GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2015)

 • [/quote]


  Sistemin ömrü İstanbul'da kısa olacak.Yağış yağmur olarak görülecek.Bu sezon ilk defa sıcaklıklar gündüz saatlerinde tek hanelerde olacak ama kar seviyeleri için yeterli olmayacak.Son bir gün değişir mi derseniz tabi ki de geçen seneden önümüzde çok güzel örnekleri var.Keyfini çıkaralım bu sistemin.
  [/quote]


  Istanbula -4 girmiyor mu? Yani pazartesi günü de -4 girdi ama sıcaklık çokta düşük değildi.

 • Tahminim aynı. 20 aralıka kadar doğru düzgün birşey yok. Mevsimine uygun olarak Iç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'da görülecek kar yağışları haricinde doğru düzgün kar da yok. 20 Aralıktan sonra gidişat değişir. Yılbaşı civarında geçen yılbaşı sistemine benzer bir sistem olasılığı var fakat henüz kesinlik yok.


 • Samet Bey son çıktılar neticesinde Istanbul'u 3 Aralık'ta neler bekliyor? Sistemin ömrü kaç gün yağış hangi günler var siklonik mi dey (k) mi olacak? 850 hpa 500 hpa kaç giriyor sıcaklık kaç derece olur kısaca bilgilendirseniz bilmeyenlerde nasiplenir.Tesekkurler şimdiden.


  GT-I9300 cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi


  500 hPa soğumuyor, tam tersine ısınıyor. Konveksiyon hiç olmayacağından çok sığ deniz etkisi kütleler dışında yağış mümkün değil ve deniz suyunun yüksek sıcaklığı havanın beklenildiğinden daha az soğumasına neden olabilir. Bu soğumayı bu mevsim için bir sistemden bile saymıyorum.

 • Gece saatlerinde Samsun'un doğusundan itibaren etkisiz kar yağışları da olabilir.Ama bu sistemin yıldızı graupel. :)  Graupel nedir arkadaş? Yeni yeni icatlar. Böyle kelimeler kullanmaya mecbur muyuz? Entel dantel olanların kullandığı fantastik ifadeler. Bu millet graupele senelerdir bulgur der. Çıkıp sokağa vatandaşa sorsan graupel nedir diye bön bön suratına bakar deterjan markası falan der, ama gidip mesela Karadeniz'in en ücra bir köşesinde bile yarın "bulgur" yağacakmış desen senin ne demek istediğini şıp diye anlarlar.

 • Graupel nedir arkadaş? Yeni yeni icatlar. Böyle kelimeler kullanmaya mecbur muyuz? Entel dantel olanların kullandığı fantastik ifadeler. Bu millet graupele senelerdir bulgur der. Çıkıp sokağa vatandaşa sorsan graupel nedir diye bön bön suratına bakar deterjan markası falan der, ama gidip mesela Karadeniz'in en ücra bir köşesinde bile yarın "bulgur" yağacakmış desen senin ne demek istediğini şıp diye anlarlar.


  Isteyen graupel der isteyen bulgur der. Buna bile karışmak çok saçma. Boş bir polemik.