İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • arkadaşlar şu mgm konusunda açıklık getirmek gerek artık.mgm örneğin sabah saatlerinde yağış var ve öğleden sonra kesilecek o günü yağışlı gösterir oysa sabah kısa süreli veya nerdeyse hiç olmayacak yağışı bile.gelelim yoğun yağış konusuna.diyelim ki öğle saatlerinde yağış yağmur olarak başlayacak ve akşam yoğun kara dönecek mgm yine orayı yoğun karlı gösterir.o yüzden günlük tahmine ve endekslere bakmak lazım zaten bölge tahmininde yorumlamalarında yapıyoruz

• Konya'da sıkıntı yok kısa süreli kky olabilir sistemin %99'u kar çarşamba-perşembe yoğun kar bekliyoruz.

Çarşamba akşama doğru bekliyoruz yoğun kar yağışını.Modellere baktımda 29'u gece 00:00-06:00 sıcak cephe var ama kısa süreli duruyor.Sabaha soğuk yerini alıyor.Ama gene de değişebilir siklonik sistemler hep karmaşıktır.Ama Konya'nın tatminkar bir düzeyde kar almasını bekliyorum.

• ayrıca perşembe günü özellikle Konya kayseri karaman Aksaray yöresinde ilginç bir gün olacak tahminen.çünkü çarşamba gecesi bu bölgeyi etkileyecek etkili yağış sabah veya en geç öğlene kesilecek ve sıcaklık yükselecek ve rüzgar gözükecek hatta zaman zaman güneş de olacak.geceye doğru tekrar kış yüzünü gösterecek.
    Not: kar tahmini yağmurdan zordur helede böyle Karaman'daki ekstrem durumlarda çünkü karamanın hemen kuş uçuşu 40 50 km ötesindeki yer aynı iklimde olmasına ragmen 10 15 cm kar alıyor o yüzden bura etkili kar alacak derken mevksel farklılıkları tahmin etmek çok zor

• Konya'da sıkıntı yok kısa süreli kky olabilir sistemin %99'u kar çarşamba-perşembe yoğun kar bekliyoruz.

ayrıca perşembe günü özellikle Konya kayseri karaman Aksaray yöresinde ilginç bir gün olacak tahminen.çünkü gece bu bölgeyi etkileyecek etkili yağış sabah veya en geç öğlene kesilecek ve sıcaklık yükselecek ve rüzgar gözükecek hatta zaman zaman güneş de olacak.geceye doğru tekrar kış yüzünü gösterecek.
    Not: kar tahmini yağmurdan zordur helede böyle Karaman'daki ekstrem durumlarda çünkü karamanın hemen kuş uçuşu 40 50 km ötesindeki yer aynı iklimde olmasına ragmen 10 15 cm kar alıyor o yüzden bura etkili kar alacak derken mevksel farklılıkları tahmin etmek çok zor

bu sene çok şansısız gılan nasıl bilmiyorum ama Niğde Bor Nevşehir Kayseri bitik.Karapınar Ereğliye göre daha iyi

• Konya merkezi bilmemde benim bulunduğum yer selçuk üniversitesi kampüs. Merkezden biraz daha kuzeyde ve yüksekte. Yurdun yükseltiside 1165 metre. Çok büyük bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Önceki senelerde de konya merkezde yağmur-kky yağarken burda kar yağdığını hatırlıyorum.

• Cm tahmini zor ama çok kar yağmayacak gibi duruyor yarın sabaha doğru kar olabilir bide cuma gecesi veya sabahı çok hafif kar olacaktır a.b nin durumu buna sebeb

• gfs akşamki güncelleme özellikle Niğde kayseri konya karaman gibi iller icin cok cok önemli. Sıcaklığın bir anda değişimi sonucu yağmur kky ve kar yağışları görülebilir. Ve modellerin bu kadar tutarsız olması gerçekten çok hızlı yoruyor insanı. Umarım güzel yağış ve soğuma ile karşımıza çıkar gfs yoksa çok can yakacak. Bazi iller ya herro ya merro olabilir. İnşallah bugün burda hepimizin yüzü güler.