GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Şubat 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Bu akşam dananın kuyruğu kopacak.Ya hep beraber sevineceğiz ya hep beraber üzüleceğiz, yıkılacağız.Bu akşam modelleri çooooooook önemli

Allahü Teala bu sistemi bize bağışlasın...Âmin

Abi Marmara ya da koymuş sistemi nedeni nedir ? Azor dan mı kaynaklanıyor..

• kim ne derse desin gelişmeler çok olumlu şubat sonu uyanan sibirya mart ortasına kadar bizi mutlu eder önümüzde bir aylık güzel bi süreç var soğuklar biraz kırılsa bile kuzey kesimlere yine en az -10 lar girer doğu karadeniz önümüzdeki sistemde bol yağış alır şubat sonu sisteminde efsane olursa hiç şaşırmam

• Yok mutluluktan değil 17 Şubat gelmesi beklenen benim sadece karadeniz için umutlu olarak gördüğüm sistemin ufak tefek deniz etkisi yağışlarından öteye gidemeyeceği çoğu ilçenin yine yağışsız kalacağını düşündüğüm gereksiz bir sistem :)

Yağış işi bugünden belli olabilirmi ya çok erken değilmi? Sistem bile net değilken?

• ao nao endeksleri artıdayken sistem gelmesi korkutuyor beni ama yinede hem içimdeki his hemde gelen sistemlerin tecrübesiyle 24 sistemi için 240 saati beklemek gerek yanı pazarı o gun akşamki güncelleme cok önemli.ondan önceki güncellemelerde sürekli değişim olacaktır bigün sistem zayıflar bi gün güçlenir ama pazar akşamı nerdeyse birçok şey belli olur

• Cephesel sistem temkinli davranıyor o da seviniyordur mutlaka :)

Temkinli davranmaktan ziyade şuan ben evet işte bu dananın kuyruğu koptu hadi sahiller en az 15 cm diyebilecek sistem göremiyorum bu tarz sistemler için çoğu şartın aynı anda oluşması gerekir ve bu şartlar kendini çoğu kez belli eder uzun vadede nasıl belli edeceği basit hesaplanır ben şuan onu göremiyorum gören arkadaşlarımız varsa tebrik eder ve 17 Şubat günü yağacak ve deniz seviyesinde bile 15 cm kar bırakacak sistemi oturur izlerim :)

• Cephesel sistem bu sene realist gördüğüm arkadaşlardan bana göre sadece 6 ocakta kıyılar ile ilgili tahmininde biraz yanıldı,onun dışındakilerde iyiydi.Bu sistemde elbette ben daha acemi bir takipçiyim ama bana göre 17-18 sistemi göründüğünden daha kuvvetli gelebilir,sadece biraz daha batılı gelmesi lazım,yağış için ben dekçiyim her ne kadar cephesel sistem arkadaşımız hoşlanmasada dek yağışları denk geldiğinde iyi kar bırakır, son olarak 24-25 sisteminde azorun konumu çok önemli son çıktıda azor ispanya üzerinde ve yatay hareket ediyor buda sistemi bizden kaçırabilir yada zayıflatabilir. Tabi öğlen çıktıları atıştırmadır,akşama bakalım ecmwf ne diyecek

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• ao nao endeksleri artıdayken sistem gelmesi korkutuyor beni ama yinede hem içimdeki his hemde gelen sistemlerin tecrübesiyle 24 sistemi için 240 saati beklemek gerek yanı pazarı o gun akşamki güncelleme cok önemli.ondan önceki güncellemelerde sürekli değişim olacaktır bigün sistem zayıflar bi gün güçlenir ama pazar akşamı nerdeyse birçok şey belli olur

AO ve NAO dediğiniz şey modellerden sonra hazırlanır ve modellerin farklı 20 Senaryosu üretilir Ao ve Nao sizi korkutmasın :)

• Cephesel sistem bu sene realist gördüğüm arkadaşlardan bana göre sadece 6 ocakta kıyılar ile ilgili tahmininde biraz yanıldı,onun dışındakilerde iyiydi.Bu sistemde elbette ben daha acemi bir takipçiyim ama bana göre 17-18 sistemi göründüğünden daha kuvvetli gelebilir,sadece biraz daha batılı gelmesi lazım,yağış için ben dekçiyim her ne kadar cephesel sistem arkadaşımız hoşlanmasada dek yağışları denk geldiğinde iyi kar bırakır, son olarak 24-25 sisteminde azorun konumu çok önemli son çıktıda azor ispanya üzerinde ve yatay hareket ediyor buda sistemi bizden kaçırabilir yada zayıflatabilir. Tabi öğlen çıktıları atıştırmadır,akşama bakalım ecmwf ne diyecek

Ben 6 Ocak sistemindede yanılmadım aslına bakarsanız,
    Mesela Kadıköy'de 6 Ocak Sisteminde Rıhtım Sahilinde 20:00'da başlayan yağıştan sonra gece saat 23:30' da 6 cm kar vardı bizzat kendi ellerimle ölçtüm ve bu normal bir sistemdi.
    Abartıldığı gibi 30 cm 50 cm olan bir sistem değildi bende zaten her yorumumda yağışların Dek olduğunu ve Dek'lerden nasibini alamayan bölgelerin 5-10 cm'i kesinlikle geçemeyeceğini her yorumumda dile getirdim.

• muş hakkari bölgesi hala ortalamalar altında kar aldıktan sonra kıyıların yogun kar almaması cok tuhaf değil.bu sistemlerdede yogun kar alması yine şansa bağlı 2013 teki zonguldak civarındaki yagış gibi

• Ben 6 Ocak sistemindede yanılmadım aslına bakarsanız,
    Mesela Kadıköy'de 6 Ocak Sisteminde Rıhtım Sahilinde 20:00'da başlayan yağıştan sonra gece saat 23:30' da 6 cm kar vardı bizzat kendi ellerimle ölçtüm ve bu normal bir sistemdi.
    Abartıldığı gibi 30 cm 50 cm olan bir sistem değildi bende zaten her yorumumda yağışların Dek olduğunu ve Dek'lerden nasibini alamayan bölgelerin 5-10 cm'i kesinlikle geçemeyeceğini her yorumumda dile getirdim.

ben yanlış hatırlamıyorsam kıyılar birşey beklemesin 1-2 cm i geçmez gibi bir lafınız vardı,bostancıda sahilde 10-12 cm e yakın kar vardı o gün, abartı konusuna gelince orda zaten haklsınız burada her gelen sisteme efsane denildiği için beklentiler yüksek oluyor,zaten istanbulda sahilde 30-50 cm kar bırakan yağışlar son 20 yılda kaç defa olmuşturki? benim aklımda kalan 2004 ve 2012 sistemleri.. Kısacası en başta kötümser olduğunuzu düşünüyordum ancak şuanda iyi gidiyorsunuz tahminlerinizde, 17-18 sisteminde umarım siz yanılırsınız biz doğru tahmin etmiş oluruz.Ve eminim yanılıpta güzel sistem olması bizi mutlu ettiği gibi sizide çok mutlu edecektir.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN