İklimle Oynanan Büyük Oyun!

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Degerli Arkadaslar.Acıklamayı aksam yapacagım demistim.Ama islerim dolayısı ile simdi acıklamayı uygun gördüm

Arkadaslar şimdi yapacağım açıklama bazılarınıza uyduruk gelebilir.İnanlarda olacaktır ama ben yüzde 100 emin olduğum için sizinle paylaşmak istedim.Bilgisayara geçtiğim zaman resimli verileri de paylaşacağım.Ama bu anlattıklarımı sizlerde rahatlıkla araştırarak bulabilirsiniz.

Ben 2 yıldır bu forumda uzun hava tahminciliği yapıyorum.Yaptığım bütün tahminler belirli veriler ışığında idi.Evet burada paylaşmadıgım icin eleştirildim ama bu sistemde paylaşmayı düşünüyordum ve bunu konumda da söylemiştim.

Arkadaşlar 2 senedir yaptığım tüm tahminler hemen hemen tam olarak tuttu.Çünkü herşey tam tahmin ettiğim gibi gelişti ve o yöne doğru ilerledi.Bu sisteminde aynen öyle olması gerekiyordu.Emin olun modeller öyle gözüktüğü gibi karışık değildi.Bir çok senaryonun olması bu karışıklığa neden oldu sizler için.

Herşey yolunda gidiyordu.6 7 aralık günlerinde diagramlara bakanlar ve hatırlayanlar bilir ki senaryoların yuzde 80 i 15 17 aralık civarında sisteme işaret ediyordu.Bu sistem de yağış sıkıntı olacagını tahmin ettigimden konu acma geregi duymadım onceden ve ardından hemen 23 aralık civarı gunlerinde gelecegini tahmin ettigim sistem de yagıs sıkıntısı olmayacagını da tahmin ederek konuyu açtım.13 aralık ta bir şey olmayacagını soylemistim ve oylede oldu.

Ama ne olduysa 9 aralık 10 aralık gunu butun veriler birden degisti.Boyle bir degismeyi burada gelip kimse bana yok su ab yuzunden yok izlanda yuzunden oldu demesin.Bakın kac yıldır bu isle ugrasıyorum.İstanbul teknik üni sinde meteroloji okuyorum.Boyle bir seyin oldugu bence de bir gercek.ve gecen yıllarda da bunun uzerine calısma yapmıstım ama sonuca ulasamadım.2 senedir yaptıgım tahminlerde ne tesadufturki boyle bir sey olmadı ve tahminlerimin hepsi tuttu.Arkadaslar bu sistem bize gelecegi icin engeilendi diye bir sey yok ortada ama iklimle oyandıgı bir kesin.Belki baska amacla bu yapıldı ama ulkemiz olarak bunu net gordugumu dusunuyorum.Arkadaslar inancınız olsun ki burada kendimi kurtarma gibi bir dusuncem yok ve olamaz.Tahminim tutmadıgı zaman gelir ozur dilemesini bilirim.Ama burada baska seyler donuyor.Bunun verilerini yakında resmi mercilere sunacagım . Bu olay benim calısma alanıma dahil olmustur.İnsanlık kendi sonunu getirecek.Bundan emin olabilirsiniz.

SELAMETLE...

• yorumlariniza tamamen katiliyorum gercekten hepsi oyun iklim konferansini veriyordu her gun euronews guya karar almislar kuresel sicakligi dusureceklemirs hepsi bayram ediyordu bizim bilmedigimiz cok buyuk oyunlar donuyor oyun cok buyuk atmosfer hic olmadigi kadar karisik el nino falan hikaye hepsi var amam aslinda isin gercek tarafi ayridilerim ALLAHDAN yellowstone yada cok daha buyuk bir yanardagi patlarda tum dunyayi iklimi kontrol edenlerin oyunu alt ust olur serefsiz gavurlar

• eğer iklime müdahale edilebilseydi amerika dev kasırgalarla afganistanı vurur rusya sıcak denizlere inme isteginden vazgeçer kıtayı havai adasına çevirir çin hava kirliliğiyle uğraşmaz zagor gerçek olur şimşeklerle birbirlerini vururlardı

• eğer iklime müdahale edilebilseydi amerika dev kasırgalarla afganistanı vurur rusya sıcak denizlere inme isteginden vazgeçer kıtayı havai adasına çevirir çin hava kirliliğiyle uğraşmaz zagor gerçek olur şimşeklerle birbirlerini vururlardı

inanin bana dunyayi yonetenlerin psikolojisi yerinde degil ve cok seytani bir psikolijiye sahipler hatta ve hatta kendi devletlerindeki insanlarin bile hayati onlar icin onemli degil cin devletini yonetenlerin isine gelmese idi coktan temizlerlerdi havayi adamlar her seyi yapiyor bir bunumu yapamayacaklar resmen tum dunya tiyatroya sahne oluyor suan hem amerika neden afganistani vursunki vurulacak o kadar devlet varken rusya kitayi havaie de gecirmezdi o zaman dogal gazi kime satardi ??

Einmal editiert, zuletzt von ferdi5 ()

• Ben o sistemi beklemiyordum ve gelmedi. Anormal bir durum yok.

Aynen öyle. Modeller dışında sistemi veren bir veri yoktu. Hepsi Yüksek Basınç devam diyordu. Gene modellere baktınız, körü körüne inandınız.
    Sonuç: Hüsran.

