İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Konyanın ilçelerini diyorsan süper merkezde süper olan sulu kar yağmur onun dışında kuru soğuk 6 7 8 sisteminde.:thumbup:

Hocam daha geçen sistemde bile 10 cm kar aldık 850hpa artı 2 derece iken. Neden yağmur dediniz gerçekten anlamadım diyagram ortalaması şuan - 2 derece. Üstelik geçenkinde yer sıcaklığı tahmini 2 dereceydi. Bunda 0.5 derecenin üstüne çıkmıyor yer sıcaklığı.

• Hocam daha geçen sistemde bile 10 cm kar aldık 850hpa artı 2 derece iken. Neden yağmur dediniz gerçekten anlamadım diyagram ortalaması şuan - 2 derece. Üstelik geçenkinde yer sıcaklığı tahmini 2 dereceydi. Bunda 0.5 derecenin üstüne çıkmıyor yer sıcaklığı.

Hocam haklısın evet geçen gün sistemde kampüs coştu ben merkezin alçak yerlerini söylüyorum mesela geçen sistemde paso sulu kar yedi şehrin üç ilçesi var biri zaten selçuklu burası zaten ilçe bile denmez direk il diye biliriz:D senle ben en şanslı yerindeyiz ama gerçekki karatay meram sulu kar yiyecek gibi geliyor bana.:/

Einmal editiert, zuletzt von KoNYaKaR ()

• 500 hpa 'yi gözardı etmeyin.gecen 500 hpa soğukluğu yetti bazen 850 hpa da 0 olsa bile yeter ama bu sefer 850 hpa sogu k 500 hpa ılık yine kar olur 850 hpa daha aşağıda bir katman.sikinti şu sistem gelene kadar büyük ihtimal yine 850 sıcaklık ortalaması yükselecek.2 metre sıcaklığı için ise a.b olabildiğince antalya ya yaklaşması gerek yok sa iç ege kuzeyli rüzgar alırken biz yine sert lodos alırız ve tabiki yağmur yüksekler belki kky.Kar ise ancak a.b doguya hareketlnemesi ve yagisin azalmasiyla olur

Akşamki ecm de soğuğun çekilmeyeceği görülürse bi ikinci hamle bu sefer kıbrıs dab gelebilir

• 500 hpa 'yi gözardı etmeyin.gecen 500 hpa soğukluğu yetti bazen 850 hpa da 0 olsa bile yeter ama bu sefer 850 hpa sogu k 500 hpa ılık yine kar olur 850 hpa daha aşağıda bir katman.sikinti şu sistem gelene kadar büyük ihtimal yine 850 sıcaklık ortalaması yükselecek.2 metre sıcaklığı için ise a.b olabildiğince antalya ya yaklaşması gerek yok sa iç ege kuzeyli rüzgar alırken biz yine sert lodos alırız ve tabiki yağmur yüksekler belki kky.Kar ise ancak a.b doguya hareketlnemesi ve yagisin azalmasiyla olur

Akşamki ecm de soğuğun çekilmeyeceği görülürse bi ikinci hamle bu sefer kıbrıs dab gelebilir

Hocam senin tahminlerini ayakta alkışlıyorum:hfyeni (25):tamda bende öyle düşünüyordum geçen sistem gibi görünüyor konya merkez paso sulu kar yedi alçak yerler yüksekler biraz şanslıydı dünkü tahminini kutluyorum konya merkez hafif kar aldı gece boyunca ince örtü bile olmadı ama bu yıl havada gördü merkez.:thumbup:

Einmal editiert, zuletzt von KoNYaKaR ()

• Ama diyagramlar da dikkatimi çeken bisey var ki sevindirici a.b antalya hatta dahada doguda olusma olsuligi baya yuksek.suan sadece ana ciktu ve bi iki cikti buna itiraz ediyor.gecen ise yine boyle olmustu fakat ozman daha cok diyagram muğla 'yi destekliyordu.bu sefer daha güçlü şekilde antalya veya daha doğusu gösteriliyor

Buda birçok şeyi değiştirir yarın ki güncelleme hayli heyecanlı olacak belki gece bile ilk emareler gelir

• Dua edelim de ortalama yükselişe geçmesin şu yağışı yakalamışken yağmur sulu kar çoğu kişiyi üzer

Bende onu demeye çalıştım arkadaşa konya kampüs den yada ilçelerinden köylerinden olsa zaten alıyor hertürlü ben merkezi diyorum şuana kadar yağışı bol ama kar havada gördü.:thumbup: