GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ecmwf için tutarsız, hatalı çıktı vermiş vs. gibi şeyler söylemeniz bence komedi. avrupa için en güvenilir ve doğru olanı ecmwf dir. sistemi kim verirse en iyisi en güveniliri odur mantığı var herkeste. birde forumun uzman yorumcularını dikkate alın derim ben. foruma yeni üye olmuş biri birşey ortaya atıyor herkes onun yolundan gidiyor. benim şahsi görüşüm böyle eleştiri istemem :)

• ecmwf için tutarsız, hatalı çıktı vermiş vs. gibi şeyler söylemeniz bence komedi. avrupa için en güvenilir ve doğru olanı ecmwf dir. sistemi kim verirse en iyisi en güveniliri odur mantığı var herkeste. birde forumun uzman yorumcularını dikkate alın derim ben. foruma yeni üye olmuş biri birşey ortaya atıyor herkes onun yolundan gidiyor. benim şahsi görüşüm böyle eleştiri istemem :)

17 aralık sisteminde gfs de son anda ecmwf ye uymuştu.

• Evet yeni tarih yok mu öteleyelim yine alıştık zaten...biri desin ki 15 ocak,diğeri desin 25 ocak biz yine böle model takip ede ede 1 ay geçirelim ama yine sonuç aynı...

Bu model dogru mu sence ? 2 model tarzi var.sayisal ve sembol model.sayisal butun veriler o tarihte zaten kuzeyde biriken kuvvetli sogugun guneye salinimin olacagini gosteriyor.nasil ao asiri poztifi oluyor 23 24 gibi bizi lodos vuruyor ise siddetli negatife yol alan ao sayesinde de azor diklenerek guneye salinim baslayacak diyor veriler buda 30 31 ine denk zaten..ecm buna surekli uydu sadece bu sabahki model de azoru yatay yapmis.bu veri hatalidir ortusmuyor cunku sayisal verilerle ;) yani her model dogru olacak diye bir kaide yok nasil diyagramlar ara ara yagis cizgilerini tavana dikip hatali deger gosteriyorsa bu modellerde de hata olabilir.31 01 arasi kar var her turlu.

• Bu model dogru mu sence ? 2 model tarzi var.sayisal ve sembol model.sayisal butun veriler o tarihte zaten kuzeyde biriken kuvvetli sogugun guneye salinimin olacagini gosteriyor.nasil ao asiri poztifi oluyor 23 24 gibi bizi lodos vuruyor ise siddetli negatife yol alan ao sayesinde de azor diklenerek guneye salinim baslayacak diyor veriler buda 30 31 ine denk zaten..ecm buna surekli uydu sadece bu sabahli model de azoru yatay yapmis.bu veri hatalidir ortusmuyor cunku sayisal verilerle ;) yani her model dogru olacak diye bir kaide yok nasil diyagramlar ara ara yagis cizgilerini tavana dikip hatali deger gosteriyorsa bu modellerde de hata olabilir.31 01 arasi kar var her turlu.

umarım haklı çıkarsın

• Bu model dogru mu sence ? 2 model tarzi var.sayisal ve sembol model.sayisal butun veriler o tarihte zaten kuzeyde biriken kuvvetli sogugun guneye salinimin olacagini gosteriyor.nasil ao asiri poztifi oluyor 23 24 gibi bizi lodos vuruyor ise siddetli negatife yol alan ao sayesinde de azor diklenerek guneye salinim baslayacak diyor veriler buda 30 31 ine denk zaten..ecm buna surekli uydu sadece bu sabahki model de azoru yatay yapmis.bu veri hatalidir ortusmuyor cunku sayisal verilerle ;) yani her model dogru olacak diye bir kaide yok nasil diyagramlar ara ara yagis cizgilerini tavana dikip hatali deger gosteriyorsa bu modellerde de hata olabilir.31 01 arasi kar var her turlu.

kar ver her türlü derken bu her tür kıyılarda dahil mi ben şimdiden buna kıyılar için imkansız gözü ile bakabiliyorken :)

• Çok iyi değil maalesef... Biraz daha kuzeye ve batıya konumlanması gerekirdi YB'ın...

İşte benim düşüncem bu yönde biraz daha batılaşacak bence YB.

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• YB genişlemek yerine daha kuzeye çıkmaya çalışırsa çok daha iyi olacaktır

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley