Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• El Nino yılları böyle işte, sonbahar geç geliyor. Basra elbet gidecek ama şuan gitmesini beklemek hayalcilik, bir süre daha etkili olacak.

Bol yağışlı ve ılık bir sonbahar bizleri bekliyor.

niye hayalcilik olsun dostum artık eylül ayındayız arşivden aç bak istediğin eylül ayına en fazla 3-5 gibi sağlam bir serinlik gelmiştir, daha sonrasında sıcaklar olduğunu gördük hatta ekim ayında bile 38 leri hatırlarım bursa da ancak dediğim gibi en fazla 2 gün sürer hemen ardından havalar normallere döner, bu nasıl iştir eylü ayında sıcak hava dalgası 10 gün sürer mi yahu görülmüş şey değil

• Bu senede Karıncaya ayvaya bakarak martılara bakarak tahmın yapacak mıyız acaba ? Ama geçen sene kara o kadar hasret kalmıstık ki o yuzden böyle olmustu. Ama umarım bu sene geçen sezonki gibi sistemler alacağız :D

• niye hayalcilik olsun dostum artık eylül ayındayız arşivden aç bak istediğin eylül ayına en fazla 3-5 gibi sağlam bir serinlik gelmiştir, daha sonrasında sıcaklar olduğunu gördük hatta ekim ayında bile 38 leri hatırlarım bursa da ancak dediğim gibi en fazla 2 gün sürer hemen ardından havalar normallere döner, bu nasıl iştir eylü ayında sıcak hava dalgası 10 gün sürer mi yahu görülmüş şey değil

Ben kalıcı olarak gitmesinden bahsettim, arada çekilecektir ama kalıcı olarak gitmesi zaman alacak. Geçmişte Ekim sonunda bile +20'lerin cirit attığı zamanlar oldu.

Beklenen sıcak hava dalgasının ardından 6-7 Eylül gibi normallere iniş var, 10 Eylül'de güçlü serinleme olup olmayacağı belli değil.

• Arkadaşlar indexim nasıl olmuş sizlerden yorum bekliyorum. İndex alıntı fakat üzerinde bayaa bir değişiklik yaptım, saatlerce uğraştım. Şurayı şöyle yap diyeceğiniz bir yer var mı? Şu linke tıklayarak kodu önizleyin (Sayfa olarak önizle derseniz daha net belli olur).

Düzenleme: Kod penceresi sağa doğru kayıyor o kayma olayının düzeltilmesi gerek. Bu yüzden kodu paylaşmadım.

AF-YOK

Einmal editiert, zuletzt von KarTutkusu03 ()

• Bu sene müthiş kuş göçü var, atmacalar da erken göçe başladı. Dün tutamadım o ayrı :D.

Birkaç haftadır bizim evin çevresinde 3-4 tane dolaşıyorlar benim çok ilgimi çekti hobi olarak yapmayı düşünüyorum ilerleyen zamanlarda...

Evin üstündeki aynen bundandı...

• Hayvanları öldürmeyin ;(

Kaan bunun hayvanları öldürmekle bir alakası yok ki ayrıca yılın 12 ayı yapılan birşey de değil bu...

Hem bu insan dostu hayvanları evcilleştiriyor hemde bıldırcınların neslinin tükenmemesi içinde yavrulama dönemi sonrası avcılık yapılıyor.

• Birkaç haftadır bizim evin çevresinde 3-4 tane dolaşıyorlar benim çok ilgimi çekti hobi olarak yapmayı düşünüyorum ilerleyen zamanlarda...

Evin üstündeki aynen bundandı...

Bu yılan yazılı atmaca, güzel bir atmacadır. Göç zamanı ya o yüzden ordan geçiyorlar.

Bu işi yapmak öyle kolay değil. Atmaca tutmak için bizim burda "tenta" dediğimiz yapraklarla kamufle ettiğimiz bir barınak yapmak lazım, önüne de 2-3 mt uzunluğunda ağ germek lazım. Daha sonra "danaburnu" denen böceği tutmak lazım, sonra o böcek yardımıyla bizim yörede "ciceğen" dediğimiz kuşu tutmak gerekiyor. Kuşu ince bir iple uzun bir çubuğa bir ayağından bağlayacaksın, kuş rahatlıkla hareket edebilmeli ama. Daha sonra tenta'ya geçip ağın arkasından çubuğu sallayacaksın, kuş da hareketlenmeli. Eğer yüksekte atmaca geçiyorsa o kuşu yakalamak için oraya doğru gelir ve ağa takılır. Atmaca ağdan çıkarılır ve ufak bir bez parçasına bağlanarak eve götürülür. Evde tüyleri temizlenir, ayağına ufak bir ip ve zil bağlanır ve sırığa bağlanır. Genellikle biz atmacayı kolumuza alırız, özellikle dışarda gezerken.

Atmaca tutmak için Rize ve Artvin en uygun yerler, diğer yerler çok uygun değil.

Eğer şansın varsa 1 günde 3-4 tane atmaca tutabilirsin, ben günlerce ağ arkasında çubuk oynatan insanlar biliyorum.

• Kaan bunun hayvanları öldürmekle bir alakası yok ki ayrıca yılın 12 ayı yapılan birşey de değil bu...

Hem bu insan dostu hayvanları evcilleştiriyor hemde bıldırcınların neslinin tükenmemesi içinde yavrulama dönemi sonrası avcılık yapılıyor.

Böyle dediğime bakma tavuk etini nasıl yiyorum diye soruyorum kendime ve , susuyorum . :D

• Kullanilmamis kutusunda Acurite 01036 modelinde profesyonel meteoroloji istasyonu satiliktir.http://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IGEMLIK3#history bu da istasyonun konsolundan bir video. Boyutlari anlasilmasi acisindan yanına kibrit kutusu koydum

• Mantar bol olunca kış sert geçermiş . Bu seneki kışta mantar boldu bizzat gördüm ve gerçekten nasıl geçtiğini sizlerde biliyosunuz :) Mantarlar ne durumda :D

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK