Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Biz oralardan uzaktayız, rahatız ama maalesef o bölgelerde yaşayanlar huzursuz. Terör laneti huzur bırakmıyor...

• Biz oralardan uzaktayız, rahatız ama maalesef o bölgelerde yaşayanlar huzursuz. Terör laneti huzur bırakmıyor...

buranın doğudan farkı yok biz de rahat değilizki dün fatihte yasananlar belli Allah bu terörü yapanların belasını versin.

• Bakın arkadaşlar, terör meselesinin etnik bir sorun olmaktan çıktığı aşikar artık. Terörizmin bu ülkedeki bir etnisitenin haklarının kısıtlılığından dolayı ortaya çıkan bir olgu olmaktan ziyade bölgedeki uluslararası güç dengelerinin bir joker kartı olduğu 2015 Hazirandan yaşanan olaylara daha da net hale geldi. Üzülüyorum çünkü bunu hala göremeyen/görmek istemeyen binlerce sözüm ona "aydın" var bu ülkede.

Devletin tezinin temel çıkış noktalarından biri de egemenliktir. Bir devletin ilk amacı da bekasını sağlamaktır. Egemenliğinin devamı ise devletin bekası için olmazsa olmazdır. Egemenliğin bir bölgede sekteye uğraması devlet için kabul edilemezdir. Bunun için gerekiyorsa olağanüstü hal de ilan eder, güç de kullanır. Zaten Türkiye Cumhuriyeti devletinin güneydoğu paradigması da hep bu sava dayanmıştır. Egemenliği sekteye uğratacak durumlarda böyle haller ortaya çıkar. Orada bir savaş vardır, her savaş da malesef "colleteral damage" ile birlikte gelir. Yani devletin asıl hedefi terör örgütü olmasına rağmen arada sivil insanlara da zarar gelir. Devletin burada azami dikkat sarfedip sivillere zarar gelmesini engellemek görevidir. Önceleri dağda devam eden savaşı terör örgütünün şehire taşımasındaki amaçlardan biri de budur. Şehirde "colleteral damage"a zemin hazırlayıp devleti sanki topyekün bölgede "kendi halkıyla" savaşıyormuş gibi göstermek. "Devlet sivillere karşı savaşıyor" dezenformasyonu son bir aydır sosyal medyada yapılıyor.

Peki mesele bu kadar açıkken devlet neden haksızmış gibi gösterilmeye çalışılıyor? Benzer bir durum batıda bir ülkede yaşansaydı ne olurdu? ABD gibi bir devletin kıtalararası egemenlik kurma gücü nerden geliyor? Bu soruların cevabını ise ingilizce bir kavramla anlatayım.

"Right vs. Might" diyor yabancılar buna.

1. Bir şeye gücün vardır ama o davada hakkın yoktur. Fakat gücün olması sayesinde kendini mutlak haklı gösterebilirsin.
    2. Haklısındır ama gücün yoktur. Davanda haklı olsan bile gücünün olması pek de bir işe yaramaz.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin yaşadığı sıkıntı da tam olarak 2.sidir. Yeterince lobi gücümüzün ve uluslararası arenada etkinliğimizin olmamasından dolayı haklı davada haksız duruma düşürülmeye çalışılıyoruz. Sadece dışarda değil, malesef içeride de bu dezenformasyon çalışması yürüten bir yığın insan var.

Saygılar.

[size=small][font=arial, sans-serif]"Everything should be made as simple as possible, but not simpler[/font][/size][size=small][font=arial, sans-serif]." Albert Einstein[/font][/size]

• Büyüklerimizin yaptığı bazı tahmin ler vardır herkes duymuştur büyüklerinden mesela şimdi kışın şimşek gokgurultulu yağış olursa kar gelir derler yada lodostan sonra derler ben bi alakası olduğunu düşünmüyorum ama nasıl tutturuyor bunlar model mi kaçmış büyüklerimizin içine.:D

• Çok şey söylemek geçiyor içinden. boğazımda düğümleniyor.... daha çok yeni, 2 hafta önce yakınımız şehit oldu. asker, sivil, çocuk, genç, yaşlı demeden öldürüyorlar. katlediliyoruz. ve bu yaşananların ne toprakla alakası var ne de etnik kimlikle... çok yazık çok...

• Arkadaşlar moral bozmaya gerek yok Allah'ın izni ile gfs böyle kötü çıktığında ardından 1 gün geçmediki daha sağlam yağış ve soğuk indirsin belkide bu senaryo balkanlardaki soğuk ve yağışlı havanın tüm Türkiyeye ineceğinin habercisidir takdir Allah svt dan

• Kidemli uyelik olayiyla ilgili ufak bir elestiri yapmak istiyorum
    Mesaj sayisina onem veriliyor
    Kimi 1000 mesaj yaziyo ama bos bos konusuyor gercekten kimide 100 yaziyor ama mantikli konusuyor
    Bunun bir ayrimi olmasi gerekmez mi

• Kidemli uyelik olayiyla ilgili ufak bir elestiri yapmak istiyorum
    Mesaj sayisina onem veriliyor
    Kimi 1000 mesaj yaziyo ama bos bos konusuyor gercekten kimide 100 yaziyor ama mantikli konusuyor
    Bunun bir ayrimi olmasi gerekmez mi

Sadece mesaj sayısı değil, üyelik tarihi de dikkate alınıyor.

Ayrıca kıdemli üyeye yakışmayan tavırlar sergileyenlerin üye statüsü "Üye" ye düşüyor.

Sizin bir fikriniz var mı bu durumla ilgili..?

AF-YOK

• Bende Karadenizliyim ve bazı Karadenizlilerin konuşmaları sadece insanların Karadeniz hakkında antipati oluşturmasına neden oluyor.24 yada 26 sinden sonra Karadeniz çoşacak diyorum kaç seferdir inatla görmezlikten gelmeye devam edip hakkımda saçma sapan konuşuyorlar.

Kar için bölge kavgası yapan takım foruma sadece kışları uğrayan tayfa olduğunu düşünüyorum.Gerçek hava delileri bu forumu yaz,kış bırakmayan kişilerdir.Misal geçen akşam İstanbul'daki oraj yüzünden uyumadım neredeyse final sınavıma geç kalıyordum ben bu işin her türlüsüne aşığım isterse kar ister oraj isterse fırtına olsun.

• Sadece mesaj sayısı değil, üyelik tarihi de dikkate alınıyor.

Ayrıca kıdemli üyeye yakışmayan tavırlar sergileyenlerin üye statüsü "Üye" ye düşüyor.

Sizin bir fikriniz var mı bu durumla ilgili..?

Mesela yorumları degerlendiren bir komite olsa bos konusan yanlıs konusan gereksız yere sadece yorum sayısı artsın dıye yazılan mesajları tespit edip silse

• Mesela yorumları degerlendiren bir komite olsa bos konusan yanlıs konusan gereksız yere sadece yorum sayısı artsın dıye yazılan mesajları tespit edip silse

Onları yönetim görüyor; yapıyor zaten.

Arada kaynayanları da sizler rapor ederseniz sorun olmayacaktır.

AF-YOK

• Yarın cuma beyler yarın duaların kabul olduğu gün hep beraber namazimizi kılıp dua edelim allah simdiden yaptığınız duaları kabul etsin bol karlı günler görürüz ins hep beraber amin