GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Beyler Ocak 16 :) ECM sistemi verdi.Giritte ab oluşturmuş.Ayın 13'ü küçük bir sistem ayın 15-20'si yine etkili bir sistem gelebilir.AO ve NaO'YU takip etmeye devam edelim. :)

• Şu anki sistemden daha mı etkili?

Daha belli değil daha 10 gün var.Zayıf ya da güçlü bir sistem bekliyoru.Ayın 13'ü küçük bir yağışlı sistem var.Ayın 15-16'sı daha güçlü sistem var.Eğer ab Girit'e oturursa batı için daha sert bir sistem gelebilir.Küçük oynamalar olur 2-3 gün önce gelir 2-3 gün sonra gelir ama 15-20 ocak arası sistem bekliyorum. :) Üstadlarda bekliyor.Hayırlısıyla.

• y.b yine etrafta cirit atmaya başladı 12 sisteminin beklendiğindende hafif gecme ihtimali var ayın 16 sındaki sistemde ise dogudaki y.b kötü.ama değişecektir böyle uzaktan görüksede sistem gelecek gibi duruyor ama nereyi nasıl etkileyecek onun için yine 192 yi bekleyecegiz galiba

• sanki bu sene bana 2012 yi hatırlattı arsivede baktım benziyor.2012 de bizimmemlekete 26 ocak a kadar azar azar 25 cm filan yagmıştı sonra şubatta 1 metre yagdı.inşallah benzer genellikle bu kar lı sistemlerde şunu gördüm herzaman gecikmeli geliyor.bu seferde öyle yaptı enazından bizim ora için

• sanki bu sene bana 2012 yi hatırlattı arsivede baktım benziyor.2012 de bizimmemlekete 26 ocak a kadar azar azar 25 cm filan yagmıştı sonra şubatta 1 metre yagdı.inşallah benzer genellikle bu kar lı sistemlerde şunu gördüm herzaman gecikmeli geliyor.bu seferde öyle yaptı enazından bizim ora için

Batı ve iç kesimlerin en karlı geçen ayı zaten şubat.Doğu Anadolu genelde ocaktır.Şubatta 2-3 tane sağlam 2 tane de orta şiddetli sistem gelir diye umuyorum.Takdir Allah'ın.

• Bursa 30-60 cm arası deniyordu. Beklentinin çok çok altında kaldı. Zaman geçtikçe umutlar tükenmeye başladı.

Soğuğun daha tam olarak girmediğini anlamanız için ( tüm forumun, sırf siz değil ) kaç yorum atmak gerekiyor ? Bu akşamdan itibaren soğuk tam anlamıyla girecek. Yağan karlar erimemeye başlayacak.

• istanbul cacık oldu, 2 gün önce -20ler giriyıor deniyordu, yok efsane yok 2004 le aynı falan bırakın kardeşim bu işleri burnunuzun dibindeki sistemi bile tahmin edemiyorsunuz, şimdi akşama bi iki saat yaar 3 cm tutar ben demiştim dersiniz, zaten buraya bakınca sistemler eriyor gudubetlik burada! yok kaç cm diye soruyo millet ya olmaz böyle bişey! eskiden foruma bakmazdım hava soğurdu bi bakardıkki akşam kar yağardı yada sabaha karla uyanırdık, wallahi kuruttunuz havaları bile gudubetlik sizde kardeşim, efsane diyosunuz bide kardeşim yılbaşından ne fark var günlerce dedik burası ılıman ülke kırımdayken sistem -20lere bakmayın diye! kar işte yağacak biticek bu kadar basit millet kafayı yemiş walla burda ya! bide okulları bile tatil ettirdiniz baskıyla bilmemneyle! hani dün mgm ye laf ediyodunuz telefonlarını kitlediniz yanlış veriyolar diye!! adamlar sizden daha iyi tahmin yapıyolar en azından riske girmiyolar, sizinki şu; tahmini yap abart tutarsa kahraman ol, tutmazsa sessiz kal!! nesi efsane kardeşim bu hava bimldiin cacık gibi yağan kar işte akşam biraz beyazlar demiştim dersiniz, kimse bişey beklemiyorki olması gereken neyse onu söyleyin tahminlerinizde, yok -20 geliyormuş, birde bir abartı filan ben istanbulda -9 gördüm gece hatırlamıyorum 1996 filandı sanırım, buna sistemmi diyorsunuz, ne zaman buraya baksam gelcek sistemde gelmiyor gelmez zaten..

• Arkadaşlar sistem daha girmedi rahat olun sistemin

Sistemin başlama tarihi Çarşamba gecesi saat 22:00-24:00
    Gidiş tarihi ise Perşembe akşamı

yani daha sitemin gelmesine 1,5 gün var lütfen üzülmeyin ılıkçılara takılmayın sistem zaten daha başlamadı 1-2 kişi dek yağışlarını söyledi herkes hareketlendi

sistem perşembe sabahı balsıcak akşmında biticek çarşsamba gecesini bekleyin :) kara doyun

• İçinde bulunduğumuz sistemi bitirmeden sonrakine geçmek ne denli doğru açıkçası bilmiyorum.Bir sonraki sistemi konuşmak yerine içinde bulunduğumuz sistemi üstadlar değerlendirse çok daha verimli olur görüşüne sahibim.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• kusura bakmayın ama çok sallıyorsunuz.salı gunu etkili yagacak dediniz istanbul için,yarm saat yagdı durdu avrupa yakasında.ve daha da yagmıyor bu kadarmıs kar

• Şimdi dışarı bak gör sallamayı kardeş.. Kimse bugün ve dün yağacak yağışlar etkili veya tutar demedi. Hepimiz bu akşamdan sonra sistemin girdiğini bir milyon kez tekrarladık..!

En sevdiğim mevsim : KIŞ
    En sevdiğim yağış türü : KAR
    En büyük hayalim : KAR DOLAYISI İLE APARTMAN KAPISININ AÇILAMAMASI :)