GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Arkadaşlar ben pazartesiyi salıya bağlıyan gece arabamla konyadan aksaray nevsehir kayseri den sivasa gitcem yolda kalma ihtimalim var mı acaba

Bence kaldın bile :)

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• arkadaşlar son güncellemelerle sistemin zayıfladığına dair yazılar bayağı bir arttı, bu işi grafiklerden okuyamayan biz amatör karseverlerde de bir endişe başladı. freemeteo, accuweather ve mgm gibi sitelerde de burada bahsedilen miktarda bir kar ve soğuk gözükmemesi endişelerimi katmerlendiriyor açıkçası. tam olarak nedir son durum(istanbul kadıköy-bostancı hattı için), neden aynı güncellemelere bakıp bazı arkadaşlar sistemin "kuş kadar kaldığını", bazıları ise dünden bugüne değişen birşey olmadığını söylüyorlar? bir toparlama yapabilecek olan var mıdır?

• bi sorum olacaktı, aslında bu 14ündeki sistemde çok uzak değil ama hiç yorum yapılmadı daha, büyük ihtimal bu sistem olmasaydı çoktan yorumlanmaya başlanmıştı, bir fikri olan varmı o sistemin nasıl olacağıyla ilgili özellikle ustalar birşeyler söyleyebilirmi?

teşekkürler:)

• arkadaşlar son güncellemelerle sistemin zayıfladığına dair yazılar bayağı bir arttı, bu işi grafiklerden okuyamayan biz amatör karseverlerde de bir endişe başladı. freemeteo, accuweather ve mgm gibi sitelerde de burada bahsedilen miktarda bir kar ve soğuk gözükmemesi endişelerimi katmerlendiriyor açıkçası. tam olarak nedir son durum(istanbul kadıköy-bostancı hattı için), neden aynı güncellemelere bakıp bazı arkadaşlar sistemin "kuş kadar kaldığını", bazıları ise dünden bugüne değişen birşey olmadığını söylüyorlar? bir toparlama yapabilecek olan var mıdır?

güzel soru bende merak ediyorum..

• DEK in açilimi Deniz Etkisi KAr yagmasidir
    Karadeniz sahilere hava kütlesinin -10°C ve altinda seyretmesi lazim kuzeyli rüzgarlarin yön degistirmeden karaya buharlastirabildigi ve de ince bir seritte koyverdigi yagis türüdür

bir saatte 10cm bir birikim söz konusu olabilir
    bu yagis türü degisik bir noktadan tasinan yagislardan farkli olarak denizin veya gölün sadece rüzgara bakan tarafinin etkilenmesidir çünkü -10°C lik hava kütleleri kuru olmalari özelligini tasir.

Zongudak, Rize, Bartin gibi illerde sikca görülür 1 metre ye yakin birikintiler meydana getirir rüzgarin kesintisiz uzun süre esmesine bagli

Çok teşekkür ederim :)

• Ecmwf Kar Haritası: Birim inctir

istanbul için kötü bir harita,kar çok az 2inch civarında..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• # Ulusoy23
    Toggle navigation
    Hava Forum Mobil
    Toggle navigation
    Mobil temamız yapım aşamasındadır.
    Hava Forum - Anasayfa HAVA FORUM YORUMLAR Endeksler, Gfs & Ecmwf Yorumlamaları GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)
    İlk Son
    GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)
    (28 dakika önce ) Emiray Kahya
    Biri artık açıklayabilir mi sistem efsaneliğini yitirdi mi? Yalovada yım

