GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Kasım 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Ya daha kasımdayız aralığın ortalarında sonlarında kar yağıyo kasım kurak geçti diye kar yağmayacak soğuk olmayacak diye bi şey yok

daha kasım ayındayız deyipde tüm kışı bu şekilde geçirdiğimiz oldu....şuanki taloda modellerin 180 derece dönme ihtimali bana göre çok zayıf daha öncede söyledim benim tahminciliğim bu sitede bir çok üstada göre çok zayıf ...elbette benimde görüşlerim var ben kendimce değerlendirmemi öyle indekslere yada diyagramlara göre yapmıyorum 10 günlük dilimlerde takılıyorum...modellerde basınç dizilimlerine baktığınızda ne görüyoruz italyanın kuzeyinde yayılmış bir yb ve bizim güneyimizde yukarı yönlü bastran basra... hareketli canlı uydu fotoğrafına bakıldığında basranın yukarı bir miktardaha çıkabileceğini ve batıdaki yb ninde olması gereknden daha batıya kaydığını görebiliyoruz böylelikle soğuklar orta avrupada sıkıştırıyor...sizler daha iyi bilirsiniz elbette ama benim gördüğüm kadarıyla orta avrupaya inen soğuklar ilerleyen günlerde daha kuvvetli olacağına benziyor ayın 24-25 gibi batı illerimizde kuvvetli lodos fırtınası ihtimalide yüksek ....nasip ALLAH dan...

Einmal editiert, zuletzt von yasin5385 ()

• Gfs ve ecm 240.saatlerde biraz ayrilmislar.yarin gfs ecm ye uyacaktir.geri kalan saatlerde ayni bol y.b ve güneş. Kasimin kurak geçmesi kış in kurak geçeceğine delalet değildir.kışin ne olacağı belli olmuyor bence 2014 den millet ne bekledi tarihin en kötü kış i oldu belkide. Onun icin cok uzun vade konusmadan kisa vade gitmekte fayda var

• Öncelikle tahminciler de yanlış yapabilir veya ıskalayabilir, bunlar normal ve doğal şeyler. Bu görüntü kar falan beklemeyin diyor. Kaldi Ki 2. Pastırmanın sinyali bile var :)

D2203 cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

• @impossible Basra alçak basıncı denen oluşum muson yağmurlarına neden olan termik alçak basınç sisteminin kuzeye doğru uzanan bir parçasıdır. Muson yağmurlarına neden olan bu alçak basınç sistemi sadece muson mevsiminin etkili olduğu dönemde varlığını sürdürür. Bu dönem mayıs-ekim arasıdır. Bu dönem haricinde Basra alçak basıncının varlığından söz edilemez. İçinde bulunduğumuz dönemde, kış aylarında eğer mevsim normallerinin üzerinde günler geçiriyorsak bu Akdeniz üzerinde gelişen bir alçak basınç nedeniyle veya Afrika üzerinden yurdumuza sokulan ve sırt tabir edilen bir yüksek basınç alanıyla mümkün olabilir.

• @impossible Basra alçak basıncı denen oluşum muson yağmurlarına neden olan termik alçak basınç sisteminin kuzeye doğru uzanan bir parçasıdır. Muson yağmurlarına neden olan bu alçak basınç sistemi sadece muson mevsiminin etkili olduğu dönemde varlığını sürdürür. Bu dönem mayıs-ekim arasıdır. Bu dönem haricinde Basra alçak basıncının varlığından söz edilemez. İçinde bulunduğumuz dönemde, kış aylarında eğer mevsim normallerinin üzerinde günler geçiriyorsak bu Akdeniz üzerinde gelişen bir alçak basınç nedeniyle veya Afrika üzerinden yurdumuza sokulan ve sırt tabir edilen bir yüksek basınç alanıyla mümkün olabilir.

yani çok bilgimin olduğunu söyleyemem bu açıklamandanda ispatlanmış oldu...en azından kar beklentim yok....

• Bu kadar çelişkili senaryolari uzun zamandır görmüyordum.Diyagramlarda bazı senaryolar +8 gösterirken bazıları -8 göstermekte ısrar ediyor.Hayirlisi olsun bakalım.

GT-I9300 cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi