İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yarin kuzeybati ve bati toroslara yakin kesimler. pazar günu ise bolge genelinde yağis bekleniyor.yağıslar özellikle bati ve kuzey kesimleri etkileyebilir.güney kesimlerin ise işi şansa bağli.ankara geneli ve konyanin buyuk ķısmi güzel yağıslar alacaktir.eger bugün ecm gostrirse ayin 6 si civarinda ilk cephesel yağışimizida alacaagiz ama bikac gün takibe ihtiyac var bu sistem için.cunku suanki gelme ihtimali %30

• Ayın 6sındaki sistem ne durumda hocam

öncede demiştim o sitemin gelme ihtimali yüzde 30 diye çünkü sistem sıkıntılıydı. Şuan için hala doğu kesimleri etkileme ihtimali var ama umut beklemek yersiz Ekim ortasına kadar pek yağış beklemiyorum

• kayseri merkez siddetli gök gürültülü yagmurlu su an. süpriz oldu bu yagmur güzel yagiyor masallah

aslında sürpriz değildi ama işte bu yağışı vuracağı yerler değişkendi şanslı bir gün oldu kayseri için güney kesimler hala sıkıntıda

• ankara geneli ve konyanın büyük çoğunluğunda olacak dediğimzi yağış şükür oldu.bu sistemde şanslı il kayseri oldu.önümüzdeki süreçte ao verileri ne kadar bize tam anlamıyla ışık tutmasada ayın 6 sı civarı bir yağış dalgası olacak ve özellkle kuzey kuzey batı kesimler etkilencek. bölge geneli yağış için şuan kesin veriler yok ama ay ortasına kadar özellikle güney ve doğumuz kuraklığı had safada yaşayabilir.

• önümüzdeki sistem istikrarla geliyor ne yazıkki güney doğudan hala etkilemekte olan basra nedeniyle yağışlar batıdan giriş yapsada sanki bir duvara çarparcasına kuzeydoğuya yöneliyor ve yağışın kuvvetli kısmının batıda bırakıyor.bölgemizin sadece eskişehir tarafı bu yağışdan etkili şekilde yararlanabilir ve konyanın batısında kalan kısım yine azda olsa yararlanacak yerler.

• arkadaşlar bugun sabah köyumle konustum. hava baya soguk dedı arada bir kar atıyor dedi. uzun yıllardan berı bu sekılde erken kar yagdıgı görulmuyordu o yöre tarafında. bu haber benı sevındırdı. konya yı bılırım ben kıs ne kadar erken gelırse o kadar hareketlı geçiyor.

• arkadaşlar bugun sabah köyumle konustum. hava baya soguk dedı arada bir kar atıyor dedi. uzun yıllardan berı bu sekılde erken kar yagdıgı görulmuyordu o yöre tarafında. bu haber benı sevındırdı. konya yı bılırım ben kıs ne kadar erken gelırse o kadar hareketlı geçiyor.

inşallah öyle olur.

• şu döngüyü bi kırsak hayırlısıyla. 26sındaki sistem güçlenerek gelir ve güzel yağış bırakır inşallah bölgemize.

aslında bu sistemin başından beri sancılı geldiğini hatta yok oldugunu gördük şimdiki verilere bakarsak yağış yüzde 80 gelecek diyebiliriz sadece kuvvetli kısmını batıya bırakacak.ayrıca birazda gecikerek gelme ihtimali mevcut eğere akdenize yönelir ve yukarı çıkarsa kuvvetli yağışları bizde alabiliriz

• son güncellemeler akşamdan farklı çıkmadı nerdeyse bikaç gün önceki görüntüye döndük.batıdan hızlı giriş yapan a.b yine basranın etkisini arttırması sebebiyle güneye yöneliyor buda yağışın bize gelmesini engelliyor.ama diyagramlardaki görüntü ve y.b kuvveti ve modellerin görüntüsüne bakarak yağışın kuvvetinin son günlere kadar değişeceğini düşünüyorum

• son veriler iç Anadolu geneli için çok iyi olmasa da güney batı kesimler de şuan için oldukça etkili olacak.ama bu durumun gün yaklaştıkça değişeceğini ve daha geniş alanda etkili yağış olacağını düşünüyorum