Ö.M Raporla Alıntı
    (28 dakika önce ) kostanza
    (29 dakika önce)Samet_113 Yazdı:
    kostanza Benim ki sadece bir hatırlatmaydı önemli değil.Hfyeni (3)
    okHfyeni (3)
    Ö.M Raporla Alıntı
    (27 dakika önce ) hkntr
    (32 dakika önce) Samet_113 Yazdı:
    (34 dakika önce)kostanza Yazdı:
    (36 dakika önce)Samet_113 Yazdı:
    kostanza Etkinliğinde çok az bir düşüş dışında bir bozulma yok o da yeterli.
    teşekkürler, peki birşey soracaktım bir arkadaş üst seviyelerde soğuk havanın çok hızlı hareket ettiğini söyledi bu sayfadaki yazıda görebilirsiniz, sizce nedeni ne? birde bu sistemin ömrünü kısaltacak bir gelişmemidir?
    Sistem pazar gece saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayacak ve cuma gününe kadar etkili olacak yurt genelinde.
    Samet usta ankara için son durumun nasıl olduğunu sorsam bi cevap verirmisiniz
    Ö.M Raporla Alıntı
    (27 dakika önce ) Murat
    Yahu ben bu modellerde bir çöplük falan görmedim.. Yanılıyormuyum anlamadım gitti !. Ama anladığım kadarıyla daha ne olsun 6-9 arası öğlen akşam arasında -16 -12 arası gidip geliyoruz, e yağışımızda artmış deniyor !!! Hfyeni (3) daha ne isteriz Allahtan. Birde son 2 senedir halimiz ortadayken, 2012 ocak dahil 2013 8 ocak' gördükmü böyle bir model tuttukta bunu beğenmiyoruz.. Hemde daha ocak ayının başlarındayken Hfyeni (22) Bundan sonra artık sistemimizi bekleyip tadını çıkarmaya bakalım Allahın izniyle. Herkese iyi geceler olsun.
    Ö.M Raporla Alıntı
    (25 dakika önce ) Samet_113
    Ankara 15 ile 20 cm arası alacaktır.Tekrar sorunuz varsa ankara konusundan sorunuz.
    Ö.M Raporla Alıntı
    (25 dakika önce ) kostanza
    (28 dakika önce)Güngörenkar Yazdı:
    sistem kuş olmuş resmen ya büyük hayal kırıklığı allahtan fazla heyecana kapılmadım
    evet tabi bence salı günü tişörtle çıkabilirsinHfyeni (3)
    Ö.M Raporla Alıntı
    (22 dakika önce ) kostanza
    (27 dakika önce)Murat Yazdı:
    Yahu ben bu modellerde bir çöplük falan görmedim.. Yanılıyormuyum anlamadım gitti !. Ama anladığım kadarıyla daha ne olsun 6-9 arası öğlen akşam arasında -16 -12 arası gidip geliyoruz, e yağışımızda artmış deniyor !!! Hfyeni (3) daha ne isteriz Allahtan. Birde son 2 senedir halimiz ortadayken, 2012 ocak dahil 2013 8 ocak' gördükmü böyle bir model tuttukta bunu beğenmiyoruz.. Hemde daha ocak ayının başlarındayken Hfyeni (22) Bundan sonra artık sistemimizi bekleyip tadını çıkarmaya bakalım Allahın izniyle. Herkese iyi geceler olsun.

inşallah dediğin gibi olur, yahu bu kış bu kadar yeter artık güneş açsın diyecek kadar karlı geçsin kışımız, iyy geceler size deHfyeni (3)
    Ö.M Raporla Alıntı
    (20 dakika önce ) @dmin
    (28 dakika önce)Emiray Kahya Yazdı:
    Biri artık açıklayabilir mi sistem efsaneliğini yitirdi mi? Yalovada yım
    Yok öyle bir şey, sistem hayatta
    Ö.M Raporla Alıntı
    (18 dakika önce ) yaraligöz
    (31 dakika önce)batuhangider05 Yazdı:
    Arkadaşlar mesajlarınızı konu açıldiğından beri takip ediyorum.Bu konuda pek bilgili degilim.Size bisey sormak istiyorum.Bu dek dediğiniz şey nedir acaba bilen birisi cevaplayabilir mi ?