• "Bunlar paralel, dış mihrak. Bizim üzerimizde oyunlar oynamak istiyorlar. Bakınız çok enteresandır ; tahminlerimizi çekemedikleri için iklimi değiştirdiler. Bunlar bizi çekemkfkdsdfmlşsşi"

ya arkadaş sen nasıl bir psikoloji içerisindesin merak ediyorum.

• Rusyayla gerilimden sonra tek damla yağış düşmez oldu koca ülkeye ,hidrojen bombası yapan insanlığın iklim ve hava olaylarıyla oynaması da komik gelmemeli bence hele ki rusyayı madara etmişken bu kadar

• Böyle seneler hiç olmamış mı sanıyorsunuz, en basit örnek 97-98, 88-89, ayrıca aralık ayına nazaran daha hareketli daha yağışlı bir ocak ayı yaklaşıyor, iklimle oynama falan, siz bunları boşverin önünüze bakın.

• Rusyayla gerilimden sonra tek damla yağış düşmez oldu koca ülkeye ,hidrojen bombası yapan insanlığın iklim ve hava olaylarıyla oynaması da komik gelmemeli bence hele ki rusyayı madara etmişken bu kadar

kardeş sibirya niye bu kadar ılık o zaman(normaline göre) amerikanın doğusu kızarmış ekmeğe dönmüş boş yapmayın bu kadar rusyanın böyle bir hamleyede ihtiyacı yok bence adamlar bitirmek istese başka yoldan bitirir zaten

• Mevsimlik tahmin modellerinin tamamında 2-3 ay öncesinden uzlaşma sağlanan senaryolardan farklı ne yaşanıyor ki iklim oyunundan bahsedelim. Şu anda yaşadığımız süreç hiç sürpriz olmayan beklenen bir süreçtir. Modeller olmadan bu seneki QBO, AO, NAO, MJO okyanus suyu sıcaklıkları gibi verileri önümüze koyup eski senelerde nelerle karşılaşmışız eğer bu seneki koşullar geçmiş senelerle benzerlik gösterirse neler olur diye baktığımızda da vardığımız sonuç aynıydı. Kasım ve aralık ayının kurak geçme ihtimalinin çok yüksek olduğu bariz bir şekilde belliydi. Ben bunları daha forumdaki ilk mesajlarımda söyledim. Dikkate alan da oldu hoşuna gitmeyip beni eleştirenler de oldu. Bugün geldiğimiz noktada kafasına estiği gibi kar tarihleri verip buradaki kar sevdalılarının duygularıyla oynayan ve aklıyla alay eden Pendikçi adlı üye şimdi gelmiş hiç sıkılmadan iklim oyunlarından bahsediyor. Bir de İTÜ de meteoroloji okuyorum diye yalan söylüyor. Yalan söylediğini nerden anlıyorsun derseniz bu kafada birinin İTÜ'ye girmesi pek mümkün değildir de ondan. Gerçekten öyle olsaydı şu yazdıklarını Mikdat Hoca'ya göstersek inanın bana Mikdat Hoca onu bir daha derslere almazdı.

Şimdi birileri çıkıp bu gerçekleri açıkça söylüyorum diye benim insanları aşağıladığımı iddia ederek eleştirir ve bilimsel verilerden uzak tahmin yapanlara arka çıkmaya kalkar.

• Mevsimlik tahmin modellerinin tamamında 2-3 ay öncesinden uzlaşma sağlanan senaryolardan farklı ne yaşanıyor ki iklim oyunundan bahsedelim. Şu anda yaşadığımız süreç hiç sürpriz olmayan beklenen bir süreçtir. Modeller olmadan bu seneki QBO, AO, NAO, MJO okyanus suyu sıcaklıkları gibi verileri önümüze koyup eski senelerde nelerle karşılaşmışız eğer bu seneki koşullar geçmiş senelerle benzerlik gösterirse neler olur diye baktığımızda da vardığımız sonuç aynıydı. Kasım ve aralık ayının kurak geçme ihtimalinin çok yüksek olduğu bariz bir şekilde belliydi. Ben bunları daha forumdaki ilk mesajlarımda söyledim. Dikkate alan da oldu hoşuna gitmeyip beni eleştirenler de oldu. Bugün geldiğimiz noktada kafasına estiği gibi kar tarihleri verip buradaki kar sevdalılarının duygularıyla oynayan ve aklıyla alay eden Pendikçi adlı üye şimdi gelmiş hiç sıkılmadan iklim oyunlarından bahsediyor. Bir de İTÜ de meteoroloji okuyorum diye yalan söylüyor. Yalan söylediğini nerden anlıyorsun derseniz bu kafada birinin İTÜ'ye girmesi pek mümkün değildir de ondan. Gerçekten öyle olsaydı şu yazdıklarını Mikdat Hoca'ya göstersek inanın bana Mikdat Hoca onu bir daha derslere almazdı.

Şimdi birileri çıkıp bu gerçekleri açıkça söylüyorum diye benim insanları aşağıladığımı iddia ederek eleştirir ve bilimsel verilerden uzak tahmin yapanlara arka çıkmaya kalkar.

yazdıklarında çok haklısın aynen katılıyorum akşam marmara depremini de israil yaptı der kesin.

• Bugün dünyada, 24 saat sürekli çalışan onbin civarında kara istasyonu, açık denizlerde görev yapan altıbinden fazla gözlem gemisi ve yüksek hava sondajları yapan binden fazla meteoroloji istasyonu bi okadar çalışan var bu oyunu çözememiş biz bu forumda çözelim ben senin arkandayım pendikçi