GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Siberianist ustadimizla da konusuyorduk, cok guzel bir ornek verdi. Gecen sene 10 Aralik sisteminde modeller 13'u icin yagmur gostermisti, MGM'de. Ne yagdi ? Kar. Karli bir sistemin hemen ardindan yagmur yagmasi kolay degil. Sadece 850hPa bakmamak lazim, ha bakacaksaniz, aksam bir daha bakin. Cok daha olumlu bir tablo goreceksiniz, gorecegiz eminim.

• Siberianist ustadimizla da konusuyorduk, cok guzel bir ornek verdi. Gecen sene 10 Aralik sisteminde modeller 13'u icin yagmur gostermisti, MGM'de. Ne yagdi ? Kar. Karli bir sistemin hemen ardindan yagmur yagmasi kolay degil. Sadece 850hPa bakmamak lazim, ha bakacaksaniz, aksam bir daha bakin. Cok daha olumlu bir tablo goreceksiniz, gorecegiz eminim.

Çok haklısın Meriç helal olsun :)

Helal olsun. Böylece noktayı koymuş olduk.

Alemde şer, Oğuz'da er tükenmez !

• Ya şu mgm beni delirtcek daha geçen gün efsane semih istanbul 50cmyi zorlar dedi sonrnra bu gün bazı yerler 30 cmyi bulur dedi bafrali abi 50 cm olur dedi bilmiyorum şimdi ne der ben 10-15 cm olur 30u zorlarız dedim merkez olarak inşallah öyle bir kar alırızki mgm kky verdiği gün 30 cm olsun

• İstanbul'da kiyilar 5-15cm, yuksekler 10-25cm, Aydos Camlica gibi yerler 15-30cm arasini zorlar. Tabi bunlar yolun ortasinda degil, arabalar tuzlayicilar sagolsun bos arazilerde olcmeniz daha yararli. Ha yollarda ortu olur mu, olur. Carsamba resmi tatil olma ihtimali yuksek duruyor.

• İstanbul'da kiyilar 5-15cm, yuksekler 10-25cm, Aydos Camlica gibi yerler 15-30cm arasini zorlar. Tabi bunlar yolun ortasinda degil, arabalar tuzlayicilar sagolsun bos arazilerde olcmeniz daha yararli. Ha yollarda ortu olur mu, olur. Carsamba resmi tatil olma ihtimali yuksek duruyor.

Balıkesir için kaç cm bekliyorsun?

• Onemli degil canim, isimiz bu :D. Balikesir dedigim gibi kiyilar 5-15, yuksekler 10-25 cm arasi. Trakya haric diger illere beklentim bu. Trakyada kiyilar 15-20 yuksekler 20-30 ve ustunu gecebilirler.

• İstanbul'un kiyilari 5-15, yuksekleri 10-25 diyim, sen hesapla :D. Gorursun herhalde bi 10-15. Avrupa ve Anadolu arasinda cok bir fark olacagini dusunmuyorum bu sistemde.

zonguldak hakkında ne düşünüyorsun 80 rakımlı yerde oturuyorum kıyıda

kar mar yok bizeHfyeni (46)

• Ama sistemin geliş yönüne bakarsak avrupa yakası ve trakya daha şanslı.

En sevdiğim mevsim : KIŞ
    En sevdiğim yağış türü : KAR
    En büyük hayalim : KAR DOLAYISI İLE APARTMAN KAPISININ AÇILAMAMASI :)

• Bameso cok fark olmuyor. Hangi sistemdi emin degilim, Avrupa'da -10 Anadolu'da -8'ler daha fazlaydi sicaklik bakimindan fark olmadi. Yagis zaten siklonik bu sistemde. Zonguldak hakkinda fikir sahibi degilim, Marmara agirlikli inceliyorum modelleri :D.

• Hala şüphesi olan mı var sistemden :hfyeni (29):
    Kışı da bitirenler, bitirmeye niyetlenenler var. Birkaç gün sonra 2. sistem netleşince (ki bu, Efsane Semih'in belirttiği 6 ocak sistemidir. Kendisini tahmininden dolayı tebrik ediyorum, son verilere göre ben de kendisine katılıyorum), uzun vadede 3. sistem de göz kırpmaya başlayınca "3 de yetmez 5 tane" diye şarkı sözleri mırıldanacaksınız.

• Kac zamandir bende aynisini diyorum ama anlasilmiyordu galiba. neyse boyle kritik kar yagislarinda işte sizlerin yorumlari gerekiyor. Ben her modeli inceliyorum sonraki hava sogukluguna bakıyorum onceki sicakliga bakiyorum birazda tecrubeyle kar yagislarini % 90 biliyorum kendi nemleketim icin eger mgm ye veya modele bakarsaniz kar bekletsiniz kky olur yada yağmur gosterir mgm kky kara donuverir

Kışı da bitirenler, bitirmeye niyetlenenler var. Birkaç gün sonra 2. sistem netleşince (ki bu, Efsane Semih'in belirttiği 6 ocak sistemidir. Kendisini tahmininden dolayı tebrik ediyorum, son verilere göre ben de kendisine katılıyorum), uzun vadede 3. sistem de göz kırpmaya başlayınca "3 de yetmez 5 tane" diye şarkı sözleri mırıldanacaksınız.

zonguldak da 80 rakımlı bir yerde oturuyorum sizce örtü olurmu olursa tahminen ne kadar ?

kar mar yok bizeHfyeni (46)

@Siberianist hocam ankara ıcın dusuncenız nedır guzel kar alır mıyız bunun yanında gec guncellenen ecmwf fazla ıyı gorunmuyor sızın dusuncenız nedır?teskkurler