GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• zaten istanbulda hem ocak hemde şubat aylarında efsane kar yağışı yoktur ve genel olarak bu iki aydan biri daha soğuk ve yağışlı geçer demekki bu yıl ocak ayı bizleri üzdü ama şubat ayı sevindirir

Şubat bir kere sevindirdi o da yarı yamalak. Nerede 2002-2006 arası kışlar.

• Hayırlı Akşamlar bir sorum olucak bu işle iş olarak ilgilenen kişilerde bu verilerlemi tahmin yapıyorlar yoksa daha güçlü veriler alabildikleri makinaları vs. Varmı hiç bilmiyorum konuyu Saçma olduysa cahilliğime verin

• Polar sistemlere güvenilmez, geliyor derken kaçar gider.Sibirya öyle değil, geliyorum derse gelir ve kolay kolay gitmez

Sibirya dostumuz tüm ihtişamı ile 25 Ocaktan itibaren uyanacak

• Çoğu kişi ocaktan şikayetçi, ocak başında gelen sistemi 5-10 yılda bir zor görülen cinsten, ha bazı yerlerde kar oldu bazı yerlerde olmadı o ayrı mesele, bu coğrafya için çok fazla şeyler beklenmemeli...

• arkadaşlarım ben zaten ülke geneli için sölemedim istanbul için söledim doğu anadolu karadeniz iç anadolu çok güzel yağışlar aldı zaten ama istanbuldaki yağış beklenenin altında kaldı biraz bi arkadaşımın dediği gibi 2002-2006 yılları arası ayrıca 2008-2010-2012 yıllarındaki kar yağışlarını göz önüne getirdiğimiz zaman ocak başındaki sistemin istanbul için pekte güzel olmadığını görebiliriz

• yeni sistem henuz net degil ancak 25 i olabilir.henuz netlesmeyen seyler var.yarin aksama modeline kadar biseylerin gozukmesi lazim olmadi c.tesi pazar gozukur. ozamanda gozukmezse tekrar bir degerlendirme yapariz.

• türkiyenin bulunduğu konum için çok fazla şey istiyorsunuz geçen haftaki sistem gibi bi kaç tane anca ayda yılda bir gelir okadar burayı buffaloya benzetmeyin ılıman konumdayız biz yazın sıcak kışlar ılıman geçer geçen yıl ankara şubatta 20dereceyi gördü ona göre gene güzel bi kış geçiriyoruz her sene iyi olcak diye bi şart yok Allah ne derse o olur maaşallah siz bi sistem gelsin 15 gün kalsın istiyosunuz afedersiniz ama avcumuzu yalarız gelse bile çok nadır oda kurak bölgelere etki eder ege,akdeniz,marmara bu sistemden ekmek fazla çıkaramaz o yüzden halimize şükredelim hiç yoktansa araplar gibi şuan 25-30 derece sıcaklık yok burda

• türkiyenin bulunduğu konum için çok fazla şey istiyorsunuz geçen haftaki sistem gibi bi kaç tane anca ayda yılda bir gelir okadar burayı buffaloya benzetmeyin ılıman konumdayız biz yazın sıcak kışlar ılıman geçer geçen yıl ankara şubatta 20dereceyi gördü ona göre gene güzel bi kış geçiriyoruz her sene iyi olcak diye bi şart yok Allah ne derse o olur maaşallah siz bi sistem gelsin 15 gün kalsın istiyosunuz afedersiniz ama avcumuzu yalarız gelse bile çok nadır oda kurak bölgelere etki eder ege,akdeniz,marmara bu sistemden ekmek fazla çıkaramaz o yüzden halimize şükredelim hiç yoktansa araplar gibi şuan 25-30 derece sıcaklık yok burda

Sen hâlâ banlanmadın mı lan küfürbaz.