İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaslar öncede söylemiştim bu sıkıntılı bir sistem diye artık sistemi kesinlestirdik diyebilirim.yağış konusunda Doğu kesimler şimdilik %90 kar alacak.ama batı ve orta kesimler biraz daha bekleyebilir.(16-22 si arasi her seye acik oldukca aksiyonlu )Akdeniz'de a.b bir anda kuvvetlemme olasılığı yüksek kuvvetli bir a.b patlamasi olacak gibi sadece biraz sabredecegiz yine bir 2016 Kasım sistemine benzer şeyler olabilir.

Ayrıca dikkat ederseniz bundan önceki tahminler ve bu sistem bize gösteriyor ki kuzeyi tam kuzeyden veya Kuzeydoğudan sistemler gelecek inşallah bu sene buda bizi sıkıntıya düşüren soğuk yağıs kovalmacasinin olmayacağını gösterir

• Arkadaslar öncede söylemiştim bu sıkıntılı bir sistem diye artık sistemi kesinlestirdik diyebilirim.yağış konusunda Doğu kesimler şimdilik %90 kar alacak.ama batı ve orta kesimler biraz daha bekleyebilir.(16-22 si arasi her seye acik oldukca aksiyonlu )Akdeniz'de a.b bir anda kuvvetlemme olasılığı yüksek kuvvetli bir a.b patlamasi olacak gibi sadece biraz sabredecegiz yine bir 2016 Kasım sistemine benzer şeyler olabilir.

Ayrıca dikkat ederseniz bundan önceki tahminler ve bu sistem bize gösteriyor ki kuzeyi tam kuzeyden veya Kuzeydoğudan sistemler gelecek inşallah bu sene buda bizi sıkıntıya düşüren soğuk yağıs kovalmacasinin olmayacağını gösterir

Hocam hatirlarsaniz gecen yil kasim ayinda karaman ve konyaya yogun kar birakan sistem, doguya sadece lodos seklinde yansimisti. Bu sistemdede mi doguyu lodos vuracak.

Hocam haklısınız Konya ve çevresinde çok ani değişimler oluyor modellerde her güncelleme değişiyor ama gerçekten de Akdenizden gelebilecek olan bol yağışlı bir kütle mevcut yanılıyor muyum?

• Kar time tu sistem tam anlamıyla öyle değil sogugun kuzeyden girmesi avantaj sağlayacak ayrıca şimdiki sistemde kuvvetli a.b potansiyeli daha yüksek ama son bikaç güne kadar belli olmayacak büyük ihtimalle.

Kardelisi42 evet aslında kıbrıs ve güneyinde günlerdir belli olan bir sistem var ama bizi etkileyecek ilk sistem değil ayin 17 sinden sonra oluşabilecek bir a.b ve bu a.b sanki oluşacak gibi duruyor.ilk a.b ise daha çok doğuya etkileyecek

• Şuanki gfs güncellemesi konya karaman dışındaki yerler icin berbat. Anlaşılan bölgenin dogusu kayseri nevsehir nigde taraflari herzamanki gibi sicak tarafta kalacak maalesef. Tepki a.b kibris in batisinda maalesef. Ve 1 haftada ordan ayrilacagini düşünmüyorum. Simdiden konya karaman yogun kar ve tipi altinda kalacagi kesinlesti.

• Şuanki gfs güncellemesi konya karaman dışındaki yerler icin berbat. Anlaşılan bölgenin dogusu kayseri nevsehir nigde taraflari herzamanki gibi sicak tarafta kalacak maalesef. Tepki a.b kibris in batisinda maalesef. Ve 1 haftada ordan ayrilacagini düşünmüyorum. Simdiden konya karaman yogun kar ve tipi altinda kalacagi kesinlesti.

Sen ciddi misin Konyada yaşıyorum şaka filan değil demi ?? İnşallah ya

• 180 h da sistem daha çok takla atacaktır sallama tahmin yapma çok boş yapıyosun

Kardesim haftaya görürsün bende kar yagmasini isterim ama olmayinca olmuyor. Konya karaman cok güzel kar alacak. Modeller tecrube isidir. 4 5 yildir takip ederim modelleri tecrubeliyim yani. A.b konumu girdimmi +1 +2 izotermini dinlemez dogrudan alt seviye ruzgariyla kar seklinde duser. Ben +4 izotermiylede kar yagdina sahit oldum izotermlere de fazla takilma. A.b bu işi cozecek olan. Modellerin degisecegini zannetmiyorum 180 e kadar en azindan. A.b konumu acisindan.

Yanlış bir yorum olmuş şuan senin dediğine alakalı bir durum yok.yukarda da belirttim ilk a.b(14 civarında) belki bizi siyiryarak doğu bölgeleri vuracak daha sonra kıbrıs ve güneyinde halihazir da bulunan yağışlı kütle gelişecek insallah bu gelişeme suriye ve akdenizi vurma ihtimali vat.ama 17 22 si arası akdeniz de gelişen ufak çaplı sistemler oldukça güzel yağislar bırakacak insallah.yani kıbrıs civarında bol a.b oluşuyor simdilik kararsız ama gün geçtikçe kararlasacak

• Keşke Konya ve Karaman diye yeni bir bölüm açılsa çünkü bu şehirler ve çevresi genel olarak diğer iç anadolu illerinden farklı oluyorlar mesela 2015 ve 2017 kışında tabiki de diğer iller de yağış aldı ama bu bölge çok daha yoğun ve fazla yağış almıştı :):D^^

• Yanlış bir yorum olmuş şuan senin dediğine alakalı bir durum yok.yukarda da belirttim ilk a.b(14 civarında) belki bizi siyiryarak doğu bölgeleri vuracak daha sonra kıbrıs ve güneyinde halihazir da bulunan yağışlı kütle gelişecek insallah bu gelişeme suriye ve akdenizi vurma ihtimali vat.ama 17 22 si arası akdeniz de gelişen ufak çaplı sistemler oldukça güzel yağislar bırakacak insallah.yani kıbrıs civarında bol a.b oluşuyor simdilik kararsız ama gün geçtikçe kararlasacak

Hocam 16 17 kasimda gfs de konya karaman a ciddi bir kar yagisi vermis. Kibris in batisi yani antalyanin guneyinde olusmus Ab. O bölgede uzun sure hakimiyetini surdurecek diyorum. Degisecegini zannetmiyorum bu saatten sonra simdiden hayirli olsun. Arkadaslar goormuyor heralde. Ben mi yanlis goruyorum. 16 kasim modelini inceleyelim lutfen.