Grönland-İzlanda-Süper Güçlü El Nino-Gulf Stream

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kisin ikinci fazinda 2004 ocak sistemi gibi firtinali etkili, unutulmazlar arasina girebilecek bir sistem bekliyor musun ustad ?

• Enes eğer bahsettiğin yılbaşından birkaç gün önce olan sistem ise İstanbul kıyılar için kabus gibi bir sistemdi.Kar olarak yağan yağış akşam saatlerinde kky ve yağmura dönmüştü.Aynı hayal kırıklığı olacaksa gelmesin.Ama bahsettiğin Ocak ilk haftası sistemi ise hay hay buyursun gelsin.

Benzeyen olarak demek istediğim basınç sinoptigi olarak benzeyebilir demek istedim

• Dün kendimce bahsetmeye çalıştığım gibi Marmara'ya kar gelebilmesi için (mevisimin ilk karından bahsediyorum) önce bunun gibi birşeyin gelmesi lazım. tam da tahmin ettiğimiz tarihlere denk geliyor ne tesadüf ki :)

• Elbette ki kar getirecek sistem bu değil ama oradan buradan gelen kky haberleri de olmayacak değil... 500 rakım üzeri yer yer kar yapar mı yapar ama benim kastettiğim ve beklediğim aşağıdaki gibi gelecek...

• Tarihlerde bir iki gün sapma olabilir mi olabilir ama ben pek zannetmiyorum. Zira Azor'un Orta Avrupa içlerine kadar sokulduktan genişleyeceği tek yer kuzeydoğu istikameti bu da jet akım yaratması özellikle 500 hPa daki -36 ların güney enlemlere inmesi anlamına geliyor...

• İskandinavya doğusu ile Romanya arasına sıkışıp kaldığı sürece bize sibirya - kırım soğuğu üflemeye devam etmesi kaçınılmaz olacaktır. Yani yerini pek terk etmek istemeyen "oturan boğa" misali :)

• İskandinavya doğusu ile Romanya arasına sıkışıp kaldığı sürece bize sibirya - kırım soğuğu üflemeye devam etmesi kaçınılmaz olacaktır. Yani yerini pek terk etmek istemeyen "oturan boğa" misali :)

niyeyse bu sbirya yı pek sevmem iskandinavyadan gelen polar ataklar daha çok hoşuma gider. galiba bunun sebebi önümüzdeki günlerde olduğu gibi sbiryanın çoğu zaman kuru soğuk getirmesi veya doğuda etkili olarak yağışı batıda tıkaması

• niyeyse bu sbirya yı pek sevmem iskandinavyadan gelen polar ataklar daha çok hoşuma gider. galiba bunun sebebi önümüzdeki günlerde olduğu gibi sbiryanın çoğu zaman kuru soğuk getirmesi veya doğuda etkili olarak yağışı batıda tıkaması

Ama sinoptik pek öyle demiyor sanki ne dersin?

• niyeyse bu sbirya yı pek sevmem iskandinavyadan gelen polar ataklar daha çok hoşuma gider. galiba bunun sebebi önümüzdeki günlerde olduğu gibi sbiryanın çoğu zaman kuru soğuk getirmesi veya doğuda etkili olarak yağışı batıda tıkaması

Sibirya sayesinde lodos olmuyor o ybli günlerde belki bazen kuraklık getirebilir ama bence ılık olmasından iyidir.

• Ama sinoptik pek öyle demiyor sanki ne dersin?

aslında tamda öyle demiyormu. 22 si gibi gelecek sistemin doğuda oluşan y.b nedeniyle sadece batıda kalmasına sebep olacak gibi duruyor. ama tabi bikaç güne iç kesimlerede yayılabilir.ancak ben iç kesimlere gelse bile gücünü çok çok yitireceğini düşünüyorum

• Sibirya sayesinde lodos olmuyor o ybli günlerde belki bazen kuraklık getirebilir ama bence ılık olmasından iyidir.

haftasonu lodos da geliyor.yani hem sbirya y.b açık hava hemde ardından lodos yiyebiliyoruz neyseki lodosun gözü yaşlıdır

• aslında tamda öyle demiyormu. 22 si gibi gelecek sistemin doğuda oluşan y.b nedeniyle sadece batıda kalmasına sebep olacak gibi duruyor. ama tabi bikaç güne iç kesimlerede yayılabilir.ancak ben iç kesimlere gelse bile gücünü çok çok yitireceğini düşünüyorum

22'sinde gelecek olan sistemin yurda giriş yapamaması Sibirya değil.