İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sarıveliler'de okullar tatil.Radardaki kütlelere bakınca bugün ilçenin çevreyle karayolu bağlantısı kopar.Çok yoğun bir yağış var.Sabahtan beri 20 cm yeni örtü oluştu.Akdeniz'den gelen nem kar olup yağıyor.Arada yoğun gök gürültüsü de duyuluyor.(Resim yüklemedi hata verdi.)

• son gfs verileri gayet iyi ilerliyor 4 gün klamasına ragmen ayın 6 sındaki a.b güzel ilerliyor.a.b azıcık daha derinleşirse kısa süreli ama etkili bir sistem göreceğiz inşallah özellikle konya yöresi.sonraında yine sistemler kapıyı çalacak 2012 yı hatırlatan görüntüler kapıda tepemizde bu soguklar kaldıkça bol a.b patlayabilir

• Kılanlı hocam sistemin bize yansıması 4 ü akşamı gibi başlar diye düşünüyorum özellikle konyanın batısı için sizin fikriniz nedir?

yagış bakımından daha önce gelecek olsada soğuk 6 sını bulacak hatta vade yaklaştıkça 6 akşamını da bulabilir.bugunlerde rüzgarlar değişken ve sık sık a.b olması havanın ısınıp sğumasını sağlıyor iki gün lods la ısıncagız sonra bi bakmışssınız kar gelmiş sonra bi bakmışsınız yagmr.ama 6 sı sistemi kar açısından epeyce riskli yağış olacak inşallah ama kar bazı kesimleri yine inim inim inletecek

• Kilanlı hocam bugün Hadim-Taşkent-Sarıveliler-Ermenek hattına çok güzel kar yağdı.Bu hattın dışında aynı yükseltide sıcaklıklar çok yüksek ve yağmur yağıyor.Bunun sebebi yer seviyesi soğuğu mu?

• Kilanlı hocam bugün Hadim-Taşkent-Sarıveliler-Ermenek hattına çok güzel kar yağdı.Bu hattın dışında aynı yükseltide sıcaklıklar çok yüksek ve yağmur yağıyor.Bunun sebebi yer seviyesi soğuğu mu?

Yağışın kuvveti arttıkça soğutma etkisi de artıyor.ayrıca ve daha önemlisi mesela a.b bir halkalar biçimi olarak düşünürsek sağında kalan kısımlar güneyli rüzgar alırken kuzey de doğudan solunda kalan kısımda kuzeyi rüzgarlar alır ve Ã. B genişliğine göre bu rizgarlar çok koşa mesafede sıcaklık değişimi yaşatır örneğin 2015 ocak 6 daki sistemde Eskişehir e kadar kar yağarken 100 km ötesi daha ılık bir hava vardı.ayrıca a.b içinde de bazen enerjisi nedeniyle sıcaklık terslemesi oluyor

Şuan o bölgelerde radardan gördugum kadariyla yogun kar var. Canli izleyebilecegimiz link var mi acaba?

• Şuan o bölgelerde radardan gördugum kadariyla yogun kar var. Canli izleyebilecegimiz link var mi acaba?

Maalesef İsmail kardeş.Bu bölgede canlı kamera yok.Resim de atamıyorum.Hata veriyor.Ama gerçekten çok yoğun bir yağış var.İki saatte 20 cm kar birikti desem abartmış olmam.