DEK in açilimi Deniz Etkisi KAr yagmasidir
    Karadeniz sahilere hava kütlesinin -10°C ve altinda seyretmesi lazim kuzeyli rüzgarlarin yön degistirmeden karaya buharlastirabildigi ve de ince bir seritte koyverdigi yagis türüdür

bir saatte 10cm bir birikim söz konusu olabilir
    bu yagis türü degisik bir noktadan tasinan yagislardan farkli olarak denizin veya gölün sadece rüzgara bakan tarafinin etkilenmesidir çünkü -10°C lik hava kütleleri kuru olmalari özelligini tasir.

Zongudak, Rize, Bartin gibi illerde sikca görülür 1 metre ye yakin birikintiler meydana getirir rüzgarin kesintisiz uzun süre esmesine bagli
    Ö.M Raporla Alıntı
    (17 dakika önce ) @dmin
    (31 dakika önce)batuhangider05 Yazdı:
    Arkadaşlar mesajlarınızı konu açıldiğından beri takip ediyorum.Bu konuda pek bilgili degilim.Size bisey sormak istiyorum.Bu dek dediğiniz şey nedir acaba bilen birisi cevaplayabilir mi ?
    Dek demek Deniz Efekti Kar demek, baş harflerinin kısaltması DEK oluyor. İngilizce ismi de Sea Effect. Kısaca rüzgarla birlikte deniz üzerinden oluşan yağış kütleleri diyebiliriz
    Ö.M Raporla Alıntı
    (15 dakika önce ) kostanza
    bi sorum olacaktı, aslında bu 14ündeki sistemde çok uzak değil ama hiç yorum yapılmadı daha, büyük ihtimal bu sistem olmasaydı çoktan yorumlanmaya başlanmıştı, bir fikri olan varmı o sistemin nasıl olacağıyla ilgili özellikle ustalar birşeyler söyleyebilirmi?
    Ö.M Raporla Alıntı
    (12 dakika önce ) Ulusoy23
    Arkadaşlar ben pazartesiyi salıya bağlıyan gece arabamla konyadan aksaray nevsehir kayseri den sivasa gitcem yolda kalma ihtimalim var mı acaba
    Ö.M Düzenle Raporla Alıntı
    (11 dakika önce ) VitoScaletta
    (12 dakika önce)Ulusoy23 Yazdı:
    Arkadaşlar ben pazartesiyi salıya bağlıyan gece arabamla konyadan aksaray nevsehir kayseri den sivasa gitcem yolda kalma ihtimalim var mı acaba
    Bence kaldın bile Hfyeni (3)
    Ö.M Raporla Alıntı
    (10 dakika önce ) snowman
    arkadaşlar son güncellemelerle sistemin zayıfladığına dair yazılar bayağı bir arttı, bu işi grafiklerden okuyamayan biz amatör karseverlerde de bir endişe başladı. freemeteo, accuweather ve mgm gibi sitelerde de burada bahsedilen miktarda bir kar ve soğuk gözükmemesi endişelerimi katmerlendiriyor açıkçası. tam olarak nedir son durum(istanbul kadıköy-bostancı hattı için), neden aynı güncellemelere bakıp bazı arkadaşlar sistemin "kuş kadar kaldığını", bazıları ise dünden bugüne değişen birşey olmadığını söylüyorlar? bir toparlama yapabilecek olan var mıdır?
    Ö.M Raporla Alıntı
    (9 dakika önce ) Ulusoy23
    (11 dakika önce)VitoScaletta Yazdı:
    (12 dakika önce)Ulusoy23 Yazdı:
    Bence kaldın bile Hfyeni (3)

Ciddimisin gerçekten kalırmıyım kardes tesekkur ederim
    Ö.M Düzenle Raporla Alıntı
    Konuya Abone Ol
    « 119 »

Hızlı Cevap

Resim yüklendikten sonra oradaki linki kopyalayıp mesajınıza yapıştırınız.

Yukarı dön Hava Forum - Mobil

Mobil Görünümden Çıkış