İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Som cikti da soguk 1 tik daha erken giriyor gibi yağışın en kuvvetlendigi andan sonra insallah kara dönecek 850mb yüksekliği 1440mt -2 yeterli olacaktır

• arkadaşlar litfen bilgi üzerine yorum yapalım diğer olayalra özelden cevap verelim.bunkadar heyecan nedir anlamıyorum bi küsuyoruz bi seviniyoruz bi kar bi yağmur.bi grs iyi diyoruz bi ecm.

Benim fikrim değişmedi tabiki saatlerde değişiklik olacaktır ama sanki bende sürekli fikir degsitiryirumm gibi bi algı var galiba benim fikrimde bi değişiklik yok ama bugün tabiki ufak tefek değişiklikler olacaktir

Hocam.

• kilanli hocam birşey sormak isterim eskiden sistem gelirken bu şekil birden soğuduğu zaman 850 0 civarına inerken kara dönüyordu (ornek 6 ocak 2015)bunda da öyle bir şey olabilir mi? Çünkü yağışın hizli oldugu anda olmuştu ve sıcaklı 2 dereceyken örtü oluşmaya baslamisti

• Hocam çok haklısınız modeller her güncellemede degişiyor bizde ister istemez yanlış yorumlar da bulunuyoruz bunun adına sizden özür diliyorum onun dışında konya merkez selçuklu olarak ince bir örtü olurmu kuru soğukmu olur senin son görüşlerin nedir hocam saygılarımı sunarım.:thumbup:

• Ecm yagisi az veriyor gfs bol yagis. Aksamki ecm verileri az cok belli edecek yagis miktarini ama ben ecm yi biraz daha tutarli görüyorum maalesef. Pek fazla yagis oynamasi yapmadan bu saatlere getirdi. Aksamki gfs ecm modelleri cok onemli olacak şu aşamada. Bakalim yarışı kim kazanacak.

• Valla kafalar karışık ecmwf yağışları neredeyse yok.edece konya merkez olarak iyi değil gfs tam tersi dünkü güncellemer kadar olmasada yagış iyi.sayılır bir şeyler olacakda ne olacak bunu sistem anında götecez bakalım.

• kilanli hocam birşey sormak isterim eskiden sistem gelirken bu şekil birden soğuduğu zaman 850 0 civarına inerken kara dönüyordu (ornek 6 ocak 2015)bunda da öyle bir şey olabilir mi? Çünkü yağışın hizli oldugu anda olmuştu ve sıcaklı 2 dereceyken örtü oluşmaya baslamisti

Hocama saygisizlik etmek istemem ama. Bende görüşumü paylasiyim. Bu sistemde oklüzyon cephe var. Yani ani ısı degisimiyle gök gürültüsüde olusabilir. Karayele döner dönmez kara cevirir diyor. Gfs de bu sekilde gözükuyor. tabi en iyisini hocalarim bilir.

evet o sistemi hatırlıyorum afyon kar a gmülürken doğu kesimlerimiz günlük güneşlikti.bu sistem o sisteme bakınca daha kuvveti az bir sistem derin a.b yok eger derin a.b olsaydı.çok çok farklı olurdu ama ne yazıkki 1010 luk bir a.b var.ilerleyen satlerde belki basınc degeri düşebilir yada 30 unda gelecek sistemcik in basınç degeri düşük olabilir ozman iş değişir.

• Hocama saygisizlik etmek istemem ama. Bende görüşumü paylasiyim. Bu sistemde oklüzyon cephe var. Yani ani ısı degisimiyle gök gürültüsüde olusabilir. Karayele döner dönmez kara cevirir diyor. Gfs de bu sekilde gözükuyor. tabi en iyisini hocalarim bilir.

Bende öyle düşünüyorum ama cepe tipinden amin değilim.ruzgar döndükten sonra 15-20 dk icinde kar başlar gibi

• bide şunu belirtmek isterim yagışharıtaları da yagışın gectiği sınırlarda çok genel şeylerdir.genel haritalrda öyle sınrlar var ki mesela aksaraya kadar yagış gözürken 30 km ötesi çok çokaz gözüküyor.bizim tahmin olarak beklediğimiz merkezler hava olaylarında çok çok küçük bir alan.yani kar haritasında veya yagış haritasında küçük bi alanı gösterip aha bize yagmaycak demeyin o işler öyle olmuyor.şuan enaz yagış niğde civarında gözüküyor ama belkide birçok yeri geccek.haritaya bakacak olsak tuz gölü kayseri karaman hattının altı her yer 30 kg yagış alması gerek.

sisteme gelecek olursak kaderimizi alçak basıncın kuvveti belirleyecek şimdi bile gayet iyi ama cogu yer yagmurla başlayacak 1000 rakımlı yerlerin çoğu ilkhamledeki yağışın yuzde 60 ini yagmur ve kky alacak.ben ikinci hamle olan 26 sı akşamından umutluyum inşallah tekrar düzelirse o daha tatmin eder bizi.

• sabah gfs ecm ye nazaran bir tık iyi ama malesef oda ecmf yolunda gidiyor 26 sı akşamında 2. dalga da düzelmesse malesef 2019 u görmeden örtülü sistem zor gibi inşallah düzelir yoksa gidişat 2010 kışıyla nerdeyse aynı o senede böyle yağmadı yağmadı Ocak sonunda yağmıştı hayırlısı olsun demekten başka diyeceğim bir şey yok

• Konya için şartlar çokta olumsuz değil bence. Selçuklu ilçesinde 6-8 saate 20- 21 mm kar vermiş meteogram. Yani görsel olarak yoğunluk olarak fazlasıyla tatmin edici olur. Gfs kar haritasıda gayet iyi duruyor.

• Arkadaşlar diyagramdaki 850 hpa 1500 metre rakımı ifade eder. Ona göre diyagramı inceleyelim. Daha düşük rakımlı yerlerde 850 hpa sıcaklığının daha düşük olması gerekir 0 dereceden.