İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Daha ocağa yeni girdik gecen seneki 2 guzel sistem de ocağın ortasından sonra gelmişti yanlış hatırlamıyosam 16 ocak ve 26 ocak olması lazım

Evet 18 ocak da almistik güzel bi sistem ve sonrasinda da ama ben pek umutlu degilim Soguklar acisindan, yerde kar birikimi yapmasi acisindan. Görsel olarak dün geceki gayet iyydi ama soguk yoktu işte. beni asıl düsündüren bu.

• Evet 18 ocak da almistik güzel bi sistem ve sonrasinda da ama ben pek umutlu degilim Soguklar acisindan, yerde kar birikimi yapmasi acisindan. Görsel olarak dün geceki gayet iyydi ama soguk yoktu işte. beni asıl düsündüren bu.

Ben şahsen dün çok daha zayif bir kar bekliyordum 850 hic uygun değildi daha kışın ortasında bile değiliz 8 ocakta guzel yağış var sıcaklık oldukça düşecek daha ocağın 2. Yarısında modellere yansımaya başlayan soğuklar var belki suanlik kar soguk peo kendini hissettirmemis olabilir ama gecen hafta oldukça soğuktu saadece yağış soguk cakismasini çözmemiz gerekiyor O da yavas yavas çözülüyor. Eğer lodos cok kuvvetli esmezse önümüzdeki sistemde enverziyonun cok ekmeğini yeriz özellikle 8 ocakta

• Kayserili arkadaslar sehrin kuzey kuzeybati yönünden bi tık daha soguk opan cephe girisi olacak. bulutlar suan kuzey kuzeybati yönunde yay cizerek ilerliyo. cephe girisinde gruphel seklinde kar gecisi olabilir. daha cok kuzey kuzeydogu ilcelerinde etkili olacak.

• Evet resimde gözüken yerlerde yağıs sikincisi olmayınca beklenen yağış gözüktü.fakat birçok yer hala o doyurucu kar lapa lapa kar göremiyor.daha doğrusu ben Niğde 2015 de görmüştüm en son dediğim yağışı oda 10 dakika sürmedi. Ondan beridir ite kaka gelen sistemler oldu yada ince ama yogun yağan bitmeye razi sistemler.özellikle yorem adına konuşabilirim ki 8 inde ki sistem bile birçok yerin canını sıkacak çünkü hem 500 hPa yüksek hem 850 hPa 0 yakın 0 bile olsa bu 1000 takım da gün içinde 1 2 derece eder oda bir kar bir kky demektir.o sistem de yine konya şanslı olacak direk kar alacaklar yüksekleri zaten bi 15 20 cm daha alabilir yozgat Sivas civarda iyi fakat gerisi yine şansa bağlı bugün gibi

• kilanli Kırım Sistemi ve Kıbrısın Hafif Batısında Ab= Kayseri İçin En Gerekli Olan 2 li Yoksa Durum Böyle Oluyor Kırım Sistemi ve Kıbrıs Batısındaki Ab Kovalamak Lazım Umarım Milli Sistem Tarihleri Olan 22-31 Ocak Arası Oluşur İnşallah

• Evet resimde gözüken yerlerde yağıs sikincisi olmayınca beklenen yağış gözüktü.fakat birçok yer hala o doyurucu kar lapa lapa kar göremiyor.daha doğrusu ben Niğde 2015 de görmüştüm en son dediğim yağışı oda 10 dakika sürmedi. Ondan beridir ite kaka gelen sistemler oldu yada ince ama yogun yağan bitmeye razi sistemler.özellikle yorem adına konuşabilirim ki 8 inde ki sistem bile birçok yerin canını sıkacak çünkü hem 500 hPa yüksek hem 850 hPa 0 yakın 0 bile olsa bu 1000 takım da gün içinde 1 2 derece eder oda bir kar bir kky demektir.o sistem de yine konya şanslı olacak direk kar alacaklar yüksekleri zaten bi 15 20 cm daha alabilir yozgat Sivas civarda iyi fakat gerisi yine şansa bağlı bugün gibi

kilanli nigde 8 indeki sistem de konya karaman dan daha iyi kar alacak modeller de nigde öyle gözüküyor

• hocam sıkıntı yok salı günü baya güzele benziyor hem hava çok soguk olacak hem yağış güzel. mgm wrf si efsane vermiş de ona pek güvenim yok ortalama merkez 10mm alacak gibi

Aynen öyle,en azından sıcaklık sıkıntısı yaşamayız düşen kar direk yapışır.