EL NİNO ETKİSİ 2015 – 2016 Kış Öngörüsü

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2011 Mart'ta çok güzel bir sistem almıştık. İnşallah gene alırız.

Böyle bir ihtimal her zaman vardır. Bunlar bütün bir kışın genel karakterini tahmin edebilmek için kullanılan veriler. Ancak soğuk havası ve kar yağşları bakımından tatmin edici bir kış için doğulu QBO yıllarını kovalamakta fayda vardır. Mesela tarımla uğraşan ve toprağını nadasa bırakmak isteyen bir çiftçi batılı QBO olan yılları tercih etmelidir. Eldiven kaşkol gibi kışlık giyecekler satan bir işyeri batılı QBO yıllarında stoklarını düşük tutmalıdır. Kış lastiği, zincir türü şeylerin ticaretini yapanlar da aynı şekilde. Bu forumun genel ziyaretçi kitlesi takip ettiğim kadarıyla çoğunlukla gençlerden okula gidenlerden oluşuyor. Çok kar yağmasını okulların tatil olmasını istiyorlar. Bol bol kar yağması sağlığımız için doğa için de çok gereklidir. Batılı QBO yıllarında özellikle İstanbul gibi batı şehirlerinde kar tatili ihtimali düşüktür. Doğulu QBO yıllarında kar miktarı artar dolayısıyla kar tatili ihtimali de artar. Mesela geçen kış doğulu QBO etkiliydi. Birkaç kez tatil olmuştu okullar.

• Böyle bir ihtimal her zaman vardır. Bunlar bütün bir kışın genel karakterini tahmin edebilmek için kullanılan veriler. Ancak soğuk havası ve kar yağşları bakımından tatmin edici bir kış için doğulu QBO yıllarını kovalamakta fayda vardır. Mesela tarımla uğraşan ve toprağını nadasa bırakmak isteyen bir çiftçi batılı QBO olan yılları tercih etmelidir. Eldiven kaşkol gibi kışlık giyecekler satan bir işyeri batılı QBO yıllarında stoklarını düşük tutmalıdır. Kış lastiği, zincir türü şeylerin ticaretini yapanlar da aynı şekilde. Bu forumun genel ziyaretçi kitlesi takip ettiğim kadarıyla çoğunlukla gençlerden okula gidenlerden oluşuyor. Çok kar yağmasını okulların tatil olmasını istiyorlar. Bol bol kar yağması sağlığımız için doğa için de çok gereklidir. Batılı QBO yıllarında özellikle İstanbul gibi batı şehirlerinde kar tatili ihtimali düşüktür. Doğulu QBO yıllarında kar miktarı artar dolayısıyla kar tatili ihtimali de artar. Mesela geçen kış doğulu QBO etkiliydi. Birkaç kez tatil olmuştu okullar.

Bilgiler için teşekkürler:)

• Böyle bir ihtimal her zaman vardır. Bunlar bütün bir kışın genel karakterini tahmin edebilmek için kullanılan veriler. Ancak soğuk havası ve kar yağşları bakımından tatmin edici bir kış için doğulu QBO yıllarını kovalamakta fayda vardır. Mesela tarımla uğraşan ve toprağını nadasa bırakmak isteyen bir çiftçi batılı QBO olan yılları tercih etmelidir. Eldiven kaşkol gibi kışlık giyecekler satan bir işyeri batılı QBO yıllarında stoklarını düşük tutmalıdır. Kış lastiği, zincir türü şeylerin ticaretini yapanlar da aynı şekilde. Bu forumun genel ziyaretçi kitlesi takip ettiğim kadarıyla çoğunlukla gençlerden okula gidenlerden oluşuyor. Çok kar yağmasını okulların tatil olmasını istiyorlar. Bol bol kar yağması sağlığımız için doğa için de çok gereklidir. Batılı QBO yıllarında özellikle İstanbul gibi batı şehirlerinde kar tatili ihtimali düşüktür. Doğulu QBO yıllarında kar miktarı artar dolayısıyla kar tatili ihtimali de artar. Mesela geçen kış doğulu QBO etkiliydi. Birkaç kez tatil olmuştu okullar.

