GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben her ikisine de 72 saatin altinda cok guvenmemeyi yanila yanila ogrendim 40 yasina geldim her sistem baska bir karakter sergiledi ve bazen oyle ki 6 saat kala bile sadece bizi degil meteoroloji kurumunu ve gercek hocalari bile yaniltti. Ornegin Sayin Cemal Saydam hocam dun aksam yine dayanamayip mail gondermis istanbul'a yilbasinda kar geliyor diye oldukca da iddiali bir tablo cizmis ama hocam gecen sene bizimle beraber bircok sistemde yanilmisti. Sozun ozu bir 30 saatimiz daha var belki de sistem gucunu daha da artiracak kim bilir ;)

• Ben her ikisine de 72 saatin altinda cok guvenmemeyi yanila yanila ogrendim 40 yasina geldim her sistem baska bir karakter sergiledi ve bazen oyle ki 6 saat kala bile sadece bizi degil meteoroloji kurumunu ve gercek hocalari bile yaniltti. Ornegin Sayin Cemal Saydam hocam dun aksam yine dayanamayip mail gondermis istanbul'a yilbasinda kar geliyor diye oldukca da iddiali bir tablo cizmis ama hocam gecen sene bizimle beraber bircok sistemde yanilmisti. Sozun ozu bir 30 saatimiz daha var belki de sistem gucunu daha da artiracak kim bilir ;)

hocam 6 ocak sistemi karadenizden mi girecek beklentiniz ne yönde yılbaşında karadeniz yeterince soğur mu?

• iki sistemde birbirine uyuyor genelde tabi aralarında farklılık oluyor zaman uzadıkça.her iki modelde bize durdurak bilmeyen sitemler vaadedyor ayın 9 una kadar.ama şimdilik sert soğuklar gözükmüyor bu değişecektir batı yağışa doyacak inşallah bu süreçte.doğu ve iç kesimler ise ufaktan uaktan lacak yağışları tabi bazı zamanlar iyi yağış aldığıda olacak.inşallah modeller az buçuk değişirde sitemler biraz iç kesimlerede yarar.

• hocam 6 ocak sistemi karadenizden mi girecek beklentiniz ne yönde yılbaşında karadeniz yeterince soğur mu?

o tarihlerde kırım üzerinden yeni bir salınım olabilir, yılbaşı karadeniz sistemi değil gibi görünse de 2-3 Ocak gibi doğu karadeniz sahil en kötü kky'a döner. 5-6 gibi ise sahilde yağış kara dönebilir.

• o tarihlerde kırım üzerinden yeni bir salınım olabilir, yılbaşı karadeniz sistemi değil gibi görünse de 2-3 Ocak gibi doğu karadeniz sahil en kötü kky'a döner. 5-6 gibi ise sahilde yağış kara dönebilir.

aib şuan accuya bakıyorum accu kısa wadede iyidir pazartesi akşam başlıyor kar we çarşamba gecesi son bulasıya kadar 40-60 cm toplanır diyor karabükte sen ne dersin

• GFS parallel'e göre geldiği takdirde 2013-2014 kışının acısını çıkartacak derecede kar yağışını İstanbul için müjdeleyebiliriz ancak GFS'in kendisi yine kötü bir senaryo çizmiş. Paralel ve ECMWF birbirine yakın gidiyor şu an...

• uzun vadede yine çok güzel şeyler var ama yakın vadede hemen hhemen aynı. ayrıca batı için 31 gecesi kar olma ihtimali iyice azalıyor iç kesimlerin ve karadenzin bi kesmi o gece kar alabilir