İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

 • Bence bu saatten sonra kar olsa da çok etkili olmaz gibi en fazla 1 saat etkili olur neyse birdahakine belki daha iyisi olur

  gece 4 suları ara ara kar atıyor ve yarın akşama kadar yagışlı elbet kara çevirecek dir örtü yapacak dır karaman için 1 saat etkili olur demişsinde gfs yagmur diyor ecwf kar diyor cuma için 3-5 cm örtu yapar en az

 • eryaman sincan etimesgut hattında bir damla yağış yoktu gece boyu. Bunun en temel nedeni antalya hattından saat yönünün tersine hareket eden kütlelerin gücünü toroslarda kaybetmesidir. Geçebilen kütlelerde ankaranin güney ve doğusunda yükseltilerle karşılaştıkça eridiler buralara da kuru soğuk kaldı.


  Ankaranin özellikle batı kesimlerinin iyi yağış alabilmesi için ege üzerinden kütle almalıyız.

 • gfs-2012020900-1-24.pnggfs-2012021400-1-72.png

  hazlihazırda üstümüzde olan sistem akşama kadar kayseri niğde civarını etkiledikten sonra akşama kalmadan birçok yerde bitecek.öncede söylemiştim balkanlar bize pek kar getirmez bu sistemde iyi yağış alan yerler oldu bunun sebebi akdeniz deki a.b.(balkan sistemlerinde pek olmayan birşey).balkanlar sistemi neden olmuyor balkanlardan gelen soğuklarda genel olarak akdeniz de bir a.b oluşmuyor oluşmayınca balkandan gelen a.b iç anadoluya gelene kadar eriyor ve hafif kar yağışları bırakıyor.eger a.b oluşursa suan ki sistemde olduğu gibi güney kesimler güze yağış alsa bile yağış biraz önden soğuk arkadan geliyor. iyi kar almak için tam tersi olması gerek.

  şimdi yukardaki resimlere bakınca soğukların genel olarak türkiyeye zonguldak civarından girdiğini görürürz.veya cok soğuk bir soğuk oldugu için kısa sürede güney enlemlere tam kuzeybatıdan degilde daha doğulu girdiğini görürürüz.bu tip soğuklar genelde akdenizde a.b olusturur a.b eger kıbrısın batısında veya girttte oluşursa ve ne kadar derinleşirse o kdar iyidir.eger soğuklar hafifse ozman ihtiyacımız olan şey derin a.b dir yine güzel kar alır.(konya karaman kasım 2016 yagışı)

  vel hasıl vel kelam bize batılı yada tam batılı soguk yaramaz bize enaz zonguldak civarından giren soğuk lazım sinop civarına ne kadar yaklaşırsa o kadar iyidir.

 • son 53 günde;


  Kayseri erkilet istasyonu 24,2mm

  erciyes 101,9mm

  Kayseri bölge 45,4mm

  talas ali dağı 44,4mm

  yozgat 100,4mm

  nevşehir 81,3mm

  niğde 87,9mm

  sivas 56,5mm

  konya meram bölge 50mm yağış almış