorum yapmak istiyorum.Modellerin şu anda zerre miktarı inanılmaması gerektiğini doğru buluyorum.Tabi 13 aralık sistemi için diyorum.Çünkü modelin 100 üncü saatlerine yaklaşık olayın koptuğu bir yer var.Ve şahsen 2 3 gün sonra net bilgiler elimizde olacaktır.Şu an ki basınç dizilimlerine baktığımda 23-25 aralık ta ciddi bir sistem gözüküyor istanbul için..23 aralık sistemi cillop gibi olacak ;) Bu 23 aralık sistemini sizlere duyuran şu anda sadece benim arkaşlar.Saygıılar

• Saygıdeğer Forum üyeleri .Tekrardan sizleri ile beraberim.Beni hatırlayanlarınız umarım vardır. Konuyu kirletmemek adına bugünkü modeller hakkında yorum yapmak istiyorum.Modellerin şu anda zerre miktarı inanılmaması gerektiğini doğru buluyorum.Tabi 13 aralık sistemi için diyorum.Çünkü modelin 100 üncü saatlerine yaklaşık olayın koptuğu bir yer var.Ve şahsen 2 3 gün sonra net bilgiler elimizde olacaktır.Şu an ki basınç dizilimlerine baktığımda 23-25 aralık ta ciddi bir sistem gözüküyor istanbul için..23 aralık sistemi cillop gibi olacak ;) Bu 23 aralık sistemini sizlere duyuran şu anda sadece benim arkaşlar.Saygıılar

Hosgeldin... Yilbasi sistemi olabilir o 23 aralik.. neyse once 12-13 aralik sistemi