İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • arkadaşlarım, kardeşlerim cm hesabı tamamen tutarsız tahmin olur. 5cm dersin 20cm olur. 20cm dersin 5cm olur. Tamam hepimiz kar sevdalısıyızda sorarken biraz insaflı olun bence. 30cm deyip 30cm yağdımı hiç.

• smmurat42 soğuğu yakalayan yerler die belirttim hocam sadece modelin gösterdiğini söyledim ve şimdiye kadar yakın vadede 20-30 cm göstermedi

Yok kardeş sadece senin için demedim üzerine alınma. Kilanli hoca sağolsun her soruya cevap yetiştirmeye çalışıyor. Sistemler görünmeye başlayınca forum hareketlendi. Herkesin özel hayatı var. Çok sık boğaz etmeyelim diye dedim. Sonuçta il il hatta ilçe ilçe cm soran arkadaşlar var. Sencede biraz mantıksız değilmi. Tabi bu yorumuma kızanlarda olacaktır. Ben dahil heyecanımıza vereceğim ve cevap yazmayacağım. Bu kış ılık geçecek diyen devlet tahmincisi proflara inat keyfimize bakalım.

• en güzeli bekleyip görmek her an herşey olabilir mesela birden gece için 5 mm kar hortlardı bu gece için vade kısaldıkça herşey olabilir helede yağış durumunda kesinlik olmaz bekleyip anı yaşamak lazım

• 2016 aralık ayı sistemlerini hatırlıyorum .

Konya'ya yağış gösterilemeyen kimi günlerde saatlerce kar yağmıştı.

Bu iş kısmet yağış olmaz dersin altı saat sonra 10 cm kar yağar , yağış olacak diye beklersin bir haftalık sistemde ayaz da titrersin.

Hakkımızda hayırlısı olsun. Rahmet ve bereket olsun .

Kar zevki yaşayalım ama bu soğuklarda komşumuz yakınımız garip gurabayı da yoklayalım . Odunu var mı ekmeği var mı diye . Yoksa 1 metre kar yağayıpta imkanı olmayan insanlar zarar görecekse zevkime edeyim .

• kilanli hocam Nevşehir için beklentileriniz neler kaç cm i zorlar

Yarin Sabaha bikaç cm.persembeye kadar belki de 15 20 cm.gerçekten kar tahmini çok zor mesela Kayseri konya hele de yüksekleri çok şanslı ama ben bundan daha derin a.b li sistemlerde 3 5 cm yağıp geçtiğini çok bilirim.bu sistemin de dezavantajı yeriin önce yağmurla islanmasi olacak.direk kar olsaydı baya guzel bir sistemdi ozellikle konya ankara Nevşehir Kayseri icin

• Hocam forumun kendi hava durumu neyi referans alıyor neye bağlı olarak değişiyor bilginiz var mı ya da hangi modeli referans alıyor

ECM ve gas daha çok tabi.uzun vadede ise ao verileri gibi veriler var hava olayları o kadar karışık ko bazen bilimsel veriler bile bi istatistik oluşturmaya yetmiyor.hocaları da yaniltan bu uzun vadede.ayrıca o memleketin coğrafi koşulları çok önemli konya Kayseri nigde gibi yerlerde her sene 30 cm kar bile çok zordur.ancak bikaç sistemin birlesimiyle olur yada şansa bağlı değişir fakat Karadeniz in iç kesimleri için her sene 50 cm lik kar bile çok olağandır

• kilanli bir seferinde yr no adlı siteyi önermiştiniz hocam şu an o site konya için 25 mmye yakın kar yağışı diyor 25 mm kar yağışı kaç cm kar kalınlığı demek ?

ya no sitesi gerçekten iyi.gün yaklaştıkça veriler degsir.(a.b konumu ve yeni a.b nedeniyle) özelikle gfs yi çok dikKate alır o site.25 mm yağış ve safi kar düşse 50 cm geçer sulu yasa 10 cm anca olur.

• kilanli hocam gfs kar öncesi yağmuru çok az miktarda veriyor kayseri için 1 2 mm var şayet böyle olursa kayseri için güzel şeyler olabilir bence

Bence ilk hamle(25 i gecesi) değilde ikinci hamle(26 si aksami) daha tatmin edecek gibi kayseriyi. Ilk hamle de yağış bu hızda giderse geceye kalmadan gelebilir ve ilk saatlerde yağış yükü çok olacak ve hafifledikten sonra kar a dönecek tahminen sabah ilk saatlerdd

• Bence ilk hamle(25 i gecesi) değilde ikinci hamle(26 si aksami) daha tatmin edecek gibi kayseriyi. Ilk hamle de yağış bu hızda giderse geceye kalmadan gelebilir ve ilk saatlerde yağış yükü çok olacak ve hafifledikten sonra kar a dönecek tahminen sabah ilk saatlerdd

Hocam Kırıkkale nolur ? Salı-çarşamba 10 cm yağar mı?