İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kılanli hocam önümüzdeki hafta ile ilgili il il tahmin yaparmisiniz nerelerde yağmur kar hangi illerde yoğun kar olacak mi bir genel tahminde bulunsanız

Gecen hafta pazar günü bekleyelim demiştim evet sistemin ömrü soğuğu durumu baya belli oldu artık son veriler de gelince tam anlamıyla konuşabiliriz şimdilik şunu söyleyeyim sistem gözü Akdeniz'den geçecek ve bu sistem gibi bikaç gün bulutlu soğuk ve zman zaman ve yer yer kar yağışı olacak sistemin kuvvetine göre bazibyerler istediğini almayabikir.

• sistem hakkında ilk olarak şunu söylemek istiyorum sisemin ömrü bazı yerler için 4 5 günü bulabilir bunun ayrıntısı ilerleyen günlerde olacaktır.

Gelelim sisteme oldukça yavaş ilerleyen merkezi denizde olan bir sistem y.b biraz izin verince hemen kuzeyliyr keşke ilerleyen günlerde biraz daha kuzeylese.sistemin kaymaği Konyada olacak özellikle Konyanın güney batısı ve kuzeyi bol bol ara ara kar yağışları olacak.diğer illerde yerel yağışlara benzer yağışlar olacak bi yere yağacak öbür taraf bakacak yine sistemin soguguni Kayseri Kırşehir tarafı yiyecek.Karaman şimdilik muamma da kar yağışı olacağını bekliyorum merkezde ama o kadar yerel bir sistem ki tam merkezi vuracak mi bakacağız. Konya merkezde kar görecek bu sistemde.bu sistemin guzeleigi ise hiç değilse çiçeklerin açmasını geciktormesi olacak.bu arada bir diğer sistem yine ayin 25 i gibi gelebilir sonrası yavaş yavaş kışın bitisi

• sistem hakkında ilk olarak şunu söylemek istiyorum sisemin ömrü bazı yerler için 4 5 günü bulabilir bunun ayrıntısı ilerleyen günlerde olacaktır.

Gelelim sisteme oldukça yavaş ilerleyen merkezi denizde olan bir sistem y.b biraz izin verince hemen kuzeyliyr keşke ilerleyen günlerde biraz daha kuzeylese.sistemin kaymaği Konyada olacak özellikle Konyanın güney batısı ve kuzeyi bol bol ara ara kar yağışları olacak.diğer illerde yerel yağışlara benzer yağışlar olacak bi yere yağacak öbür taraf bakacak yine sistemin soguguni Kayseri Kırşehir tarafı yiyecek.Karaman şimdilik muamma da kar yağışı olacağını bekliyorum merkezde ama o kadar yerel bir sistem ki tam merkezi vuracak mi bakacağız. Konya merkezde kar görecek bu sistemde.bu sistemin guzeleigi ise hiç değilse çiçeklerin açmasını geciktormesi olacak.bu arada bir diğer sistem yine ayin 25 i gibi gelebilir sonrası yavaş yavaş kışın bitisi

sivas nasıl olur hocam 16'sında ?

• Arkadaşlar hafta Kapadokya’ya 3 gece kamp yapmaya gidiyorum. Siz değerli abilerimden tavsiye istiyorum yağışın en az olduğu günler hangileri? 18 Şubat 24 Şubat arası izinliyim. Eğer çok yağış var diyorsanız, Fethiye ve Kaş çevresi nasıl?

• Bu haftaki yağış durumu sanki azaldı gibi 3 gün önceki 40 40 kg yağış veren şimdi 20 kg zor veriyor 20 cm kar veren windy simdib7 cm zor veriyor değişme ihtimali varmi

Ne yazıkki durum bu.yer yer tabiki yağış olacak dediğim yerlerde yerel olarak iyi kar alacak insallah

• öncede belirttiğim gibi y.b 100 km oynaması sistemin istediğimiz düzeyden çok uzağa götürdu.soğuk yinünden istediğimiz tam olmasada kırım üzerinden inmesi bizim için çok güzeldi fakat sistem y.b etkisyle yağış anlamında baya törpülendi.yinede bu senenin şanslı yeri olan sarıveliler seydişehir arasındaki yer kuvvetli kar alacak yine yer yer kuvvetli kar yağışları olacak.buralar nereler dersek genellikle konya ilinde ve yerel olacak.kayseri güney ilçeler kar alacak.kayseri merkez hafif kar la geçştirecek konya ise biraz daha şanslı karamn da yine toplamda 10 cm ye yakın kar olabilir