İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • kimyaya da girelim biraz
    Havadaki tepkimelerin iyonik olmasi gerekir ve bukutlar asiri miktarda iyon tasir ve bune bagli olarak da havadaki kilogram basina olan enerji artar
    Bunr cape diyoruz :)

• Çok karışık hesaplamaları var grafiklerin durumu ve hesaplama şekilleri açısından ... Havadelisinde bir arkadaş oraj için gerekli şartları ve hesaplama formüllerini yazmış geçen inceleyim dedim işin içinden çıkamadım :( çok karışık geldi bana ...

• ben besaplarla ugrasiorum hatta hemen hemen 3 indexi ezbere birkac indexinde bazi seylerini ezberimde biliorum
    Ama kagida yazdim hepsini sorun yok
    Hatta hesaplama defterim bile var bence hesaplamak cok da eglenceli toplam 1 2 sayfa suruyor 5 index hesaplamak

• oraj hiç olmadı bugün. Kısmet bir sonraki yağışlı sisteme sanırım

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• bize geçen yıl k-s-lifted-vertical-cross gibi indexler öğretmişlerdi daha birsuru var aklıma gelmedi ama şöyle şoyliyim ben her gün hiç hesaplamakla ugrasmadim :D skew t ye ne kadar çabuk ilgi duyuluyorsa o kadar çabuk biktiriyor ama size öneririm bu indexler cidden bu iş için olmazsa olmaz her gün kafa yormaya çalışırsanız kafayı yersiniz ama şöyle soyliyim ben 2-3 günde 1 defa baksaniz yada gün gün ikiser ucer tanesini hesaplasaniz ve hesapladiginizin tam olarak ne işe yaradığını bilirseniz bu işi yüzde 50 cozmussunuz demektir

• bitek sistem zamanlari bakiyorum indexlere
    Kindex
    Vertical
    Totals bunlar ezberimde adim soyadim gibi biliyorum bunlari
    Matematigi sevenlere cok da zevkli bence yanda yaziyor bu degerler zaten ama bazen yanlis cikabiliyor

• Skew-t için size alternatif bir kaynak http://slideplayer.biz.tr/slide/8836590/

Çok fazla hesap kitap işlerine girişmemenizi tavsiye ederim. Boş yere zaman kaybıdır ve kafa karışıklığına neden olur. Bir bakışta yorum yapmaya ve sağ taraftaki sayılar üzerinden sonuca ulaşmaya çalışın.

@"Adını Vermek Istemeyen Mert" sana söyledim bunu, dinlememiştin. :)

• ben besaplarla ugrasiorum hatta hemen hemen 3 indexi ezbere birkac indexinde bazi seylerini ezberimde biliorum
    Ama kagida yazdim hepsini sorun yok
    Hatta hesaplama defterim bile var bence hesaplamak cok da eglenceli toplam 1 2 sayfa suruyor 5 index hesaplamak

Ben Meteorcu programini urettikten sonra bir daha hesap yapmadim. Gerek de yok. Weatheronline diyagraminin dogrulugundan suphelendigim zaman sadece yanlis olabilecegini dusundugum endekse bakiyorum o kadar.

• @"Adını Vermek Istemeyen Mert" sana söyledim bunu, dinlememiştin. :)

biliyorum root ama ben inatla eski yöntemlere devam :) ne olur ne olmaz belki yanlislik vardir hesabi :D senin meteorcu programi cok guzel arada ondan da hesapliyorum ellerine saglik

• Euro4 modelinin gösterdiği gibi gelirse Cumartesi sabahı saat 7-8 gibi Kayışdağı ve Aydos zirvesinde 5-15 cm kar olur. Tabi gösterdiği gibi gelirse. Diğer modeller öyle demediğinden yüksek çözünürlüklü filan da olsa güvenemiyorum. Herhalde yarın sabah verilerinde netleşir ne olacağı. O zaman yorumlarım. Şuan tahmin yapamam.

20170822_141125_HDR.jpg

Veriler benim için yeterince netleşmedi, tahmin yapmayacağım. İlmeteo böyle demiş. 160 metre kar seviyesi. Uçuk bir tahmin ama yine de koyuyorum. Benim tahminim değil sorumluluk da benim değil. :D
    İşim olduğu için gece de uyanık olacağım fakat işi olmayan uyusun. Garantisi olmayan bir şey için uykusuzluğa gerek yok. Bir şeyler olursa yazarım. Doğru düzgün bir şey olursa -olmaz ama umut işte :hfyeni (18): - fotoğraf da atarım.