GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Azor yb kuzey de ab ile karsilasarak surekli gunluk harekette d.a.b olusturuyor orta ve dogu avrupa da.bu da guneyimizde etkinligini iyice kaybeden yb geri cekilmesiyle dogu karadeniz bolumune sistemin daha soguk kismini veriyor.aralik icin gecen de belirttim dogu karadeniz sansli.aralik bitmeden iyi bir sistem alirlar karla tanisirlar

• Azor yb kuzey de ab ile karsilasarak surekli gunluk harekette d.a.b olusturuyor orta ve dogu avrupa da.bu da guneyimizde etkinligini iyice kaybeden yb geri cekilmesiyle dogu karadeniz bolumune sistemin daha soguk kismini veriyor.aralik icin gecen de belirttim dogu karadeniz sansli.aralik bitmeden iyi bir sistem alirlar karla tanisirlar

Bilimsel verilerin de desteklediği mantıklı bir beklenti. Ben kişisel blogumda verileri de ortaya koyarak ayrıntılı anlatıyorum bunların sebeplerini ama burada pek prim yapacağını düşünmediğim ve açıkçası tepki çekeceğini düşündüğüm için açık açık yazmıyorum.

• Bilimsel verilerin de desteklediği mantıklı bir beklenti. Ben kişisel blogumda verileri de ortaya koyarak ayrıntılı anlatıyorum bunların sebeplerini ama burada pek prim yapacağını düşünmediğim ve açıkçası tepki çekeceğini düşündüğüm için açık açık yazmıyorum.

Kimse tepki göstermez gösteremez kendi fikirlerini yazmandan dolayı bu forum fikir birliği oluşturmak için var ayrıntılı anlatmanda bizim için iyi olur

• Gecen sene pozitiften notre inen endekslerde sistemler almistik.11 i gibi gozuken sistemde pozitiften notre inis seklinde.sorun su ki notre inemiyor artı 1 de kaliyor.tabi endeksleride belirleyen modellerdir ancak 3ndeksler daha kararli havalarin gozlemdigi yerden elde edilir.modeller gibi 3 5 takla atmaz.azorun dikine ciktiginda endekste notrlemis olacak.takibe devam.

• Gecen sene pozitiften notre inen endekslerde sistemler almistik.11 i gibi gozuken sistemde pozitiften notre inis seklinde.sorun su ki notre inemiyor artı 1 de kaliyor.tabi endeksleride belirleyen modellerdir ancak 3ndeksler daha kararli havalarin gozlemdigi yerden elde edilir.modeller gibi 3 5 takla atmaz.azorun dikine ciktiginda endekste notrlemis olacak.takibe devam.

Yani sizin açacağınız konu askıda mı şuanda.Görünen o bu yorumda.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• İndekslerden fikir yürütmek mantıklı. Azor ve İzlanda basınç sistemlerininn etkin olduğu bölgeler genel bir ortalamaya sahip bu basınç sistemlerini yerinden etmek kolay iş değil bunların olağandışı oynamalar göstermesi ileriye dönük fikir verebilir. İlgi çekici buldum ve araştırdım. İlginç sonuçlar var gerçekten ancak pozitif indekslerin nötre inişinde anlamlı bir ilişki maalesef kurulamıyor. Hem AO hem de NAO ikisi beraber negatiften pozitife doğru hareket edince soğuk hava dalgaları bize doğru sürüklenmiş. Böyle çok örnek buldum ama fazla gerilere gitmedim. 2004, 2006, 2008 2010 kışlarında var böyle örnekler. Bu çalışmayı tamamlarsam sonuçlarını bir yazıyla paylaşırım ancak şimdilik net olarak vardığım sonuç pozitif indeksin negatife inmesiyle bize sistem gelmesi korelasyonu zayıf ama negatif indeksin pozitife çıkmasıyla sistem gelme korelasyonu yüksek. Hem NAO hem de AO'nun aynı yönde hareket etmesi de şart.

Bu araştırmayı siz de aşağıda vereceğim adreslerdeki verilerden yapabilirsiniz.

Günlük AO değerleri : http://ftp.cpc.ncep.noaa.gov/c…dex.b500101.current.ascii

Günlük NAO değerleri: http://ftp.cpc.ncep.noaa.gov/c…dex.b500101.current.ascii

Einmal editiert, zuletzt von Bay Hava ()

Aynen katılıyorum ve şunu eklemek istiyorum, sistem almak için nötr'e doğru hareket yeterli ışığı verir yani aşırı negatiften -0,5 lere doğru hareket eden bir endeks de yine ilgili tarihler açısından bir sistemin varlığını işaret edebilir.

• Aynen öyle. Negatiften nötre veya pozitife çıkışta sistem neredeyse kaçınılmaz.

AF-YOK