GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Şubat 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ecmwf 17 -18 19 subat görüsüm:

kita bazinda bizi etkiliyecek soguk hava sinyaleri veriyor öncelikle Iskandinavaya yüskek basinç sistemi dogusunda kuzeyli akim sagliyor, bir de hazara dogru uzanan bir alçak basinç sistemi o da bizlere Sibirya sogukluklari pompaliyacak.

yani önce sicak yagmurla ve lodosla gelen bir sistem tam aksine karayelle poyrazla türkiyenin kuzeyi ve dogusunda bol kar potansyeli tasiyan bir sistem.

daha détayli baktigimizda dek leri simdiki cep çiktisina göre ( ecmwf 0z 13022015)
    850hPa sicaklik ve yer basinç haritasindan mavi yildizla isaretledigim bölgelerde DEK beklemekteyim

Rize li kardeslerim E bizi unuttunmu diyecek belki ama o arada alçak basinç olusumudan meydana gelicek cephesel yagislarin rahalikla kar olarak gözüküyor.
    bir de alçak basinç sistemi bazi çiktilarda dogu anadolu üzerinde konumlaniyor o sekilde Rize , Hopa ... da DEK ler alir.

hayirli cumalar

resimde hata var

17 si 19 olmus

• sinirli biber çok garip birisin kardeşim geçen gün şiddetli kky var dışarda kar tutarmı diye bi soru sordun :D :D

herif çok anlamıyor olabilir ne var ki bunda yani :D :D :D ama biraz paronaya birisin sinirli biber bence yani biraz relax ol sabret kötü düşünme olumlu düşünceni hiç görmedim yani :D yanlış anlama ama :D

• mgm sıcaklıkları rize için 17 sinde 3 18 de 4 derece vermiş ben 1-2 derece altı düşünüyorum...bu görüntüye göre kar kuru değil sulu tabi değişim olacağı belli soğuklar dahada artabilir yada azalabilir sistem net değil kuzeydeki yb doğudaki ab durumu netleştirmiyor ALLAH kerim bir anda -14 lere kapı açılabilir yada -4 lere

• B.Sürmeli 17-18 şubat'a İstanbul'a kar ikonlarını koymuş 2/-1 derece olarak !.. Fakat yağış şu an için olursa hafif olacak dedi.. Ama takip edicez haftasonu için.. Şayet değişim olursa Cnnturk ekranlarından bilgilendirileceksiniz dedi

23 Şubat sonrası sistemi içinse, evet halen görünüyor, fakat düne kadar göründüğü şu an için çok çok kuvvetli görünmüyor dedi.. Fakat onun vadesi biraz daha uzun olduğu için bu tip değişimler olcaktır , onun da ayrıntlarını bu önümüzdeki sistemden sonra detaylandırırız dedi.

Einmal editiert, zuletzt von Murat ()

• mgm sıcaklıkları rize için 17 sinde 3 18 de 4 derece vermiş ben 1-2 derece altı düşünüyorum...bu görüntüye göre kar kuru değil sulu tabi değişim olacağı belli soğuklar dahada artabilir yada azalabilir sistem net değil kuzeydeki yb doğudaki ab durumu netleştirmiyor ALLAH kerim bir anda -14 lere kapı açılabilir yada -4 lere

İnşallah soğuklar ve yağış daha da artar :)

• anlamadım şimdi biri 65 km hızla poyraz fırtınası var diyo şimdide karayel deniyo hangisi doğru :)

ecmwf sabah güncellemesine göre 96 ,120, ve 144 de rüzgar yönü poyraz hızı 50-65 arası .arkadaş bu veriye nasıl elde etti .bilmiyorum.ayrıca arkadaşın pylaştığı tablolarda da rüzgar yönü poyraz.sanırım bir yorum hatası oldu.

Einmal editiert, zuletzt von karasah ()