Bilimsel konusmaktan çok istatiksel gibi geldi ben dediklerinizin tüm kış için aynı şekilde gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum kasım son haftası gibi kış kendini güçlü bir şekilde hissetiricektir.umarım verdiğiniz istatisik veriler gerçekleşmez..

Gerçekler, eline sağlık.:)

• daha kış batı için başlamadı kasım kasımlığını yapıyor..kasım kurak gectı diye ocak şubat çöp yapan arkadaşlara gülüyorum gercekten arşivlere iyi bakın birazdaha araştırın..ocak 15 mart 21 istanbul için kıştır

• [font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif] Endekslere biraz göz attım, model güncellemeleri kafamda az buçuk senaryolar oluşturdu.Şunu rahatlıkla söyleyebilirim bu kış geçen senenin devamı...[/font]

[font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]O yüzden Aralık ayı içerisinde alacağımız soğumalar olacaktır ancak benim tahminim ilk ciddi salınımı 25 - 27 Aralık ( +1 .-1 tolerans verirsiniz artık [/font][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif] ) civarı olacaktır...[/font]

[font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]Her zaman ki gibi Rabbim utandırmasın ....[/font]

[font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif]Bereketli, Huzurlu, Sağlıklı, Fitnesiz bir kış olması dileğiyle...[/font]

• Aynen hocam bencede ama gün dönümünu hesaba katarak ben 21-22 side bişeyler olabileceğini düşünüyorum

• İnşallah inşallah :)

• Bir gecenin daha sonuna gelirken ufak bir değerlendirme yapalım...

Güncelleme hiç iç açıcı değil. ABD çok sağlam bir blokaj yakalıyor...

Yıllardır bizim hayalini kurdumuz, hasret ile beklediğimiz tablo ABD üzerine yansımış bulunmakta.
    Çekirdek sıcaklığı -42 derece ve 1500 metre sıcaklığı -25 derece üstü kusursuz sistem...

Çok uzun vade olduğu için pek takılmamak lazım ama ihtimaller gerçekleşirse, ABD blokajdan kurtulduğu anda İzlanda tekrardan Alçak basınç alanları oluşturacak ve biz belkide Ocak ayını ilk haftasını bile kaybedeceğiz....

Birde ters taraftan bakarsak çok uzun vade olduğu için domino etkisini ters gösterir ve belkide biz blokaj alırız :D

Uzun vade olduğu için gene sessiz ve sakin bir şekilde takibe devam edelim....

• Herkese iyi günler dilerim..

ABD kıtası blokaj olmasa da sistemi aldı.10 Aralık günü yazdığım senaryolar maalesef gerçekleşti ve izlanda kuvvetlenerek Azor yükseğini üzerimize yatırdı.
    Tabi ki ben bunun altına sığınmayacağım ve vermiş olduğum 25 -27 Aralık tarih aralığında herhangi bir salınım olmayacağından burayı takip eden bütün arkadaşlardan özür dilerim. Maalesef yanıldım... :s :(

Ama iyi tarafından bakarsak blogumda yazdığım kış öngörümü ilk maddesini tutturmuş oldum :bravo:

Kutup salınım endeksinin de pozitife çıkışı ve ondan sonraki kararsızlığı bize ocak ayının ilk haftasını kaybettirebilir. Ancak Kutup salınımı ocak sonu - Şubat ayın da negatif seyredeceğini tahmin ediyorum. Sibirya yükseğinin 1050 - 1060 mb basınç değerlerini göz ardı etmemek lazım.

Moralleri yüksek tutun elbet bir salınım olacaktır...

Rabbim eylerse güzel eyler...