GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • salonçenuri bende öyle yapıyorum genel olarak bazen kışları birbirine benzetiyorum 2008 kışınada benziyo bu kış ocak kar geçişleri şubat efsane sistem olmuştu 2008de 1985i pek hatırlamıyorum ayrıntılı olarak ama tabi aynısı olacak diye bi kaide yok tabikide atıyorum istanbul 85 yılında 5 sistem almıştır bu kış 3-4 sistem alır birebir aynısı olmaz ama benzeri olabilir evt

• O konuda haklısın ama kar olmazsa olmaz, kara şuan ülkemizin o kadar ihtiyacı var ki

Sert soğuklarda artık eskisi kadar sıkıntı olmuyor, belediyeler daha bilinçli ama yeterli mi orası meçhul

valla elbet var ole yaşayan insanlar elbette kara ihtiyaç varda efsane fln olmasına gerek yok orta derece olsa oda iyidir :) fazlası zarardır hem

• salonçenuri bende öyle yapıyorum genel olarak bazen kışları birbirine benzetiyorum 2008 kışınada benziyo bu kış ocak kar geçişleri şubat efsane sistem olmuştu 2008de 1985i pek hatırlamıyorum ayrıntılı olarak ama tabi aynısı olacak diye bi kaide yok tabikide atıyorum istanbul 85 yılında 5 sistem almıştır bu kış 3-4 sistem alır birebir aynısı olmaz ama benzeri olabilir evt

Ben bugün arşivden inceledim, 85 kışı bu kışa çok benziyor.İlginçtir o kışta da 5 Şubat'tan sonra çok güçlü sistemler indi

• bu tip farklı yılların kış aylarını karşılaştırmak genel olarak uzun vadeli tahminlerde işe yarar mesela 85 ve 2008 kışlarına benzetirsek eğer bu kışı şubat ayının bizleri memnun edeceğini söyleyebiliriz

• valla elbet var ole yaşayan insanlar elbette kara ihtiyaç varda efsane fln olmasına gerek yok orta derece olsa oda iyidir :) fazlası zarardır hem

Herşey yüce Allah'tan, biz birşey yapamayız

Belediyeler daha bilinçli artık, evsiz vatandaşlarımıza sert soğuklarda kucak açılıyor.Eskisi kadar kötü değil ama yeterli de değil.

• dışarıda evsizler var o zaman bizde evde durmayalım onlar aç o zaman yemekte yemeyelim merak etmeyin belediye cidden iyi bakıyor onlara evin içinde ben ölürüm ama hiçbir evsiz ölmez korkmayın efsane gelsin yıkılsın ortalık atalım kurtlarımızı

• Sanırım bu yorumun 5-6 Şubat için

Evet aynen.sonrasi icin dedigin gibi asagidan sicak daha az gelecektir.ama iste gordun batiya yerlesen bi azor bile bazen yetmiyor.sbirya diyoruz baska bi konum aliyor bitiriyor herseyi. Su 5-6 subattan yinede umudumu kesmedim kendi bolgem icin.sizde zaten oylede boylede gelecek gibi.yarin ki guncelemede ayni çıkarsa bize gecmis olsun

• Herşey yüce Allah'tan, biz birşey yapamayız

Belediyeler daha bilinçli artık, evsiz vatandaşlarımıza sert soğuklarda kucak açılıyor.Eskisi kadar kötü değil ama yeterli de değil

öylede yinede var ole cok insan herneyse daha uzatmayalım efsane gelsin ama herhang ibi sıkıntı olmasın okadar yoksa efsaneye karşı değilim yani :D

• doğrudur salonçenuri ben öyle açıkça söylim gfs ecmwf falan pek anlamam genelde efsane olmuş yada olmamış yılların kış aylarını araştırırım internette eski haberleri okurum mesela efsane olan sistemlerin öncesine ve sonrasına bakarım efsane sistemlerin öncesindeki sistemler ne kadar etkili olmuş efsane sonrasında sistemler gelmişmi gelmişse ne kadar etkili olmuş ne kadar aralıkla gelmiş dikkat edersen bundan 2 hafta önce 20 ocak - 1şubat arası beklemiştim sistemi çünkü bu seneyi 2012 ye benzetmiştim o an 2012de bilirsin ocak ortası gelmişti bi sistem ve marmara bölgesinde fena sayılmayacak bi yağış bırakmıştı ama 2 hafta sonra ocak sonu gelen sistem daha etkili olmuştu ona istinaden bende bu ocak sonu bekledim sistemi ama demek 2012 gibi olmadı ama 2008 ve seninde dediğin gibi 1985e benzer bi şubat ayı olabilir ocakta zayıf kar yağışı ancak şubatta efsane olabilir ben bunu istanbulu baz alarak söylüyorum

• şu bi gerçekki ama şubat ayında marmara bölgesi için bi efsane görünüyo ama devamındaki sistemler nası olur dersen efsane olmayabilir orta şiddette yağışlar olabilir çünkü marmarada yıl içinde iki efsane zor

• 5-6'dan itibaren düşüş var, şiddetini anlayabilmek için iki gün daha geçmesi lazım, oluşumlar güzel 7 gibi taarruza geçebilir,beklentileri şimdilik orta tutalım..

• tabiki burda tahmini konuşuyoruz kesin diye bişey yok ben istatistik olarak konuşuyorum yani şubatın tamamı ve martın ortasına kadar 2 efsane sistem zor diyorum ama olursada süpriz olur sonuçta geçen kış nası hüsran olduysa ve bizim için süpriz olduysa çünkü bırak kar soğuğu yağmura bile hasrettik geçen kış bu kışta ülkemiz iki efsane sistem alırsa süpriz olur