GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar yöneticiler hep uyarıyor,iç içe çok alıntı yapmayın. Mobilden giriyorum alıntı sonsuz gibi gözüküyor :D bu arada gfs ay sonuna 2-4 gün sonra şov hazırlar

• Arkadaşlar yöneticiler hep uyarıyor,iç içe çok alıntı yapmayın. Mobilden giriyorum alıntı sonsuz gibi gözüküyor :D bu arada gfs ay sonuna 2-4 gün sonra şov hazırlar

Teşekkürler.Beyler alıntıları kısa tutalım.Uzun olursa üye ismini yazarak yazın. :)

• dün pek bakamamıştım sabahki modeller pek iyi değil galiba sistem sürekli öteleniyor ve ötelenme ihtimali var korktugum başıma geldi.y.b sistemi bizi kuzey yerine dogudan etkileyecek gözüküyor hazır izlanda böyle düşüşe geçerken bu pek iyi olmadı.bugünkü güncellemede böyle cıkarsa sistem batıdan doguya gecmez hatta batıya bile girmeden kalır.

• 23-24 gibi beklediğimiz sert soğuk, ecmwf in son güncellemesinde izlandaya takıldı deniyor. Şöyle ki; izlanda giderek güçleniyor azoru tekrardan geri tepiyor, sibirya yüksek basıncı zaten ortada yok !.. E hal böyle olunca en az 10 gün kar görünmüyor.. Bundan sonraki güncellemelerde izlanda - azor maçlarını izleyeceğiz. Yoksa son ecmwf güncellemesine göre tarihler gitgide ötelenecek !!! Buda bizlerde ister istemez endişe yaratır. Tabi daha zaman var. bundan sonra ki her güncellemede bu durum adım adım lehimize doğru gelişirde, tarihler öteleneceğine daha geri gelir inşallah !..

Dün akşam Ecmwf'den başlayan kötü gidiş bu sabah itibariyle tüm modellere yavaş yavaş yansımış gözüküyor İzlanda giderek güçleniyor, azor'da bizim açımızdan pasifize duruma geçiyor, 23-24 sistemi derken bu gidişle ötelene ötelene Ocak ayının kalan günlerini KAR'sız kapatma ihtimalimiz artıyor !!! Tabi bugün 13 Ocak. Bu durum nasıl şu an için böyle gözüküyorsa lehimizede dönebilir.. Site blog yazarlarımız tarafından önümüzdeki süreçle ilgili artık bir güncelleme zamanı gelmiştir diye düşünüyorum. Bizlerin daha iyi aydınlanması açısından bu önemli. En azından beklentiler ona göre tutulur.

• Murat 192 ye girince sisteme bir haller oldu ilerisi için beni korkutan bi durum bu.ve 192 ye giren bi modelin değişme olasılgıda azalıyor.ao endeksleri sistem gelecek diyor ama endeksin yatay olmasıyla sistemin bize gelmesi arasında heralde bikac gün oynar

• arkadaşlar lütfen karamsar konuşmayın sistemin ötelenmesini okadar büyütmeyin ne kadarda ötelense şubatı bulmaz ay sonu mutlaka gelir ayrıca yağış açısındanda bi sıkıntı olmaz herkesi memnun edecek bi yağış olur marmara bölgesi artık küçük yağışlar alarak büyük yağışa iyice hazırlandı önümüzdeki yağış büyük :) sıkıntı yok

• anlamadığım birşey var arkadaşlar bendemi problem var anlamadım!? 20 gün sonra 1 ay sonra gelecek bir sistemle ilgili geleceği ile ilgili nasıl bu kadar emin konuşabiliyor sunuz? ve hemen hemen her seferinde sistem ötelendi falan filan hep aynı, insan kendisi bi sefer durumdan ders alır söyleyin 3 gün kala tamam anlarım ki o bile garanti olmaz, birde herkes inanıp seviniyor! yahu daha 20 gün var biliyosunuz kelebek kanat çırpsa kar gider güneş açar, bırakın güzel güzel gelsin her sefer aynı!..
    benim düşüncemdir.

birde ekleyeyim şu yüzyılın lafı nedir, ben de çok isterim ama tırt tırt sistemlere yüzyılın diyip durmayın kış ayındayız 3 günlük kar geliyo geldii gibi bizi memnun edip gidiyor bu kadar basit..

Einmal editiert, zuletzt von kostanza ()